17 Ապրիլ 2026 - 09:00 AMT
2025թ․ բանակում ծառայության հետ կապված սպանության դեպքեր չեն արձանագրվել (2024-ին՝ 5 դեպք, 5 անձ), հակառակորդի կողմից կատարված սպանություններ նույնպես չեն արձանագրվել (2024-ին՝ 3 դեպք, 4 անձ), հայտարարել է Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 16-ի նիստում: Նա ներկայացրել է ՀՀ քննչական կոմիտեի 2025 թվականի գործունեության վերաբերյալ հաշվետվությունը։
Նա նշել է նաև, որ չեն արձանագրվել ծառայության հետ կապված տրանսպորտային կամ մարտական միջոցներ վարելու կամ շահագործելու կանոնների խախտման դեպքեր (2024-ին՝ 2 դեպք, 5 մահացած անձ) և ռազմական թռչող սարքերի թռիչքների, դրանց նախապատրաստման կամ շահագործման կանոնների խախտման դեպքեր (2024-ին՝ 1 դեպք, 2 մահացած անձ):
ՔԿ նախագահը ներկայացնելով կառույցի տարեկան գործունեությունը՝ նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում քննվել է 90,931 քրեական վարույթ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 85,341-ի համեմատ, այսինքն աճը կազմել է 5590 վարույթ կամ 6.5 տոկոս։ 90,931 քրեական վարույթից լուծվել է 69,694-ի ընթացքը՝ նախորդ տարվա 63,211-ի համեմատ, այսինքն ընթացքը լուծված գործերն աճել են 6483-ով կամ 10.2 տոկոսով։
Արթուր Պողոսյանը, անդրադառնալով դատավարական ավարտ ունեցող գործերին, նշել է, որ նախորդ տարվա համեմատ դատարան ուղարկված վարույթների թիվն ավելացել է 2825-ով կամ 23.8 տոկոսով։ Այսպիսով, ավարտված 41,761 քրեական վարույթից 14,650-ը՝ 15,533 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատարան (2024 թվականին՝ 11,825 քրեական վարույթ՝ 12,805 անձի վերաբերյալ)։
ՔԿ նախագահը ելույթի ընթացքում անդրադարձել է նաև ավարտված և անավարտ գործերով պատճառված գույքային վնասների վերականգնմանը՝ նշելով, որ 2025 թվականի ընթացքում արձանագրվել է աննախադեպ՝ 47 մլրդ 129 մլն 552 հզր դրամի վերականգնում, որը նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցել է 8 մլրդ 41 մլն 225 հզր դրամով (2024-ին՝ 39 մլրդ 118 մլն 327 հզր դրամ)։
Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը պատգամավորների հետ հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադարձել է նաև անչափահասների մասնակցությամբ հանցագործություններին, ընտանեկան բռնության դեպքերին և կոռուպցիոն բնույթի իրավախախտումներին՝ ներկայացնելով համապատասխան վիճակագրություն։

No cases of killings related to military service were recorded in 2025 (compared to 5 cases involving 5 individuals in 2024), and no killings by the enemy were registered either (3 cases, 4 individuals in 2024), Investigative Committee Chairman Artur Poghosyan said at an April 16 session of the National Assembly’s Standing Committee on State and Legal Affairs, presenting the agency’s 2025 report.
He also noted that no cases were recorded involving violations of rules for operating or driving service-related transport or combat vehicles (2 cases with 5 deaths in 2024), or violations related to the operation, preparation, or flights of military aircraft (1 case with 2 deaths in 2024).
Presenting the committee’s annual performance, Poghosyan stated that 90,931 criminal proceedings were examined during the reporting period, compared to 85,341 in the same period of the previous year — an increase of 5,590 cases, or 6.5%.
Out of the 90,931 proceedings, 69,694 were resolved, compared to 63,211 the previous year — an increase of 6,483 cases, or 10.2%.
Addressing completed cases, he noted that the number of proceedings sent to court increased by 2,825, or 23.8% compared to the previous year. Of the 41,761 completed criminal proceedings, 14,650 cases involving 15,533 individuals were forwarded to court with indictments (in 2024 — 11,825 cases involving 12,805 individuals).
Poghosyan also highlighted the recovery of financial damages in both completed and ongoing cases, noting a record 47 billion 129 million 552 thousand drams recovered in 2025 — exceeding the previous year’s figure by 8 billion 41 million 225 thousand drams (2024 — 39 billion 118 million 327 thousand drams).
During the Q&A with lawmakers, the Investigative Committee chairman also addressed crimes involving minors, cases of domestic violence, and corruption-related offenses, presenting relevant statistics.