ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի հետ հրադադարի ռեժիմի երկարաձգում, իր կարծիքով, անհրաժեշտ չի լինի, քանի որ Թեհրանը ձգտում է համաձայնության հասնել Վաշինգտոնի հետ՝ Հորրմուզի նեղուցի շուրջ շարունակվող լարվածության ֆոնին։
Նա նաև չի բացառել, որ անձամբ կմասնակցի Իրանի հետ խաղաղ համաձայնության կնքմանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Եթե համաձայնագրի ստորագրումը տեղի ունենա Իսլամաբադում, ես լիովին կարող եմ գնալ այնտեղ», — ասել է նա լրագրողներին։
Նրա խոսքով՝ բանակցային խմբերի հաջորդ հանդիպումը կարող է կայանալ արդեն այս հանգստյան օրերին։ Միաժամանակ, հնարավոր է, որ հրադադարի ռեժիմի երկարաձգումը նույնիսկ անհրաժեշտ չլինի, քանի որ կողմերը «վարում են կառուցողական երկխոսություն», իսկ Թեհրանը «ցանկանում է համաձայնագիր կնքել»։
Ավելի վաղ նույն օրը Սպիտակ տան ղեկավարը հայտարարել է, որ զրուցել է Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունի և Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ՝ պայմանավորվելով այդ երկրների միջև հրադադարի շուրջ։ Նրանց հակամարտությունը սրվել է անցած ամսվա սկզբին՝ Թել Ավիվի և Վաշինգտոնի կողմից Իրանի ուղղությամբ իրականացված հարվածներից հետո։
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հրադադարի հայտարարումից հետո լիբանանյան «Հեզբոլլա» շարժումը դադարեցրել է Իսրայելի դեմ գործողությունները, սակայն դրանք վերսկսել է Լիբանանի վրա զանգվածային հարվածներից հետո։ Իրանում հայտարարել են, որ այդ երկրի դեմ հարձակումների դադարեցումը եղել է ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիմնական պայմաններից մեկը՝ զգուշացնելով, որ դրանց շարունակումը կարող է խափանել բանակցությունները։
Անցած հանգստյան օրերին Իրանի և ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները Իսլամաբադում անցկացրել են բանակցությունների առաջին փուլը։ Դրա արդյունքներով Թեհրանը հայտարարել է, որ կողմերը չեն հասել համաձայնության մի շարք առանցքային հարցերի շուրջ։ Մասնավորապես, Վաշինգտոնը պնդել է հարստացված ուրանի դուրսբերման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպումից կարճ ժամանակ անց ԱՄՆ-ն սկսել է Հորմուզի նեղուցի շրջափակումը՝ որը համարվել է արաբական երկրներից վառելիքի մատակարարման կարևոր ուղի։ Այնուամենայնիվ, լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, այդ նեղուցով արդեն անցել են մի քանի նավեր, այդ թվում՝ իրանական սուպերտանկեր, որը կարող է տեղափոխել երկու միլիոն բարել նավթ։

17 Апрель 2026 - 08:24 AMT
Президент США Дональд Трамп заявил, что продление режима прекращения огня с Ираном, по его мнению, может не понадобиться, поскольку Тегеран стремится достичь соглашения с Вашингтоном на фоне напряженности вокруг Ормузского пролива.
Он также не исключил возможности личного участия в подписании мирного соглашения с Ираном, сообщает «РИА Новости».
«Если подписание соглашения состоится в Исламабаде, я вполне могу поехать туда», — сказал он журналистам.
По его словам, следующая встреча переговорных групп может состояться уже в эти выходные. При этом продление перемирия может даже не потребоваться, так как стороны «ведут конструктивный диалог», а Тегеран «хочет заключить соглашение».
Ранее в тот же день глава Белого дома сообщил, что провел переговоры с президентом Ливана Жозефом Ауном и премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху, договорившись о прекращении огня между этими странами. Их конфликт обострился в начале прошлого месяца после ударов по Ирану, нанесенных Тель-Авивом и Вашингтоном.
После объявления о прекращении огня между США и Ираном ливанское движение «Хезболла» прекратило действия против Израиля, однако возобновило их после массированных ударов по Ливану. В Иране заявили, что прекращение атак против страны было одним из ключевых условий достигнутых договоренностей, предупредив, что их продолжение может сорвать переговоры.
В минувшие выходные представители Ирана и США провели первый раунд переговоров в Исламабаде. По итогам встречи Тегеран заявил, что стороны не достигли согласия по ряду ключевых вопросов. В частности, Вашингтон настаивал на вывозе обогащенного урана.
Вскоре после встречи США начали блокаду Ормузского пролива, который считается важным маршрутом поставок топлива из арабских стран. Тем не менее, по сообщениям СМИ, через пролив уже прошли несколько судов, включая иранский супертанкер, способный перевозить до двух миллионов баррелей нефти.