17 Ապրիլ 2026 - 06:51 AMT
Կոտայքի Աբովյան համայնքի նախկին ղեկավար Կարապետ Գուլոյանից (ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի փեսան է՝ խմբ․) և նրա կնոջից՝ Ռոզա Գագիկի Ծառուկյանից կբռնագանձվի մոտ 1.3 մլրդ դրամ, բաժնետոմսեր և անշարժ գույք: Վճռաբեկ դատարանը մասնակի բավարարել է գլխավոր դատախազի տեղակալի ներկայացրած բողոքը՝ իրավական ուժ տալով Հակակոռուպցիոն առաջին ատյանի դատարանի կայացրած ակտին:
Ավելի վաղ Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարչությունը հայց էր ներկայացրել ընդդեմ Կարապետ Գուլոյանի և նրա հետ փոխկապակցված անձանց։
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024-ի հուլիսի 1-ին կայացված վճռով Դատախազության կողմից ներկայացված հայցը՝ ընդդեմ Գուլոյանի, Ռոզա Ծառուկյանի, երրորդ անձինք «Աբովյան սիթի» և «Բելգլաս» ՍՊԸ-ների՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջի մասին, բավարարել էր մասնակի։
Այսպիսով, օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով հօգուտ ՀՀ-ի Կարապետ Գուլոյանից և Ռոզա Ծառուկյանից՝ որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույքեր, կբռնագանձվի՝
– Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղի Պ. Սևակ թաղամասի 14-րդ փողոցի թիվ 8 հասցեի անշարժ գույքի՝ ապօրինի ճանաչված մասը՝ անշարժ գույքի մոտ 90%-ը,
– Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքի Տանձաղբյուր փողոցի 29/2 հողամասն՝ ամբողջությամբ,
– «ԱԿԲԱ ԲԱՆԿ» ԲԲ ընկերության 2000 բաժնետոմս,
– 2021 թվականին «Բելգլաս» ՍՊԸ-ին տրամադրված 294,900 դոլար փոխառության չվերադարձված մասի՝ 264,000 դոլարի պահանջի իրավունքը:
Վերոնշյալից բացի, Կարապետ Գուլոյանից հօգուտ ՀՀ-ի կբռնագանձվի նաև՝
– 934,000 դրամ՝ որպես «ԷԼԵԿՏՐԱՄՈՆՏԱԺ» ԲԲ ընկերության` 2019-ին ձեռք բերված 267 բաժնետոմսի արժեք,
– 1,227,490,966 դրամ՝ որպես Կարապետ Գուլոյանի օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող ծախս, որն ունի ապօրինի ծագում, 2007-2022 թվականների ընթացքում փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել,
– 58,120,147 դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ, որը հանդիսանում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի վերափոխման կամ օգտագործման արդյունքում առաջացած գումար:

17 Апрель 2026 - 07:04 AMT
Кассационный суд частично удовлетворил жалобу заместителя генерального прокурора, придав юридическую силу решению Антикоррупционного суда первой инстанции, согласно которому около 1,3 млрд драмов, акции и недвижимость будут конфискованы у бывшего главы общины Абовян Котайкской области Карапета Гулояна и Розы Царукян.
Ранее управление по конфискации имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры подало иск против Карапета Гулояна и связанных с ним лиц.
Решением от 1 июля 2024 года Антикоррупционный суд частично удовлетворил иск Генеральной прокуратуры против Карапета Гулояна, Розы Царукян, а также третьих лиц — ООО «Абовян Сити» и «Белглас» — о конфискации имущества незаконного происхождения.
Таким образом, вступившим в законную силу судебным актом в пользу Республики Армения у Карапета Мурадовича Гулояна и Розы Гагиковны Царукян будут конфискованы как имущество незаконного происхождения:
– около 90% недвижимости по адресу: Котайкская область, село Ариндж, квартал П. Севака, улица 14-я, дом 8,
– земельный участок по адресу: община Цахкадзор, улица Тандзахбюр, 29/2 — полностью,
– 2000 акций ОАО «АКБА Банк»,
– право требования 264 000 долларов США как невозвращенной части займа в размере 294 900 долларов, предоставленного ООО «Белглас» в 2021 году.
Кроме того, с Карапета Гулояна в пользу Республики Армения будут взысканы:
– 934 000 драмов как стоимость 267 акций ОАО «Электромонтаж», приобретенных в 2019 году,
– 1 227 490 966 драмов как расходы, не подтвержденные законными доходами и имеющие незаконное происхождение, переданные в 2007–2022 годах добросовестному приобретателю либо не подлежащие идентификации и взысканию,
– 58 120 147 драмов как остаток незаконного дохода, образовавшийся в результате преобразования или использования имущества незаконного происхождения.