17 Ապրիլ 2026 - 11:41 AMT
Եթե որևէ դպրոցի տնօրեն ճնշման է ենթարկվում ընտրությունների հետ կապված, փաստեր ներկայացրեք իրավապահ մարմիններին կամ ԿԸՀ, հայտարարել է ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանն Աժ-ում՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի դիտարկմանը:
Ըստ Մինասյանի՝ ընտրական գործընթացներում քաղաքական հայացքներով պայմանավորված դպրոցի տնօրենների նկատմամբ ճնշումներ են գործադրվում, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Խոստանում եմ ես՝ որպես ԿԸՀ նախագահ, անձամբ այդ փաստերը հասցեագրել գլխավոր դատախազին, և հետամուտ լինել, որպեսզի այդ փաստերը պատշաճ քննության արժանանան: Ուզում եմ հիշեցնել, որ դպրոցի տնօրենները նույնպես քաղաքական չեզոքության մանդատի ներքո են. սա ուղղակի հիշեցում: Բայց եթե կան խնդիրներ, որ որևէ տնօրեն ընտրությունների հետ կապված ճնշման է ենթարկում, ապա խնդրում ենք փաստերը ներկայացնել մեզ»,- ասել է նա։
Հովակիմյանը նաև հայտարարել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում խստագույնս պահպանելու է քաղաքական չեզոքությունը:
«Ես՝ որպես ԿԸՀ նախագահ, իմ լիազորություններն ու պարտականություններն իրացնելու եմ, որպեսզի մեր համայնքների ավագանիներում ու խորհրդարանում ընտրված պաշտոնյաները ներկայացնեն ՀՀ ժողովրդին ու ժողովրդի կամքը»,-ասել է նա:

Если какой-либо директор школы подвергается давлению в связи с выборами, необходимо представить факты в правоохранительные органы или Центральную избирательную комиссию, заявил председатель ЦИК Армении Ваaгн Овакимян в парламенте, комментируя замечание депутата фракции «Армения» Арцвика Минасяна.
По словам Минасяна, в ходе избирательных процессов на директоров школ оказывается давление по политическим мотивам, сообщает «1lurer.am ».
«Я обещаю, как председатель ЦИК, лично адресовать такие факты генеральному прокурору и добиваться их надлежащего расследования. Хочу напомнить, что директора школ также находятся под мандатом политической нейтральности — это просто напоминание. Но если есть проблемы, когда на какого-либо директора оказывается давление в связи с выборами, просим представить нам соответствующие факты», — заявил он.
Овакимян также подчеркнул, что в период своего руководства будет строго соблюдать политическую нейтральность.
«Как председатель ЦИК, я буду реализовывать свои полномочия и обязанности, чтобы избранные в органы местного самоуправления и парламент должностные лица представляли народ Армении и его волю», — отметил он.