17 Ապրիլ 2026 - 06:51 AMT
Կոտայքի Աբովյան համայնքի նախկին ղեկավար Կարապետ Գուլոյանից (ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի փեսան է՝ խմբ․) և նրա կնոջից՝ Ռոզա Գագիկի Ծառուկյանից կբռնագանձվի մոտ 1.3 մլրդ դրամ, բաժնետոմսեր և անշարժ գույք: Վճռաբեկ դատարանը մասնակի բավարարել է գլխավոր դատախազի տեղակալի ներկայացրած բողոքը՝ իրավական ուժ տալով Հակակոռուպցիոն առաջին ատյանի դատարանի կայացրած ակտին:
Ավելի վաղ Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարչությունը հայց էր ներկայացրել ընդդեմ Կարապետ Գուլոյանի և նրա հետ փոխկապակցված անձանց։
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024-ի հուլիսի 1-ին կայացված վճռով Դատախազության կողմից ներկայացված հայցը՝ ընդդեմ Գուլոյանի, Ռոզա Ծառուկյանի, երրորդ անձինք «Աբովյան սիթի» և «Բելգլաս» ՍՊԸ-ների՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջի մասին, բավարարել էր մասնակի։
Այսպիսով, օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով հօգուտ ՀՀ-ի Կարապետ Գուլոյանից և Ռոզա Ծառուկյանից՝ որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույքեր, կբռնագանձվի՝
– Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղի Պ. Սևակ թաղամասի 14-րդ փողոցի թիվ 8 հասցեի անշարժ գույքի՝ ապօրինի ճանաչված մասը՝ անշարժ գույքի մոտ 90%-ը,
– Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքի Տանձաղբյուր փողոցի 29/2 հողամասն՝ ամբողջությամբ,
– «ԱԿԲԱ ԲԱՆԿ» ԲԲ ընկերության 2000 բաժնետոմս,
– 2021 թվականին «Բելգլաս» ՍՊԸ-ին տրամադրված 294,900 դոլար փոխառության չվերադարձված մասի՝ 264,000 դոլարի պահանջի իրավունքը:
Վերոնշյալից բացի, Կարապետ Գուլոյանից հօգուտ ՀՀ-ի կբռնագանձվի նաև՝
– 934,000 դրամ՝ որպես «ԷԼԵԿՏՐԱՄՈՆՏԱԺ» ԲԲ ընկերության` 2019-ին ձեռք բերված 267 բաժնետոմսի արժեք,
– 1,227,490,966 դրամ՝ որպես Կարապետ Գուլոյանի օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող ծախս, որն ունի ապօրինի ծագում, 2007-2022 թվականների ընթացքում փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել,
– 58,120,147 դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ, որը հանդիսանում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի վերափոխման կամ օգտագործման արդյունքում առաջացած գումար:

17 April 2026 - 07:03 AMT
The Court of Cassation partially upheld the appeal filed by the Deputy Prosecutor General, giving legal force to the ruling of the Anti-Corruption Court of First Instance, under which approximately 1.3 billion drams, shares, and real estate will be confiscated from former head of Abovyan community in Kotayk province Karapet Ghuloyan and Roza Tsarukyan.
Earlier, the Department for the Confiscation of Illicit Assets at the Prosecutor General’s Office had filed a lawsuit against Karapet Ghuloyan and individuals affiliated with him.
By its July 1, 2024 decision, the Anti-Corruption Court partially granted the claim filed by the Prosecutor General’s Office against Karapet Ghuloyan, Roza Tsarukyan, and third parties “Abovyan City” and “Belglas” LLCs, seeking confiscation of property of illicit origin.
Thus, under the ruling that has entered into legal force, the following assets will be confiscated in favor of the Republic of Armenia from Karapet Ghuloyan and Roza Tsarukyan as property of illicit origin:
– About 90% of the real estate located at 8, 14th Street, Paruyr Sevak district, Arinj village, Kotayk province, recognized as illicit,
– A land plot at 29/2 Tandzaghbyur Street in Tsaghkadzor community, in full,
– 2,000 shares of ACBA Bank OJSC,
– The right to claim 264,000 U.S. dollars, representing the unpaid portion of a 294,900 U.S. dollar loan issued to “Belglas” LLC in 2021.
In addition, the following will be confiscated from Karapet Ghuloyan in favor of the Republic of Armenia:
– 934,000 drams, representing the value of 267 shares of “Electromontazh” OJSC acquired in 2019,
– 1,227,490,966 drams, representing expenses not justified by lawful income and deemed of illicit origin, transferred during 2007–2022 to a bona fide acquirer or otherwise impossible to identify and confiscate,
– 58,120,147 drams, representing the остаток illicit income generated as a result of the transformation or use of illicit assets.