Լիբանանում ՀՀ դեսպանությունը շարունակում է աշխատել արտակարգ ռեժիմով՝ ապահովելով անհրաժեշտ խորհրդատվություն և հյուպատոսական ծառայությունների մատուցումը:
Դեսպանության գործարկած թեժ գծերը շարունակում են գործել՝ +961 3 157 305, +961 3 536 041, հայտնում է ԱԳՆ-ն:
Նախարարությունից նաև հայտնել են, որ Լիբանանի օդային տարածքը բաց է, և շաբաթական երկու անգամ իրականացվել են Բեյրութ-Երևան ուղիղ չվերթներ։
Միաժամանակ պարբերաբար կազմակերպվում են հանդիպումներ Լիբանանում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների հետ՝ քննարկելու զարգացումներից բխող հնարավոր մարտահրավերները և անհրաժեշտության դեպքում լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկելու հարցերը։
ՀՀ ԱԳՆ-ն ողջունել է նաև Լիբանանում 10-օրյա հրադադարի հաստատումը, որն իրականություն է դարձել ԱՄՆ նախագահի միջնորդական ջանքերի շնորհիվ և կարևոր քայլ է իրավիճակի լարվածության նվազեցման ուղղությամբ: ԱԳՆ-ն հույս է հայտնել, որ այս զարգացումը կնպաստի տարածաշրջանում համապարփակ և տևական խաղաղության հաստատմանը՝ կողմերի տարածքային ամբողջականության հարգմամբ։
Ապրիլի 17-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ արգելել է Իսրայելին հարվածներ հասցնել Լիբանանին՝ ընդգծելով, որ նման գործողություններ այլևս չեն կրկնվի։
Իսրայելը և «Հզբոլլահ» շարժումը հաստատել են իրենց համաձայնությունը տասնօրյա հրադադարին, որը ուժի մեջ է մտել ապրիլի 17-ին՝ ժամը 00:00-ին։

Посольство Армении в Ливане продолжает функционировать в чрезвычайном режиме, обеспечивая необходимые консультации и оказание консульских услуг.
Горячие линии, запущенные дипмиссией, продолжают работать по номерам +961 3 157 305 и +961 3 536 041, сообщили в МИД.
В ведомстве также отметили, что воздушное пространство Ливана открыто, а прямые рейсы Бейрут—Ереван выполняются два раза в неделю.
Периодически организуются встречи с гражданами Армении, находящимися в Ливане, для обсуждения возможных вызовов и принятия дополнительных мер при необходимости.
МИД Армении также приветствовал установление 10-дневного перемирия в Ливане, достигнутого благодаря посредническим усилиям президента США Дональда Трампа, назвав это важным шагом к снижению напряженности.
В министерстве выразили надежду, что данное развитие будет способствовать установлению всеобъемлющего и устойчивого мира в регионе при уважении территориальной целостности сторон.
17 апреля президент США Дональд Трамп заявил, что предотвратил нанесение Израилем ударов по Ливану, подчеркнув, что подобные действия больше не повторятся.
Израиль и движение «Хезболла» подтвердили согласие на 10-дневное перемирие, вступившее в силу 17 апреля в 00:00.