ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հինգշաբթի հայտարարել է, որ Իսրայելի և Լիբանանի ղեկավարները իր հետ զրույցում համաձայնել են հայտարարել հրադադար՝ հինգշաբթիից ուրբաթ անցնող կեսգիշերից։
«Ես հենց նոր հիանալի զրույցներ եմ ունեցել Լիբանանի հարգարժան նախագահ Ժոզեֆ Աունի և Իսրայելի վարչապետ Բիբի Նեթանյահուի հետ։ Այս երկու առաջնորդները համաձայնել են իրենց երկրների միջև խաղաղության հասնելու նպատակով պաշտոնապես հայտարարել 10-օրյա հրադադար», — գրել է Թրամփը իր Truth Social սոցիալական ցանցում։
Թրամփը հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ում անցկացվել են Իսրայելի և Լիբանանի ներկայացուցիչների առաջին պաշտոնական բանակցությունները վերջին 34 տարիների ընթացքում, և հայտնել է, որ ինքը հանձնարարել է պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին, փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին և Միացյալ շտաբերի պետերի կոմիտեի նախագահ Դեն Ռեյզինին «համագործակցել Իսրայելի և Լիբանանի հետ՝ Երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու համար», հայտնում է BBC-ն:
Թրամփը նաև հավելել է, որ կհրավիրի Աունին և Նեթանյահուին Սպիտակ տուն։
Լիբանանում հրադադարը եղել է Իրանի պահանջներից մեկը ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններում։ Այդ բանակցությունները մեկնարկել են հանգստյան օրերին Պակիստանի մայրաքաղաք Իսլամաբադում, սակայն առաջին հանդիպումն ավարտվել է առանց արդյունքի։
Լիբանանում Իսրայելը պատերազմ է վարել «Հեզբոլլա» խմբավորման դեմ։
Լիբանանի խորհրդարանում «Հեզբոլլահին» ներկայացնող պատգամավոր Իբրահիմ ալ-Մուսավին AFP գործակալությանը հայտնել է, որ խմբավորումը կհետևի հրադադարին, եթե Իսրայելը դադարեցնի հարվածները։
«Մենք «Հեզբոլլահում» զգուշորեն կհետևենք հրադադարին՝ պայմանով, որ դա կլինի մեր դեմ ռազմական գործողությունների լիարժեք դադարեցում, և որ Իսրայելը դրանից չի օգտվի՝ սպանություններ իրականացնելու համար»,-ասել է ալ-Մուսավին։
Պատգամավորը նաև շնորհակալություն է հայտնել Իրանին՝ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի վրա ճնշում գործադրելու համար՝ նշելով, որ առանց դրա հրադադար չէր լինի։
Լիբանանի խորհրդարանի խոսնակ և «Հեզբոլլահի» դաշնակից «Ամալ» շարժման ղեկավար Նաբիհ Բերրին հայտարարել է, որ քանի դեռ իսրայելական զորքերը մնում են Լիբանանի տարածքում, լիբանանցիներն ունեն դիմադրելու իրավունք, և ցանկացած հրադադարի պայմաններում իսրայելական ուժերը չպետք է ազատ տեղաշարժ ունենան երկրի տարածքում։
Բենիամին Նեթանյահուն երեկոյան հրատապ նիստի է հրավիրել Իսրայելի ռազմական կաբինետը։
Իր քաղաքացիներին ուղղված տեսաուղերձում Նեթանյահուն նշել է, որ Լիբանանի հետ հրադադարը հնարավորություն է ստեղծել «պատմական խաղաղության համաձայնագրի» համար, և որ ապագա բանակցություններում Իսրայելի հիմնական պահանջներից մեկը կմնա «Հեզբոլլահի» զինաթափումը։
Նրա խոսքով՝ Իսրայելը մերժել է «Հեզբոլլահի» պահանջը՝ իսրայելական զորքերի լիակատար դուրսբերման վերաբերյալ, և բանակը մնալու է սահմանամերձ տասկիլոմետրանոց բուֆերային գոտում, սակայն դրանով հանդերձ «Հեզբոլլահը» համաձայնել է հրադադարին։
Մարտին Լիբանանի կենտրոնական իշխանությունները, որոնց ներկայացրել է նախագահ Աունը, արգելել են «Հեզբոլլահի» ռազմական գործունեությունը, սակայն այդ որոշումը գործնական ազդեցություն չի ունեցել երկրի ներսում ազդեցիկ խմբավորման վրա։
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հատուկ հայտարարությամբ հաստատել է հրադադարի վերաբերյալ համաձայնությունը և նշել, որ դրա ուժի մեջ մտնելուց հետո «Լիբանանի իշխանությունները ձեռնարկելու են քայլեր՝ կանխելու Իսրայելի դեմ «Հեզբոլլահի» և մյուս ոչ պետական զինված խմբավորումների ցանկացած հարձակում, գործողություն և թշնամական քայլ»։
«Բոլոր կողմերը ընդունում են, որ Լիբանանի ինքնիշխանության և ազգային պաշտպանության պատասխանատվությունը բացառապես Լիբանանի անվտանգության ուժերի վրա է, և ոչ մի այլ երկիր կամ խմբավորում իրավունք չունի հանդես գալ որպես Լիբանանի ինքնիշխանության երաշխավոր»,-նշված է հայտարարության մեջ, որի տեքստը, ինչպես ընդգծել է Պետդեպարտամենտը, համաձայնեցված է ինչպես Իսրայելի, այնպես էլ Լիբանանի հետ։
Լիբանանի բանակը հինգշաբթի կոչ է արել երկրի հարավից տեղահանված քաղաքացիներին չվերադառնալ իրենց բնակավայրեր, մինչև հրադադարը չի մտել ուժի մեջ, և չմոտենալ իսրայելցի զինվորականներին։
Բանակը նաև հորդորել է հետևել հարավում տեղակայված ստորաբաժանումների հրահանգներին և չմոտենալ չպայթած զինամթերքին կամ կասկածելի առարկաներին։
Ապրիլի 16-ի առավոտյան Իսրայելը հայտարարել է Լիբանանի հարավում նոր հարվածների մասին և կոչ է արել խաղաղ բնակիչներին տարհանվել, իսկ «Հեզբոլլահը» հայտնել է Իսրայելի հյուսիսում նոր հրթիռային հարձակումների մասին։
Reuters-ին լիբանանցի բարձրաստիճան ուժայիններից մեկը հայտնել է, որ իսրայելական հարվածի հետևանքով ոչնչացվել է երկրի հարավը մնացած հատվածին կապող վերջին կամուրջը։
Լիբանանում հակամարտության նոր փուլը սկսվել է մոտ մեկուկես ամիս առաջ՝ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ օդային արշավի մեկնարկից հետո։ Իրանի դաշնակից «Հեզբոլլահը» սկսել է հրթիռակոծել Իսրայելը, ինչին ի պատասխան Իսրայելը սկսել է հարվածներ հասցնել Լիբանանին։
Ապրիլի 8-ին ԱՄՆ-ն և Իրանը հայտարարել են երկշաբաթյա հրադադարի մասին, սակայն Իսրայելի կառավարությունը նշել է, որ այդ պայմանավորվածությունը չի տարածվում լիբանանյան ուղղության վրա, մինչդեռ Իրանում և Պակիստանում հայտարարել են հակառակը։
Լիբանանը պաշտոնապես պատերազմական վիճակում է Իսրայելի հետ 1948 թվականից։ Մինչև ապրիլի 14-ին Վաշինգտոնում դեսպանների հանդիպումը երկու երկրների ներկայացուցիչների վերջին ուղիղ շփումները եղել են 1993 թվականին։
Ավելի վաղ՝ 1983-ին, Իսրայելն ու Լիբանանը պայմանավորվել են փոխադարձ ճանաչման և զորքերի դուրսբերման շուրջ, սակայն Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմի սրման պատճառով այդ համաձայնությունը չի իրականացվել, և Բեյրութը մեկ տարի անց հրաժարվել է դրանից։
Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է իր հաջողության մասին՝ ընդգծելով, որ Լիբանանն ու Իսրայելը համաձայնել են հրադադարի, իսկ Նեթանյահուն և Աունը կհանդիպեն Սպիտակ տանը։
Թրամփը հաճախ ներկայացնում է իրեն որպես խաղաղարար և այս անգամ ևս պնդել է, որ հրադադարի շնորհիվ կդադարեցնի արդեն տասներորդ հակամարտությունը, թեև այդ պնդումը վիճարկվել է։
Թե ինչ հետևանքներ կունենա այս քայլը գործնականում, դեռևս հստակ չէ։ «Հեզբոլլահը» մեծ ազդեցություն ունի Լիբանանում, սակայն չի մտնում պետական ուժային կառույցների մեջ։
Խմբավորումը հայտարարել է, որ պատրաստ է պահպանել հրադադարը, սակայն դա կախված է Իսրայելի գործողություններից։
Թրամփը զգալի ազդեցություն ունի Իսրայելի վրա, սակայն եթե Իսրայելի պաշտպանության ուժերը որոշեն շարունակել գործողությունները, նա չի կարող լիովին երաշխավորել դրանց դադարեցումը։
«Ամեն դեպքում, հրադադարի մասին հայտարարությունը կարևոր տեղեկատվական հաջողություն է Թրամփի համար՝ այն պայմաններում, երբ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունների հեռանկարները շարունակում են մնալ անորոշ»,-ասվում է հրապարակման մեջ:

Президент США Дональд Трамп заявил, что лидеры Израиля и Ливана в ходе переговоров с ним согласились объявить прекращение огня с полуночи с четверга на пятницу.
«Я только что провел отличные разговоры с уважаемым президентом Ливана Жозефом Ауном и премьер-министром Израиля Биби Нетаньяху. Эти два лидера согласились официально объявить 10-дневное перемирие с целью достижения мира между их странами», — написал Трамп в социальной сети Truth Social.
Трамп также заявил, что пригласит Ауна и Нетаньяху в Белый дом.
Он напомнил, что в США прошли первые за 34 года официальные переговоры представителей Израиля и Ливана, и сообщил, что поручил госсекретарю Марко Рубио, вице-президенту Джей Ди Вэнсу и председателю Объединенного комитета начальников штабов Дэну Рейзину сотрудничать с обеими сторонами для достижения долгосрочного мира.
Перемирие в Ливане было одним из требований Ирана в переговорах с США. Эти переговоры начались в выходные в Исламабаде, однако завершились безрезультатно.
Израиль ведет боевые действия в Ливане против группировки «Хезболла».
Представитель «Хезболлы» в парламенте Ливана Ибрахим аль-Мусави заявил агентству AFP, что движение будет соблюдать перемирие, если Израиль прекратит удары.
«Мы в “Хезболле” будем внимательно соблюдать перемирие при условии полного прекращения военных действий против нас и отсутствия попыток использовать его для убийств», — сказал аль-Мусави.
Он также поблагодарил Иран за давление на США и Израиль, отметив, что без этого перемирие не было бы достигнуто.
Спикер парламента Ливана и лидер движения «Амал» Набих Берри заявил, что пока израильские войска остаются на территории Ливана, ливанцы имеют право на сопротивление, и при любых условиях перемирия израильские силы не должны свободно перемещаться по стране.
Биньямин Нетаньяху созвал срочное заседание военного кабинета Израиля.
В видеообращении он отметил, что перемирие с Ливаном создает возможность для «исторического мирного соглашения», а одним из ключевых требований Израиля в будущих переговорах останется разоружение «Хезболлы».
По его словам, Израиль отклонил требование «Хезболлы» о полном выводе войск и намерен сохранить силы в приграничной буферной зоне, однако движение все же согласилось на перемирие.
В марте центральные власти Ливана во главе с президентом Ауном запретили военную деятельность «Хезболлы», однако это решение не оказало существенного влияния на группировку.
Госдепартамент США подтвердил договоренность о прекращении огня, отметив, что после ее вступления в силу ливанские власти предпримут меры по предотвращению любых атак против Израиля со стороны «Хезболлы» и других негосударственных вооруженных формирований.
«Все стороны признают, что ответственность за суверенитет и национальную оборону Ливана лежит исключительно на ливанских силах безопасности, и ни одна другая страна или группа не имеет права выступать гарантом суверенитета Ливана», — говорится в заявлении.
Ливанская армия в четверг призвала перемещенных жителей не возвращаться на юг страны до вступления перемирия в силу и не приближаться к израильским военным.
Также военные призвали следовать указаниям подразделений и избегать неразорвавшихся боеприпасов и подозрительных предметов.
Утром 16 апреля Израиль сообщил о новых ударах по югу Ливана и призвал гражданское население к эвакуации, тогда как «Хезболла» заявила о новых ракетных атаках по северу Израиля.
Высокопоставленный ливанский силовик сообщил Reuters, что в результате израильского удара был разрушен последний мост, соединяющий юг страны с остальными регионами.
Новая фаза конфликта началась около полутора месяцев назад после воздушной кампании США и Израиля против Ирана. «Хезболла», союзник Ирана, начала ракетные обстрелы Израиля, на что Израиль ответил ударами по Ливану.
8 апреля США и Иран объявили о двухнедельном перемирии, однако Израиль заявил, что оно не распространяется на ливанское направление, тогда как Иран и Пакистан утверждали обратное.
Ливан официально находится в состоянии войны с Израилем с 1948 года. До встречи послов в Вашингтоне 14 апреля последние прямые контакты сторон состоялись в 1993 году.
Ранее, в 1983 году, Израиль и Ливан договорились о взаимном признании и выводе войск, однако соглашение не было реализовано из-за эскалации гражданской войны в Ливане, и Бейрут отказался от него через год.
Трамп назвал перемирие своим успехом, подчеркнув, что Израиль и Ливан согласились прекратить боевые действия и что Нетаньяху и Аун могут встретиться в Белом доме.
Он часто представляет себя миротворцем и вновь заявил, что перемирие поможет завершить уже десятый конфликт, хотя это утверждение оспаривается.
Пока неясно, какие практические последствия будет иметь этот шаг. «Хезболла» обладает значительным влиянием в Ливане, но не входит в государственные силовые структуры.
Движение заявило о готовности соблюдать перемирие, однако это зависит от действий Израиля.
Несмотря на значительное влияние Трампа на Израиль, он не может полностью гарантировать прекращение военных операций, если израильская армия решит их продолжить.
В любом случае объявление о перемирии стало важным информационным успехом для Трампа на фоне сохраняющейся неопределенности вокруг переговоров между США и Ираном.