ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի հետ հրադադարի ռեժիմի երկարաձգում, իր կարծիքով, անհրաժեշտ չի լինի, քանի որ Թեհրանը ձգտում է համաձայնության հասնել Վաշինգտոնի հետ՝ Հորրմուզի նեղուցի շուրջ շարունակվող լարվածության ֆոնին։
Նա նաև չի բացառել, որ անձամբ կմասնակցի Իրանի հետ խաղաղ համաձայնության կնքմանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Եթե համաձայնագրի ստորագրումը տեղի ունենա Իսլամաբադում, ես լիովին կարող եմ գնալ այնտեղ», — ասել է նա լրագրողներին։
Նրա խոսքով՝ բանակցային խմբերի հաջորդ հանդիպումը կարող է կայանալ արդեն այս հանգստյան օրերին։ Միաժամանակ, հնարավոր է, որ հրադադարի ռեժիմի երկարաձգումը նույնիսկ անհրաժեշտ չլինի, քանի որ կողմերը «վարում են կառուցողական երկխոսություն», իսկ Թեհրանը «ցանկանում է համաձայնագիր կնքել»։
Ավելի վաղ նույն օրը Սպիտակ տան ղեկավարը հայտարարել է, որ զրուցել է Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունի և Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ՝ պայմանավորվելով այդ երկրների միջև հրադադարի շուրջ։ Նրանց հակամարտությունը սրվել է անցած ամսվա սկզբին՝ Թել Ավիվի և Վաշինգտոնի կողմից Իրանի ուղղությամբ իրականացված հարվածներից հետո։
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հրադադարի հայտարարումից հետո լիբանանյան «Հեզբոլլա» շարժումը դադարեցրել է Իսրայելի դեմ գործողությունները, սակայն դրանք վերսկսել է Լիբանանի վրա զանգվածային հարվածներից հետո։ Իրանում հայտարարել են, որ այդ երկրի դեմ հարձակումների դադարեցումը եղել է ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիմնական պայմաններից մեկը՝ զգուշացնելով, որ դրանց շարունակումը կարող է խափանել բանակցությունները։
Անցած հանգստյան օրերին Իրանի և ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները Իսլամաբադում անցկացրել են բանակցությունների առաջին փուլը։ Դրա արդյունքներով Թեհրանը հայտարարել է, որ կողմերը չեն հասել համաձայնության մի շարք առանցքային հարցերի շուրջ։ Մասնավորապես, Վաշինգտոնը պնդել է հարստացված ուրանի դուրսբերման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպումից կարճ ժամանակ անց ԱՄՆ-ն սկսել է Հորմուզի նեղուցի շրջափակումը՝ որը համարվել է արաբական երկրներից վառելիքի մատակարարման կարևոր ուղի։ Այնուամենայնիվ, լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, այդ նեղուցով արդեն անցել են մի քանի նավեր, այդ թվում՝ իրանական սուպերտանկեր, որը կարող է տեղափոխել երկու միլիոն բարել նավթ։

U.S. President Donald Trump said that extending the ceasefire regime with Iran may not be necessary, as Tehran is seeking to reach an agreement with Washington amid ongoing tensions around the Strait of Hormuz.
He also did not rule out personally taking part in the signing of a peace agreement with Iran, RIA Novosti reports.
“If the agreement is signed in Islamabad, I could absolutely go there,” he told reporters.
According to him, the next meeting of negotiating teams could take place as early as this weekend. At the same time, an extension of the ceasefire may not even be required, as the sides are “engaged in constructive dialogue,” and Tehran “wants to make a deal.”
Earlier the same day, the White House chief said he had spoken with Lebanese President Joseph Aoun and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, agreeing on a ceasefire between those countries. Their conflict escalated at the beginning of last month following strikes carried out against Iran by Tel Aviv and Washington.
After the announcement of a ceasefire between the U.S. and Iran, Lebanon’s Hezbollah movement halted its actions against Israel, but resumed them after massive strikes on Lebanon. Iran stated that halting attacks against it was one of the key conditions of the agreements, warning that their continuation could derail the negotiations.
Last weekend, representatives of Iran and the U.S. held the first round of talks in Islamabad. Following the meeting, Tehran stated that the sides had not reached an agreement on several key issues. In particular, Washington insisted on the removal of enriched uranium.
Shortly after the meeting, the U.S. began a blockade of the Strait of Hormuz, considered a key route for fuel supplies from Arab countries. Nevertheless, according to media reports, several vessels, including an Iranian supertanker capable of carrying two million barrels of oil, have already passed through the strait.