ՀՀ հակակոռուցիոն դատարանը որոշել է ևս 3 ամսով երկարացնել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի տնային կալանքը։ Որոշումն ընդունել է դատավոր Վահե Դոլմազյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Պաշտպանական կողմը միջնորդել էր վերացնել Կարապետյանի տնային կալանքը։
2025 թվականի հունիսի 17-ին Կարապետյանի բնակարանում խուզարկություն է իրականացվել այն բանից հետո, երբ նա հրապարակայնորեն պաշտպանություն է հայտնել Հայ առաքելական եկեղեցուն՝ ընդգծելով, որ մի փոքրիկ խմբակ, մոռանալով հայոց պատմությունը, հայ եկեղեցու հազարավոր տարիների պատմությունը, հարձակվել է հայ եկեղեցու վրա, հայ ժողովրդի վրա: Հաջորդ օրը՝ հունիսի 18-ին, նա կալանավորվել է։
Կարապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 290-րդ (հարկերը, տուրքերը կամ այլ վճարներ չվճարելը), 296-րդ (փողերի լվացում) և 422-րդ (իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը) հոդվածներով։
Հոկտեմբերի 13-ին հայտնի է դարձել, որ նրա նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքը փոփոխվել է։ Ավելացվել է նաև Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով նախատեսված մեղադրանքը՝ իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով՝ առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման վերաբերյալ։
Դեկտեմբերի 30-ին դատարանը փոխել է խափանման միջոցը, ինչի արդյունքում կալանքը փոխարինվել է գրավով և տնային կալանքով։ Նույն օրը գործարարը ՔԿՀ-ից տեղափոխվել է իր բնակարան։

17 Апрель 2026 - 15:08 AMT
Антикоррупционный суд Армении решил еще на 3 месяца продлить домашний арест Самвела Карапетяна — лидера партии «Сильная Армения», предпринимателя и благотворителя. Решение принял судья Ваге Долмазян, сообщает «Sputnik Армения».
Сторона защиты ходатайствовала об отмене домашнего ареста Карапетяна.
17 июня 2025 года в квартире Карапетяна был проведен обыск после того, как он публично выразил поддержку Армянской апостольской церкви, подчеркнув, что небольшая группа, забыв историю армянского народа и тысячелетнюю историю армянской церкви, атаковала армянскую церковь и армянский народ. На следующий день — 18 июня — он был арестован.
Карапетяну было предъявлено обвинение по статьям 290 (неуплата налогов, пошлин или иных платежей), 296 (отмывание денег) и 422 (публичные призывы, направленные на захват власти, нарушение территориальной целостности, отказ от суверенитета или насильственное свержение конституционного строя) Уголовного кодекса.
13 октября стало известно, что предъявленное ему обвинение было изменено. Также было добавлено обвинение, предусмотренное пунктами 2 и 3 части 3 статьи 296 Уголовного кодекса, — в отмывании денег в особо крупном размере с использованием властных или служебных полномочий либо обусловленного ими влияния.
30 декабря суд изменил меру пресечения, в результате чего арест был заменен залогом и домашним арестом. В тот же день предприниматель был переведен из уголовно-исполнительного учреждения в свою квартиру.