ՀՀ հակակոռուցիոն դատարանը որոշել է ևս 3 ամսով երկարացնել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի տնային կալանքը։ Որոշումն ընդունել է դատավոր Վահե Դոլմազյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Պաշտպանական կողմը միջնորդել էր վերացնել Կարապետյանի տնային կալանքը։
2025 թվականի հունիսի 17-ին Կարապետյանի բնակարանում խուզարկություն է իրականացվել այն բանից հետո, երբ նա հրապարակայնորեն պաշտպանություն է հայտնել Հայ առաքելական եկեղեցուն՝ ընդգծելով, որ մի փոքրիկ խմբակ, մոռանալով հայոց պատմությունը, հայ եկեղեցու հազարավոր տարիների պատմությունը, հարձակվել է հայ եկեղեցու վրա, հայ ժողովրդի վրա: Հաջորդ օրը՝ հունիսի 18-ին, նա կալանավորվել է։
Կարապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 290-րդ (հարկերը, տուրքերը կամ այլ վճարներ չվճարելը), 296-րդ (փողերի լվացում) և 422-րդ (իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը) հոդվածներով։
Հոկտեմբերի 13-ին հայտնի է դարձել, որ նրա նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքը փոփոխվել է։ Ավելացվել է նաև Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով նախատեսված մեղադրանքը՝ իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով՝ առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման վերաբերյալ։
Դեկտեմբերի 30-ին դատարանը փոխել է խափանման միջոցը, ինչի արդյունքում կալանքը փոխարինվել է գրավով և տնային կալանքով։ Նույն օրը գործարարը ՔԿՀ-ից տեղափոխվել է իր բնակարան։

17 April 2026 - 15:07 AMT
Armenia’s Anti-Corruption Court has decided to extend by another three months the house arrest of Samvel Karapetyan, the leader of the Strong Armenia party, businessman and philanthropist. The ruling was issued by Judge Vahe Dolmazyan, Sputnik Armenia reported.
The defense had petitioned to lift Karapetyan’s house arrest.
On June 17, 2025, a search was carried out at Karapetyan’s apartment after he publicly voiced support for the Armenian Apostolic Church, stressing that a small group, having forgotten Armenian history and the thousand-year history of the Armenian Church, had attacked the Armenian Church and the Armenian people. The next day, on June 18, he was arrested.
Karapetyan was charged under Articles 290 (failure to pay taxes, duties or other payments), 296 (money laundering) and 422 (public calls aimed at seizing power, violating territorial integrity, renouncing sovereignty or violently overthrowing the constitutional order) of the Criminal Code.
On October 13, it became known that the charges against him had been amended. A charge under Article 296, Part 3, Clauses 2 and 3 of the Criminal Code was also added, concerning money laundering on an especially large scale through the use of official or service powers or influence derived from them.
On December 30, the court changed the preventive measure, replacing detention with bail and house arrest. On the same day, the businessman was transferred from the penitentiary to his apartment.