17 Ապրիլ 2026 - 09:00 AMT
2025թ․ բանակում ծառայության հետ կապված սպանության դեպքեր չեն արձանագրվել (2024-ին՝ 5 դեպք, 5 անձ), հակառակորդի կողմից կատարված սպանություններ նույնպես չեն արձանագրվել (2024-ին՝ 3 դեպք, 4 անձ), հայտարարել է Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 16-ի նիստում: Նա ներկայացրել է ՀՀ քննչական կոմիտեի 2025 թվականի գործունեության վերաբերյալ հաշվետվությունը։
Նա նշել է նաև, որ չեն արձանագրվել ծառայության հետ կապված տրանսպորտային կամ մարտական միջոցներ վարելու կամ շահագործելու կանոնների խախտման դեպքեր (2024-ին՝ 2 դեպք, 5 մահացած անձ) և ռազմական թռչող սարքերի թռիչքների, դրանց նախապատրաստման կամ շահագործման կանոնների խախտման դեպքեր (2024-ին՝ 1 դեպք, 2 մահացած անձ):
ՔԿ նախագահը ներկայացնելով կառույցի տարեկան գործունեությունը՝ նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում քննվել է 90,931 քրեական վարույթ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 85,341-ի համեմատ, այսինքն աճը կազմել է 5590 վարույթ կամ 6.5 տոկոս։ 90,931 քրեական վարույթից լուծվել է 69,694-ի ընթացքը՝ նախորդ տարվա 63,211-ի համեմատ, այսինքն ընթացքը լուծված գործերն աճել են 6483-ով կամ 10.2 տոկոսով։
Արթուր Պողոսյանը, անդրադառնալով դատավարական ավարտ ունեցող գործերին, նշել է, որ նախորդ տարվա համեմատ դատարան ուղարկված վարույթների թիվն ավելացել է 2825-ով կամ 23.8 տոկոսով։ Այսպիսով, ավարտված 41,761 քրեական վարույթից 14,650-ը՝ 15,533 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատարան (2024 թվականին՝ 11,825 քրեական վարույթ՝ 12,805 անձի վերաբերյալ)։
ՔԿ նախագահը ելույթի ընթացքում անդրադարձել է նաև ավարտված և անավարտ գործերով պատճառված գույքային վնասների վերականգնմանը՝ նշելով, որ 2025 թվականի ընթացքում արձանագրվել է աննախադեպ՝ 47 մլրդ 129 մլն 552 հզր դրամի վերականգնում, որը նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցել է 8 մլրդ 41 մլն 225 հզր դրամով (2024-ին՝ 39 մլրդ 118 մլն 327 հզր դրամ)։
Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը պատգամավորների հետ հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադարձել է նաև անչափահասների մասնակցությամբ հանցագործություններին, ընտանեկան բռնության դեպքերին և կոռուպցիոն բնույթի իրավախախտումներին՝ ներկայացնելով համապատասխան վիճակագրություն։

17 Апрель 2026 - 09:07 AMT
В 2025 году не зафиксировано случаев убийств, связанных с военной службой (в 2024 году — 5 случаев, 5 человек), а также убийств, совершенных противником (в 2024 году — 3 случая, 4 человека), заявил председатель Следственного комитета Армении Артур Погосян на заседании постоянной комиссии Национального собрания по государственно-правовым вопросам 16 апреля, представляя отчет за 2025 год.
Он также отметил, что не зарегистрировано случаев нарушения правил управления или эксплуатации служебного транспорта или боевой техники (в 2024 году — 2 случая, 5 погибших), а также нарушений правил эксплуатации, подготовки или полетов военных летательных аппаратов (в 2024 году — 1 случай, 2 погибших).
Представляя деятельность ведомства, Погосян сообщил, что за отчетный период было расследовано 90 931 уголовное производство против 85 341 за аналогичный период прошлого года — рост составил 5 590 дел, или 6,5%.
Из них по 69 694 делам принято решение, тогда как годом ранее — по 63 211, что означает рост на 6 483 дела, или 10,2%.
Говоря о завершенных делах, он отметил, что количество дел, направленных в суд, увеличилось на 2 825, или на 23,8%. Из 41 761 завершенного уголовного производства 14 650 дел в отношении 15 533 лиц направлены в суд с обвинительным заключением (в 2024 году — 11 825 дел в отношении 12 805 лиц).
Погосян также подчеркнул восстановление имущественного ущерба по завершенным и незавершенным делам, отметив рекордный показатель — 47 млрд 129 млн 552 тыс. драмов, что на 8 млрд 41 млн 225 тыс. драмов больше, чем в 2024 году (39 млрд 118 млн 327 тыс. драмов).
В ходе обсуждения с депутатами глава Следственного комитета также затронул вопросы преступлений с участием несовершеннолетних, случаев домашнего насилия и правонарушений коррупционного характера, представив соответствующую статистику.