17 Ապրիլ 2026 - 06:28 AMT
Ադրբեջանը դիմադրում է և չի կատարում հայ գերիների պաշտպանությանն առնչվող միջազգային դատական ակտերը, սակայն այդ դիմադրությունը չի կարող անվերջ լինել, ասել է Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի ղեկավար, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ապրիլի 9-ին ՄԻԵԴ-ը մերժել է Ադրբեջանի հերթական դիմումը՝ կրկին պարտավորեցնելով այդ երկրի իշխանություններին շարունակել տրամադրել տեղեկություններ կալանավորվածների պահման պայմանների, ինչպես նաև նրանց բժշկական քարտերի, իրականացված հետազոտությունների և բուժման վերաբերյալ այլ փաստաթղթերի մասին։ Դատարանը նաև պարտավորեցրել է մինչև օգոստոսի 31-ը ներկայացնել գերիների դատավճիռները։
«Ադրբեջանի կողմից, իհարկե, դիմադրություն կա, և նրանք այդքան պատրաստակամորեն չեն կատարում միջազգային դատարանի որոշումները։ Սա պետական գործելակերպ է, որը վարվում է ամենաբարձր մակարդակում, սակայն հասկանալի է, որ դա առաջ է բերում բացասական հետևանքներ, օրինակ՝ պետության հեղինակության անկում և, ինչու ոչ, քաղաքական հարթակներում ճնշման գեներացում։ Այստեղ Ադրբեջանը բոլոր դեպքերում ռեսուրս է կորցնում և հասկանալի է, որ այդ ռեսուրսները անսպառ չեն, ուստի որքան էլ հիմա դիմադրում է և չի կատարում դատական ակտերը, սա չի կարող անվերջ, անորոշ պրոցես լինել»,–ասել է Սահակյանը։
Նա նշել է, որ Հայաստան–Ադրբեջան հարաբերությունների փոփոխվող դինամիկայի և լրացուցիչ քաղաքական ճնշման պայմաններում հնարավոր է հասնել վարքագծային կտրուկ փոփոխությունների։
Սահակյանի խոսքով՝ անհրաժեշտ է իրավիճակը գնահատել սառնասրտորեն և չշտապել եզրակացնել, թե միջազգային իրավունքը ազդեցություն չունի։
«Իրավունքի դերը նսեմացնելն ադրբեջանական թեզ է, բայց մեր խնդիրն է ցույց տալ իրավունքի ուժը։ Մի փոքր պետք է երկարաժամկետ հեռանկարով մոտենանք այս հարցերին»,–ասել է նա։
Պաշտոնական տվյալներով՝ Ադրբեջանում պահվում է 19 հայ գերի։ Բաքվում ընթացող Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների գործով «դատավարությունը», որը սկսվել էր 2025 թվականի հունվարին, ավարտվել է այս տարվա փետրվարի 5-ին, և հրապարակվել են դատավճիռները․ ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը և ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը։ Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը ստացել են 20 տարվա ազատազրկում։
Քաղաքացիական գերիներ Մադաթ Բաբայանը և Մելքիսեթ Փաշայանը դատապարտվել են 19 տարվա ազատազրկման, Գարիկ Մարտիրոսյանը՝ 18, Դավիթ Ալահվերդյանը և Լևոն Բալայանը՝ 16, իսկ Էրիկ Ղազարյանը, Գուրգեն Ստեփանյանը և Վասիլ Բեգլարյանը՝ 15 տարվա ազատազրկման։
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի «գործը» քննվել է առանձին վարույթով։ Փետրվարի 17-ին հայտնի է դարձել, որ Բաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման։

17 Апрель 2026 - 06:57 AMT
Сопротивление Азербайджана выполнению международных судебных актов, касающихся защиты армянских пленных, не может продолжаться бесконечно, заявила руководитель Центра международного и сравнительного права, представитель интересов армянских пленных в Европейском суде по правам человека Сирануш Саакян, сообщает «Sputnik Армения».
9 апреля Европейский суд по правам человека отклонил очередное ходатайство Азербайджана, вновь обязав власти этой страны продолжать предоставлять информацию об условиях содержания заключенных, а также их медицинские карты, данные о проведенных обследованиях и другие документы, связанные с лечением. Суд также обязал до 31 августа представить приговоры в отношении пленных.
«Со стороны Азербайджана, конечно, наблюдается сопротивление, и они не столь охотно исполняют решения международного суда. Это государственная практика, реализуемая на самом высоком уровне, однако очевидно, что она приводит к негативным последствиям, таким как снижение авторитета государства и, почему бы и нет, формирование давления на политических площадках. В любом случае Азербайджан теряет ресурсы, и понятно, что они не безграничны. Поэтому, как бы сейчас ни происходило сопротивление и неисполнение судебных актов, это не может быть бесконечным и неопределенным процессом», — заявила Саакян.
Она отметила, что в условиях меняющейся динамики отношений Армения–Азербайджан и дополнительного политического давления возможно добиться резких изменений в поведении.
По словам Саакян, необходимо трезво оценивать ситуацию и не спешить с выводами о том, что международное право не оказывает влияния.
«Принижение роли права — это азербайджанский тезис, однако наша задача — продемонстрировать силу права. Следует подходить к этим вопросам с долгосрочной перспективой», — отметила она.
Согласно официальным данным, в Азербайджане удерживаются 19 армянских пленных. «Судебный процесс» над бывшими военно-политическими руководителями Арцаха в Баку, начавшийся в январе 2025 года, завершился 5 февраля текущего года, после чего были оглашены приговоры: бывший президент Арцаха Араик Арутюнян, бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян и бывший заместитель командующего Давид Манукян приговорены к пожизненному заключению. Бывшие президенты Арцаха Аркадий Гукасян и Бако Саакян получили по 20 лет лишения свободы.
Гражданские пленные Мадат Бабаян и Меликсет Пашаян приговорены к 19 годам лишения свободы, Гарик Мартиросян — к 18, Давид Алавердян и Левон Балаян — к 16, а Эрик Казарян, Гурген Степанян и Василий Бегларян — к 15 годам лишения свободы.
Дело бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна рассматривалось отдельно. 17 февраля стало известно, что бакинский суд приговорил Рубена Варданяна к 20 годам лишения свободы.