Այս պահին սահմանին դեպքեր չեն արձանագրվում, որովհետև իշխանությունն «ամբողջությամբ ընդունել է ադրբեջանական օրակարգը», գրել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
«2023 թվականին Արցախի դեմ իրականացված ադրբեջանական հարձակման ժամանակ դիտորդի դեր ստանձնած և Արցախը Ադրբեջան ճանաչած իշխանությունն այժմ խոսում է Արցախի ներքին գործընթացների կամ կռվել-չկռվելու մասին։
Ավելին, այսօր ԱԺ փոխխոսնակն ավելի առաջ գնաց, ասում է՝ մեր հաստատած խաղաղությունից հետո սահմանին մարդիկ չեն սպանվում, իսկ նախկինում՝ ամեն տարի, տասնյակներով սպանվում էին:
Իրենց պաշտոնավարման 8 տարիների ընթացքում Հայաստանի ու Արցախի դեմ 6-7 պատերազմ, ագրեսիա է արձանագրվել՝ իրենց իսկ արկածախնդիր քաղաքական կուրսի պատճառով, որի հետևանքը մեր հայրենիքի տարբեր հատվածների օկուպացիան է և հազարավոր մարդկանց նահատակությունը:
Իսկ այս անձինք դեռ խոսում են նախորդ տարիների կորուստների կամ դրա թվի մասին:
Մի բան էլ. այս պահին սահմանին դեպքեր չեն արձանագրվում, որովհետև ամբողջությամբ ընդունել եք ադրբեջանական օրակարգը և շաժվում եք դրանց իրացման ճանապարհով, իսկ հիմա էլ մեծ թվով մարդիկ բանակում մահանում են խաղաղ պայմաններում, որովհետև բանակի բարեփոխումների անվան տակ գնացել եք դրա բարոյալքման և կազմաքանդման ճանապարհով»:
2025թ․ բանակում ծառայության հետ կապված սպանության դեպքեր չեն արձանագրվել (2024-ին՝ 5 դեպք, 5 անձ), հակառակորդի կողմից կատարված սպանություններ նույնպես չեն արձանագրվել (2024-ին՝ 3 դեպք, 4 անձ), հայտարարել է Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 16-ի նիստում:

17 Апрель 2026 - 13:32 AMT
В данный момент на границе не фиксируются инциденты, потому что власти полностью приняли азербайджанскую повестку, написал секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook.
По его словам, во время азербайджанского нападения на Арцах в 2023 году власти «взяли на себя роль наблюдателя» и признали Арцах частью Азербайджана, тогда как сейчас рассуждают о внутренних процессах или необходимости сопротивления.
Он также раскритиковал недавние заявления вице-спикера парламента о том, что после установления нынешнего мира на границе больше не гибнут люди, тогда как раньше ежегодно погибали десятки.
«За восемь лет их правления против Армении и Арцаха было зафиксировано 6–7 войн и актов агрессии в результате их авантюрного политического курса, последствиями которого стали оккупация различных частей нашей родины и гибель тысяч людей», — заявил Абрамян.
Он добавил, что нынешние власти продолжают говорить о потерях прошлых лет, тогда как нынешняя ситуация, по его мнению, является следствием их собственной политики.
«Сейчас на границе нет инцидентов, потому что вы полностью приняли азербайджанскую повестку и движетесь по пути ее реализации. При этом сегодня в армии в мирных условиях гибнет множество людей, поскольку под видом реформ вы ведете ее к деморализации и разрушению», — отметил он.
Ранее председатель Следственного комитета Артур Погосян заявил, что в 2025 году не зафиксировано убийств, связанных с военной службой или действиями противника, тогда как в 2024 году такие случаи имели место.