17 Ապրիլ 2026 - 12:50 AMT
Արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական ծառայության պետի «ապօրինի որոշմամբ արգելվել է եկեղեցու կողմից նշանակված եկեղեցականների մուտքն ազատազրկման վայրեր», ասվում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հայտարարության մեջ:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հորդորել է արդարադատության նախարարությանը հարգել օրենքն ու եկեղեցական ընկալյալ կարգը և, չխոչընդոտելով եկեղեցու առաքելությունը, վերականգնել քրեակատարողական հիմնարկներում հոգևոր ծառայության բնականոն ընթացքը։
«ՔԿՀ պետը փաստացի դադարեցրել է ՀԱԵ քրեակատարողական հիմնարկների հոգևոր ծառայությունը, միևնույն ժամանակ, շրջանցելով Մայր Աթոռը և անտեսելով իրավական կարգավորումները, անհատ եկեղեցականների հետ կնքել է աշխատանքային պայմանագրեր: Այս քայլն իշխանությունների հերթական թիրախավորված ու հակաեկեղեցական արշավն է՝ սահմանափակելու օրենսդրությամբ երաշխավորված եկեղեցու հոգեխնամ առաքելությունը հանրային կյանքում, ինչը դրսևորվել է նաև ՀՀ Զինված ուժերում և կրթական ոլորտում։
«Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հարաբերությունների մասին» օրենքի 10-րդ հոդվածով ամրագրված է ազատազրկման վայրերում Հայոց եկեղեցու հոգեխնամ գործունեություն ծավալելու առաքելությունը, իսկ «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» օրենքի 17-րդ հոդվածը Քրեակատարողական հիմնարկներում Հայ եկեղեցու հոգեխնամ առաքելությունը համարում է որպես ազգային եկեղեցու մենաշնորհ և օրենքի ուժով երաշխավորում է պետության կողմից այդ գործունեությանը չխոչընդոտելու պարտականությունը:
Ըստ այդմ՝ մերժելի է այն փաստը, որ Քրեակատարողական ծառայության պետը, անտեսելով իր վերադաս նախարարության և Հայոց եկեղեցու միջև կնքված պայմանագիրը, քրեակատարողական հիմնարկներում հոգեխնամ ծառայության իրականացման համար կատարել է ինքնակամ տնօրինումներ։ Մեկընդմիշտ պետք է արձանագրել, որ վերոհիշյալ օրենքների և ՀՀ արդարադատության նախարարության և Հայաստանյայց Առաքելական սուրբ եկեղեցու միջև կնքված պայմանագրի համաձայն հոգեխնամ գործունեություն իրականացնող սուբյեկտը ոչ թե անհատ քահանան է, այլ՝ Հայոց եկեղեցին:
Նման գործելակերպը կոպիտ միջամտություն է եկեղեցու ներքին կյանքին և կազմաքանդում է եկեղեցու կանոնակարգված ու կազմակերպված հովվական ծառայությունը՝ այն դարձնելով անհատական նախաձեռնություն և վարչական կամայականություն։ Եկեղեցու դեմ շարունակվող այսօրինակ ապօրինի գործողությունները տարակույս չեն թողնում, որ իշխող քաղաքական ուժը հակաեկեղեցականությունը վերածել է պետական քաղաքականության, ինչը կործանարար է, որով և՝ խստագույնս դատապարտելի։
Տարիներ շարունակ քրեակատարողական հիմնարկներում իրականացվող հոգևոր ծառայությունը եղել է Հայոց եկեղեցու կարևոր առաքելությունը՝ միտված ազատազրկված անձանց հոգևոր խնամքին, ապաշխարությամբ նրանց վերափոխմանը և հասարակություն արժանապատիվ վերադարձին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Քրեակատարողական հիմնարկներում հոգևոր ծառայությունը սկսվել է դեռևս 1993 թվականից: 2003 թ. Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնում բացվել է ՔԿՀ-ների հոգևոր ծառայության բաժինը: Իսկ 2014 թ․ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և Արդարադատության նախարարության միջև կնքվել է պայմանգիր, որում սահմանված էին ծառայության գործունեության ոլորտը, կառուցվածքը, խնդիրներն ու նպատակները:

Святой Эчмиадзин заявила, что «незаконным решением» начальника Пенитенциарной службы Министерства юстиции запрещен доступ в места лишения свободы священнослужителям, назначенным церковью.
В Эчмиадзине призвали Министерство юстиции соблюдать закон и церковный порядок, а также восстановить нормальное осуществление духовного служения в учреждениях исполнения наказаний, не препятствуя миссии церкви.
«Начальник Пенитенциарной службы фактически прекратил духовное служение Армянской Апостольской церкви в учреждениях исполнения наказаний, одновременно обходя Святой Престол и игнорируя правовые нормы, заключив трудовые договоры с отдельными священнослужителями. Этот шаг является очередной целенаправленной антицерковной кампанией властей, направленной на ограничение гарантированной законом пастырской миссии церкви в общественной жизни, что проявлялось также в Вооруженных силах и системе образования», — говорится в заявлении.
Отмечается, что статья 10 закона «О взаимоотношениях Республики Армения и Армянской Апостольской Святой Церкви» закрепляет миссию церкви по духовному окормлению в местах лишения свободы, а статья 17 закона «О свободе совести и религиозных организациях» определяет эту деятельность как исключительное право национальной церкви и гарантирует обязательство государства не препятствовать ей.
В заявлении подчеркивается, что недопустимо, что глава Пенитенциарной службы, игнорируя соглашение между Министерством юстиции и Армянской церковью, принял односторонние решения относительно организации духовного служения.
«Необходимо раз и навсегда зафиксировать, что в соответствии с указанными законами и соглашением субъектом, осуществляющим пастырскую деятельность, является не отдельный священнослужитель, а Армянская церковь», — говорится в тексте.
Церковь расценила подобные действия как грубое вмешательство во внутреннюю жизнь, подрывающее организованное пастырское служение и превращающее его в административный произвол.
Также отмечается, что подобные действия свидетельствуют о том, что антицерковная политика стала государственной, что оценивается как разрушительное и подлежит жесткому осуждению.
В заявлении напомнили, что духовное служение в пенитенциарных учреждениях осуществляется с 1993 года. В 2003 году в Эчмиадзине был создан соответствующий отдел, а в 2014 году подписано соглашение между Святым Престолом и Министерством юстиции, определяющее направления и задачи этой деятельности.