17 Ապրիլ 2026 - 14:31 AMT
ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ այս պահին առկա է մեկ առաջադրում՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, և մինչև Ազգային ժողով հասնելը այլ առաջադրումներ չեն եղել։
Նրա խոսքով՝ Ընտրական օրենսգրքով հստակ սահմանվել են այն դեպքերը, երբ կարող է մերժվել կուսակցության կամ դաշինքի գրանցումը, ինչպես նաև այն չափանիշները, որոնց պետք է համապատասխանեն քաղաքական ուժերը գրանցման համար, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Լրագրողների հարցին՝ արդյոք հնարավոր է, որ ԿԸՀ-ն մերժի «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի գրանցումը, Հովակիմյանը պատասխանել է, որ այդ հարցը չի առնչվում Ընտրական օրենսգրքով կարգավորվող գործընթացներին և իր իրավասության շրջանակում չէ։
Պարզաբանելով, թե որ դեպքերում կարող է ուժը կորցրած ճանաչվել կուսակցության գրանցումը, նա նշել է, որ եթե քաղաքական ուժը պատշաճ ներկայացրել է փաստաթղթերը և գրանցվել է, սակայն հետագայում թույլ է տվել օրենքով սահմանված խախտումներ, օրինակ՝ պարզվել է, որ ներկայացված փաստաթղթերը կեղծ են, ապա կարող է առաջանալ նման հարց։
Հարցին՝ արդյոք ընտրակաշառքը կարող է հիմք հանդիսանալ նման որոշման համար, Հովակիմյանը նշել է, որ յուրաքանչյուր դեպք պետք է գնահատվի փաստերի հիման վրա՝ հաշվի առնելով համակարգված խախտումները, կեղծարարության նախապատրաստման կամ այլ նմանատիպ գործողությունները։
Նա նաև ընդգծել է, որ նման դեպքերում ԿԸՀ-ն կարող է դիմել դատարան՝ կուսակցության գրանցումն ուժը կորցրած ճանաչելու պահանջով։
«Բայց կրկնում եմ՝ դա պետք է լինի ծանրակշիռ փաստերի պարագայում: Այս դեպքում վարչական դատարանը գործը քննում է արագ, 5-հոգանոց կոլեգիալ կազմով, և վճիռը կայացնելուց հետո այն անմիջապես ուժի մեջ է մտնում»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ ԿԸՀ-ն գործում է բացառապես փաստերի հիման վրա։

Председатель Центральной избирательной комиссии Армении Ваaгн Овакимян заявил, что на данный момент подано лишь одно выдвижение — от партии «Гражданский договор», и других заявок до стадии рассмотрения в Национальном собрании не поступало.
По его словам, Избирательный кодекс четко определяет случаи, при которых может быть отказано в регистрации партии или блока, а также критерии, которым должны соответствовать политические силы для регистрации, сообщает «1lurer.am ».
Отвечая на вопрос о возможности отказа в регистрации блока «Сильная Армения», Овакимян отметил, что этот вопрос не относится к процедурам, регулируемым Избирательным кодексом, и не входит в его полномочия.
Разъясняя, в каких случаях регистрация партии может быть признана недействительной, он указал, что если политическая сила надлежащим образом представила документы и была зарегистрирована, но впоследствии выявлены нарушения — например, установлено, что документы были поддельными, — может возникнуть вопрос об отмене регистрации.
На вопрос, может ли подкуп избирателей служить основанием для такого решения, Овакимян отметил, что каждый случай должен оцениваться на основе фактов с учетом системных нарушений, подготовки фальсификаций или иных подобных действий.
Он также подчеркнул, что в таких случаях ЦИК может обратиться в суд с требованием признать регистрацию партии недействительной.
«Но повторяю, это должно быть основано на весомых доказательствах. В таких случаях административный суд рассматривает дело оперативно в составе коллегии из пяти судей, и решение вступает в силу немедленно», — заявил он, добавив, что ЦИК действует исключительно на основе фактов.