20 Ապրիլ 2026 - 06:43 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մեղադրել է Իրանին հրադադարի պայմանները խախտելու մեջ՝ կրկին սպառնալով ոչնչացնել երկրի կարևոր ենթակառուցվածքները, այդ թվում՝ կամուրջներն ու էլեկտրակայանները։ Իրանական կողմը, իր հերթին, հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն է խախտել հրադադարը՝ Օմանի ծոցում իրանական դրոշով բեռնանավի առգրավումով։
Միևնույն ժամանակ Հորմուզի նեղուցը, որով սովորաբար իրականացվում է Մերձավոր Արևելքի նավթի մատակարարումը, մնում է փակ, հայտնում է BBC-ն:
«Այսօր իրանական դրոշով Touska բեռնանավը, որի երկարությունը գրեթե 900 ֆուտ է [մոտ 275 մետր] և քաշը համեմատելի է ավիակրի հետ, փորձել է ճեղքել մեր ծովային շրջափակումը, սակայն չի հաջողվել։ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի Spruance հրթիռային ականակիրն Օմանի ծոցում կանգնեցրել է նավը և հստակ նախազգուշացում տվել կանգ առնելու համար։ Իրանական անձնակազմը հրաժարվել է ենթարկվել, ինչից հետո մեր նավը կանգնեցրել է նրանց՝ շարժիչային բաժնում անցք բացելով», — գրել է Թրամփը Truth Social սոցիալական ցանցում։
«Ներկայումս նավը գտնվում է ԱՄՆ ծովային հետևակի վերահսկողության տակ։ Touska-ն ընդգրկված է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության պատժամիջոցների ցանկում՝ իր նախկին ապօրինի գործունեության պատճառով։ Մենք լիովին վերահսկում ենք նավը և ստուգում ենք, թե ինչ կա դրա վրա», -հավելել է ԱՄՆ նախագահը։
Իրանի իշխանությունները նավի առգրավումը որակել են որպես «ծովահենություն» և «հրադադարի խախտում»՝ խոստանալով պատասխան քայլեր։ Տարածաշրջանում սրման ֆոնին անորոշ է նաև ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցությունների նոր փուլի ճակատագիրը, որը նախատեսվում է անցկացնել այս շաբաթ Պակիստանում։
Թրամփը Truth Social-ում նշել է, որ իր ներկայացուցիչներն ուղևորվում են Իսլամաբադ։
«Մենք առաջարկում ենք շատ արդար և ողջամիտ գործարք, և հույս ունեմ, որ նրանք կընդունեն այն, իսկ եթե ոչ, ապա ԱՄՆ-մ կոչնչացնի Իրանում բոլոր էլեկտրակայանները և բոլոր կամուրջներն առանց բացառության: Նրանք շատ արագ ու հեշտ կտապալվեն, և եթե նրանք չհամաձայնվեն գործարքին, ինձ համար պատիվ կլինի անել այն, ինչ պետք է անեին այլ նախագահներ վերջին 47 տարիների ընթացքում Իրանի հետ»,-գրել է Թրամփը:
Ավելի վաղ Թրամփը ևս սպառնացել էր ոչնչացնել Իրանի կարևոր ենթակառուցվածքները, ինչից հետո կողմերը հայտարարել են երկշաբաթյա հրադադարի մասին և սկսել բանակցություններ։
Ինչպես հայտնել է BBC-ին Սպիտակ տան ներկայացուցիչը, Իսլամաբադում նախատեսվող բանակցություններում ամերիկյան պատվիրակությունը կրկին գլխավորելու է փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, իսկ քննարկումներին մասնակցելու են նաև Թրամփի հատուկ բանագնացներ Սթիվ Ուիթկոֆը և Ջարեդ Քուշները։
Ոչ պաշտոնական տեղեկություններով՝ իրանական պատվիրակությունը կարող է Իսլամաբադ ժամանել ապրիլի 21-ին։ Նախորդ հանդիպմանը այն գլխավորել է Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ-Բաղեր Ղալիբաֆը։
Միևնույն ժամանակ իրանական պետական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ Իրանը չի պատրաստվում մասնակցել բանակցություններին, քանի դեռ շարունակվում է ԱՄՆ-ի կողմից իրանական նավահանգիստների և նավերի շրջափակումը Հորմուզի նեղուցում։
Նախօրեին Իրանը կրկին փակել է նեղուցը՝ հայտարարելով, որ այն կմնա փակ, մինչև ԱՄՆ-ն չդադարեցնի իրանական նավերի և նավահանգիստների շրջափակումը։
Tasnim գործակալությունը հաղորդել է, որ «ծովային շրջափակման շարունակման պայմաններում Իրանի զինված ուժերը կիրակի օրը չեն թույլատրել ևս երկու նավթատարների անցումը Հորմուզի նեղուցով»։ Նշվել է, որ այդ տանկերները, որոնք նավարկել են Բոտսվանայի և Անգոլայի դրոշների տակ, ստիպված են եղել փոխել ուղղությունն ու նահանջել։
Իրանի գլխավոր բանակցող և խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը հայտարարել է, որ նեղուցը կմնա փակ, քանի դեռ ԱՄՆ-ի շրջափակումը շարունակվում է՝ միաժամանակ նշելով, որ կողմերի միջև մնացել են «ընդամենը» մեկ կամ երկու վիճահարույց հարցեր։
Ապրիլի 19-ին Թրամփը կրկին մեղադրել է Իրանին՝ հայտարարելով, որ Թեհրանը «նախօրեին որոշել է կրակ բացել Հորմուզի նեղուցում», թիրախավորելով ֆրանսիական նավ և բրիտանական բեռնանավ։
ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ շարունակում է արգելափակել իրանական նավերի տեղաշարժը, իսկ Պենտագոնը նշել է, որ շրջափակման սկզբից ի վեր ստիպել է 23 նավի փոխել ուղղությունը։
Իրանի ռազմածովային ուժերը, իրենց հերթին, ընդգծել են, որ ԱՄՆ-ի գործողությունները հանդիսանում են «հրադադարի պայմանների խախտում»։
ԻՀՊԿ ռազմածովային ուժերը նաև նախազգուշացրել են, որ «ոչ մի նավ չպետք է լքի իր խարիսխը Պարսից ծոցում կամ Օմանի ծոցում»։
«Հորմուզի նեղուցին մոտենալը կդիտվի որպես համագործակցություն թշնամու հետ, և խախտող նավը կդառնա թիրախ», — նշված է հայտարարության մեջ։
ԻՀՊԿ-ն նաև հայտարարել է, որ «Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունները Հորմուզի նեղուցի վերաբերյալ ուժ չունեն»։
MarineTraffic կայքի տվյալներով՝ ներկայումս նեղուցով նավեր չեն անցնում, իսկ շատերը խարիսխ են գցել Պարսից ծոցում՝ մասնավորապես Օմանի և ԱՄԷ-ի ափերի մոտ։
Ապրիլի 18-ին նեղուցով որոշ նավեր անցել են, սակայն դրանց շարժը կտրուկ դանդաղել է այն բանից հետո, երբ Թեհրանը հայտարարել է ջրային ուղու փակման մասին։
Մեծ Բրիտանիայի ծովային առևտրի կազմակերպությունը (UKMTO) հայտնել է, որ Օմանի ափերի մոտ հարձակման են ենթարկվել տանկեր և կոնտեյներատար նավ, ինչը դարձել է վերջին ավելի քան տաս օրերի ընթացքում առաջին նման դեպքը։
«Կապիտանը հայտնում է, որ երկու ԻՀՊԿ նավակ մոտեցել են նավին, չեն արձագանքել ռադիոկապին, այնուհետև կրակ են բացել տանկերի վրա։ Տանկերին և անձնակազմին վտանգ չի սպառնում։ Իշխանությունները հետաքննություն են անցկացնում», — նշված է UKMTO-ի հաղորդագրության մեջ։
Ավելի ուշ կազմակերպությունը տեղեկացրել է, որ մեկ այլ նավի վրա ընկել է «անհայտ արկ», իսկ զբոսանավի մոտ ջրում արձանագրվել է անհայտ օբյեկտի անկում։
Հնդկաստանի արտգործնախարարությունն էլ հայտնել է, որ երկրի դրոշով երկու նավ ներգրավվել են «կրակոցների հետ կապված միջադեպում» նեղուցում։
Իրանի իշխանությունները հայտարարել են, որ չեն պատրաստվում մասնակցել ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններին Պակիստանում, քանի դեռ Վաշինգտոնը շարունակում է երկրի նավահանգիստների շրջափակումը Հորմուզի նեղուցում։ Այս մասին ապրիլի 19-ին հաղորդել է իրանական պետական Tasnim գործակալությունը, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև բանակցությունների առաջին փուլը տեղի է ունեցել ապրիլի 11-12-ը Պակիստանի մայրաքաղաք Իսլամաբադում, սակայն ավարտվել է առանց արդյունքի։
Tasnim-ը, հղում անելով Իսլամական Հանրապետության պատվիրակությանը, նշել է, որ հանդիպումից հետո կողմերը շարունակել են հաղորդակցվել միջնորդների միջոցով, սակայն իրանական կողմի գնահատմամբ գործընթացը փակուղի է մտել՝ պայմանավորված ԱՄՆ-ի «մեծ պահանջների և ամբիցիաների» պատճառով։
IRNA գործակալությունը հերքել է Պակիստանում բանակցությունների նոր փուլի մասին տեղեկությունները՝ դրանք անվանելով իրականությանը չհամապատասխանող։
Axios-ը նշել է, որ Իրանը մտահոգություն է հայտնել, թե հնարավոր գործարքի շուրջ բանակցությունները կարող են օգտագործվել որպես Սպիտակ տան կողմից հնարք և քողարկում՝ հանկարծակի հարձակման համար։

Президент США Дональд Трамп обвинил Иран в нарушении условий прекращения огня и вновь пригрозил уничтожить ключевую инфраструктуру страны, включая мосты и электростанции. В Тегеране, в свою очередь, заявили, что именно США нарушили перемирие, захватив иранское грузовое судно в Оманском заливе .
В то же время Ормузский пролив, через который обычно осуществляется значительная часть поставок нефти с Ближнего Востока, остается закрытым, сообщает BBC.
«Сегодня грузовое судно Touska под иранским флагом длиной почти 900 футов [около 275 метров] и сопоставимое по массе с авианосцем попыталось прорвать нашу морскую блокаду, но не смогло. Эсминец ВМС США Spruance остановил судно в Оманском заливе и сделал четкое предупреждение. Иранский экипаж отказался подчиниться, после чего наше судно остановило его, пробив отверстие в моторном отсеке», — написал Трамп в социальной сети Truth Social.
«В настоящее время судно находится под контролем морской пехоты США. Touska включено в санкционный список Министерства финансов США за прежнюю незаконную деятельность. Мы полностью контролируем судно и проверяем его груз», — добавил он.
Иранские власти назвали захват «пиратством» и «нарушением режима прекращения огня», пообещав ответные меры. На фоне эскалации остается неопределенной судьба нового раунда переговоров США и Ирана, запланированного на этой неделе в Пакистане.
Трамп сообщил, что его представители направляются в Исламабад.
«Мы предлагаем очень справедливую и разумную сделку и надеемся, что они ее примут. Если нет, США уничтожат все электростанции и все мосты в Иране без исключения. Они рухнут очень быстро и легко, и если они не согласятся, для меня будет честью сделать то, что другие президенты должны были сделать за последние 47 лет», — написал он.
Ранее Трамп уже угрожал уничтожить важные объекты инфраструктуры Ирана, после чего стороны объявили двухнедельное перемирие и начали переговоры.
Как сообщил BBC представитель Белого дома, американскую делегацию в Исламабаде вновь возглавит вице-президент Джей Ди Вэнс, участие также примут спецпосланники Трампа Стив Уиткофф и Джаред Кушнер.
По неофициальным данным, иранская делегация может прибыть в Исламабад 21 апреля. На предыдущей встрече ее возглавлял спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф.
Одновременно иранские государственные СМИ сообщили, что Иран не будет участвовать в переговорах, пока США продолжают блокаду иранских портов и судов в Ормузском проливе.
Иран вновь закрыл пролив, заявив, что он останется закрытым до прекращения американской блокады.
Агентство «Tasnim» сообщило, что «в условиях продолжающейся морской блокады вооруженные силы Ирана в воскресенье не позволили еще двум нефтяным танкерам пройти через Ормузский пролив». Суда под флагами Ботсваны и Анголы были вынуждены изменить курс и отступить.
Галибаф заявил, что пролив останется закрытым, пока продолжается блокада, отметив, что между сторонами осталось «всего один-два» спорных вопроса.
19 апреля Трамп вновь обвинил Иран, заявив, что Тегеран «накануне открыл огонь в Ормузском проливе», нацелившись на французское судно и британский грузовой корабль.
США заявили, что продолжают блокировать передвижение иранских судов, а Пентагон отметил, что с начала блокады 23 судна были вынуждены изменить курс.
Военно-морские силы Ирана, в свою очередь, подчеркнули, что действия США являются «нарушением условий прекращения огня».
Военно-морские силы КСИР также предупредили, что «ни одно судно не должно покидать якорную стоянку в Персидском или Оманском заливе».
«Приближение к Ормузскому проливу будет расцениваться как сотрудничество с противником, а нарушившее судно станет целью», — говорится в заявлении.
КСИР также заявил, что «заявления Дональда Трампа относительно Ормузского пролива не имеют силы».
По данным MarineTraffic, в настоящее время через пролив суда не проходят, многие стоят на якоре в Персидском заливе, в том числе у берегов Омана и ОАЭ.
18 апреля через пролив еще проходили отдельные суда, однако их движение резко сократилось после заявления Тегерана о закрытии водного пути.
Британская организация по обеспечению безопасности морской торговли (UKMTO) сообщила, что у берегов Омана были атакованы танкер и контейнеровоз — это первый подобный инцидент более чем за десять дней.
«Капитан сообщает, что два катера КСИР приблизились к судну, не ответили на радиосвязь, после чего открыли огонь по танкам. Угрозы судну и экипажу нет. Ведется расследование», — говорится в сообщении.
Позднее организация сообщила, что в другое судно попал «неизвестный снаряд», а рядом с яхтой в воду упал неопознанный объект.
МИД Индии также сообщил, что два судна под флагом страны оказались вовлечены в «инцидент со стрельбой» в проливе.
Иранские власти заявили, что не намерены участвовать в переговорах с США в Пакистане, пока Вашингтон продолжает блокаду иранских портов в Ормузском проливе. Об этом 19 апреля сообщило агентство «Tasnim», передает «Deutsche Welle».
Первый раунд переговоров между Вашингтоном и Тегераном прошел 11–12 апреля в Исламабаде, однако завершился безрезультатно.
«Tasnim», ссылаясь на иранскую делегацию, отметил, что после встречи стороны продолжили контакты через посредников, однако процесс зашел в тупик из-за «больших требований и амбиций» США.
Агентство «IRNA» опровергло сообщения о новом раунде переговоров в Пакистане, назвав их не соответствующими действительности.
Axios сообщил, что Иран выразил опасения, что переговоры по возможной сделке могут быть использованы Белым домом как уловка или прикрытие для внезапного удара.