Լիբանանում ՀՀ դեսպանությունը շարունակում է աշխատել արտակարգ ռեժիմով՝ ապահովելով անհրաժեշտ խորհրդատվություն և հյուպատոսական ծառայությունների մատուցումը:
Դեսպանության գործարկած թեժ գծերը շարունակում են գործել՝ +961 3 157 305, +961 3 536 041, հայտնում է ԱԳՆ-ն:
Նախարարությունից նաև հայտնել են, որ Լիբանանի օդային տարածքը բաց է, և շաբաթական երկու անգամ իրականացվել են Բեյրութ-Երևան ուղիղ չվերթներ։
Միաժամանակ պարբերաբար կազմակերպվում են հանդիպումներ Լիբանանում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների հետ՝ քննարկելու զարգացումներից բխող հնարավոր մարտահրավերները և անհրաժեշտության դեպքում լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկելու հարցերը։
ՀՀ ԱԳՆ-ն ողջունել է նաև Լիբանանում 10-օրյա հրադադարի հաստատումը, որն իրականություն է դարձել ԱՄՆ նախագահի միջնորդական ջանքերի շնորհիվ և կարևոր քայլ է իրավիճակի լարվածության նվազեցման ուղղությամբ: ԱԳՆ-ն հույս է հայտնել, որ այս զարգացումը կնպաստի տարածաշրջանում համապարփակ և տևական խաղաղության հաստատմանը՝ կողմերի տարածքային ամբողջականության հարգմամբ։
Ապրիլի 17-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ արգելել է Իսրայելին հարվածներ հասցնել Լիբանանին՝ ընդգծելով, որ նման գործողություններ այլևս չեն կրկնվի։
Իսրայելը և «Հզբոլլահ» շարժումը հաստատել են իրենց համաձայնությունը տասնօրյա հրադադարին, որը ուժի մեջ է մտել ապրիլի 17-ին՝ ժամը 00:00-ին։

The Armenian Embassy in Lebanon continues to operate in an emergency regime, providing necessary consultations and consular services.
Hotlines launched by the embassy remain active at +961 3 157 305 and +961 3 536 041, the Foreign Ministry reported.
The ministry also noted that Lebanon’s airspace remains open, with direct Beirut–Yerevan flights operating twice a week.
Regular meetings are being organized with Armenian citizens in Lebanon to discuss potential challenges arising from ongoing developments and to consider additional measures if needed.
Armenia’s Foreign Ministry also welcomed the establishment of a 10-day ceasefire in Lebanon, achieved through mediation efforts by U.S. President Donald Trump, describing it as an important step toward reducing tensions.
The ministry expressed hope that this development will contribute to comprehensive and lasting peace in the region, based on respect for the territorial integrity of all parties.
On April 17, U.S. President Donald Trump announced that he had prevented Israel from carrying out strikes on Lebanon, stressing that such actions would not be repeated.
Israel and the Hezbollah movement confirmed their agreement to a 10-day ceasefire, which took effect on April 17 at 00:00.