«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի գործով դատական նիստից առաջ կայացած երթից 17 անձ ձերբակալվել է։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
Թբիլիսյան խճուղում անցկացվող երթի ընթացքում Սամվել Կարապետյանի աջակիցների և ոստիկանների միջև սկսվել էր հրմշտոց և քաշքշուկ։ Իրավապահները երթի ավարտին մոտ պահանջել են, որպեսզի մասնակիցները դուրս գան փողոցից և շարունակեն շարժվել մայթով։
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 182-րդ հոդվածով նախատեսված արարք կատարելու համար 17 անձ ձերբակալվել և տեղափոխվել է համայնքային ոստիկանության ստորաբաժանումներ»,- նշել են նախարարությունից։
Տնային կալանքի տակ գտնվող Սամվել Կարապետյանը դատարան է բերվել ոստիկանական ավտոմեքենայով։ Դատարանի բակում նրան դիմավորել են աջակիցներն ու համակիրները՝ ծափահարություններով և «Սամվել», «Սամվել» վանկարկումներով, հայտնում է Panorama.am-ը:
Կարապետյանը չի պատասխանել լրագրողների հարցերին՝ նշելով, որ ներկայումս խոսելու իրավունք չունի։
«Դատարանը սահմանափակումը վերացվի, սիրով կպատասխանի»,-ասել է Կարապետյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը։
Սամվել Կարապետյանի դեմ հարուցված քրեական գործով առաջին նիստը տեղի է ունեցել ապրիլի 15-ին։ Պաշտպան Արամ Վարդևանյանը գործը բնութագրել է որպես ակնհայտ ապօրինի և քաղաքական դրդապատճառներով հարուցված՝ նշելով, որ դրանում բացակայում է ողջամտության տարր։ Նրա խոսքով՝ ներկայացված թվերը ուռճացված են, իսկ Կարապետյանին վերագրված գործողությունները չեն համապատասխանում իրականությանը, մինչդեռ վերջինս բազմապատիկ ավելի մեծ ծավալով բարեգործություն է իրականացրել Հայաստանի և Արցախի համար։
Պաշտպանական կողմը դատարանին ներկայացրել է միջնորդություն՝ Կարապետյանին ազատելու տնային կալանքից՝ հիմնավորելով, որ նա զրկված է իր գլխավորած «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ընտրացուցակի ձևավորման աշխատանքներին մասնակցելու հնարավորությունից, հատկապես երբ մոտենում է կուսակցության համագումարը։
Դատարանը որոշել է այս հարցը քննարկել առաջնահերթ կարգով։
Միևնույն ժամանակ, Սամվել Կարապետյանի գործով դատախազ Արգամ Դալլաքյանը միջնորդել է երկարաձգել տնային կալանքի ժամկետը ևս երեք ամսով։
Սամվել Կարապետյանի խափանման միջոցի փոփոխության հարցով առաջին դատական նիստը նշանակվել էր ապրիլի 15-ին, սակայն հետաձգվել է մինչև ապրիլի 17-ը։

Seventeen people were detained following a march held ahead of a court hearing in the case of Strong Armenia party leader, businessman and philanthropist Samvel Karapetyan, Armenia’s Interior Ministry police said, according to Sputnik Armenia.
During the march on the Tbilisi Highway, clashes broke out between Karapetyan’s supporters and police, involving pushing and scuffling. Law enforcement officers later demanded that participants leave the roadway and continue on the sidewalk.
“Seventeen individuals were detained and taken to community police units for committing an act предусмотренный Article 182 of the Code of Administrative Offenses,” the ministry said.
Samvel Karapetyan, who is under house arrest, was brought to court in a police vehicle. He was greeted in the courtyard by supporters with applause and chants of “Samvel,” Panorama.am reported.
Karapetyan did not answer journalists’ questions, saying he currently does not have the right to speak.
“If the court lifts the restriction, he will gladly respond,” his lawyer Aram Vardevanyan said.
The first hearing in Karapetyan’s criminal case took place on April 15. His defense lawyer described the case as clearly unlawful and politically motivated, arguing that it lacks reasonableness. According to him, the figures presented are inflated and the actions attributed to Karapetyan do not correspond to reality, while he has carried out significantly larger-scale charitable activities for Armenia and Artsakh.
The defense submitted a motion to lift Karapetyan’s house arrest, arguing that he is unable to participate in forming the electoral list of the Strong Armenia party, particularly ahead of its upcoming congress.
The court decided to consider this issue as a priority.
At the same time, prosecutor Argam Dallakyan requested an extension of Karapetyan’s house arrest for another three months.
The initial hearing on changing Karapetyan’s preventive measure was scheduled for April 15 but was postponed to April 17.