20 Ապրիլ 2026 - 07:06 AMT
Գյումրու Վարդանանց հրապարակում գտնվող «Սուրբ Յոթ վերք» եկեղեցու բակում ապրիլի 19-ի առավոտից մեկնարկել է ստորագրահավաք՝ տնային կալանքի տակ գտնվող Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին ազատ արձակելու պահանջով։
Մասնակիցների թվում են տարբեր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ, ԱԺ պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանը, Գյումրու ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Կարեն Սիմոնյանը, ՀՅԴ ներկայացուցիչներ, մտավորականներ և բազմաթիվ գյումրեցիներ, հայտնում է Aravot.am-ը:
Նշվում է, որ ստորագրողների զգալի մասը երիտասարդներ էին, որոնք, անտեսելով նույն հրապարակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ անցկացվող համերգը, շտապել են միանալ նախաձեռնությանը՝ առաջնորդին համարելով քաղբանտարկյալ։
Ստորագրահավաքի տեքստում, որը ներկայացված է որպես «Հայտարարություն ու հասարակական պահանջ», նշված է․ «Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի նկատմամբ իրականացվող ապօրինի քրեական հետապնդումը և կիրառված խափանման միջոցը հասնում են խոշտանգման, քանի որ սրբազանը չի կարողանում կատարել իր հովվական պարտականությունները, իսկ թեմի հավատավորները չեն կարողանում բավարարել իրենց հոգևոր պահանջմունքները: Սրբազանը զրկված է նույնիսկ ժամերգություններին մասնակցելու իրավունքից, որը համարվում է միասնական աղոթքի դրսևորման ձև և պարտադիր է քրիստոնյա հավատացյալների և հոգևորականների համար»:
Տեքստում ընդգծվել է նաև հավատացյալների սահմանադրական իրավունքների խախտման հանգամանքը։
«Սրբազանի շարունակական անազատության մեջ գտնվելու պատճառով տուժում է Շիրակի թեմի հավատացյալների կրոնական պահանջմունքները բավարարելու սահմանադրական իրավունքը, ուստի պետության այսօրինակ միջամտությունն այլևս արդարացված չէ, քանի որ ինչպես բարձրաստիճան հոգևորականին, որը իր գոյության կես դարից ավելին նվիրել է Աստծուն և Հայ Եկեղեցու շենացմանը, այնպես էլ հասարակության քրիստոնյա հատվածի հոգևոր պահանջմունքներին հասցվում է անդառնալի վնաս: Ուստի, պահանջում ենք՝ անհապաղ վերացնե՛լ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց տնային կալանքը, դադարեցնե՛լ նրա նկատմամբ իրականացվող ապօրինի քրեական հետապնդումը և հռչակե՛լ Սրբազանի անմեղությունը»,- ասված է տեքստում։
Եկեղեցասեր երիտասարդ, Միքայել սրբազանի հոգեզավակ Աբրասիմ Աթոյանը Aravot.am-ին հայտնել է, որ արդեն մոտ 3500 մարդ միացել է ստորագրահավաքին․ մոտ 500 ստորագրություն հավաքվել է թղթային տարբերակով, իսկ մոտ 3000-ը՝ էլեկտրոնային եղանակով։
2025-սեպտեմբերին դատարանը մեղավոր է ճանաչել իշխանության զավթման կոչի համար մեղադրվող Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին, իսկ հոկտեմբերին դատապարտվել է 2 տարվա ազատազրկման: Ավելի ուշ նրա խափանման միջոցը փոխարինվել է տնյաին կալանքով:

20 Апрель 2026 - 08:23 AMT
В Гюмри начался сбор подписей с требованием освободить главу Ширакской епархии архиепископа Микаэла Аджапахяна, находящегося под домашним арестом.
Инициатива стартовала утром 19 апреля во дворе церкви «Семь Ран» на площади Вардананц.
Среди участников — представители различных политических сил, депутат Национального собрания Мартун Григорян, руководитель фракции «Мать Армения» в Совете старейшин Гюмри Карен Симонян, представители АРФ «Дашнакцутюн», интеллигенция и многие жители города, сообщает «Aravot.am ».
Отмечается, что значительную часть подписавшихся составляют молодые люди, которые, несмотря на проходящий на той же площади концерт с участием премьер-министра Никола Пашиняна, поспешили присоединиться к инициативе, считая архиепископа политическим заключенным.
В тексте петиции, представленной как «Заявление и общественное требование», говорится: «Незаконное уголовное преследование в отношении архиепископа Микаэла Аджапахяна и избранная мера пресечения достигают уровня пытки, поскольку священнослужитель не может выполнять свои пастырские обязанности, а верующие епархии не могут удовлетворять свои духовные потребности. Архиепископ лишен даже права участвовать в богослужениях, что является формой совместной молитвы и обязательным для христианских верующих и духовенства».
В документе также подчеркивается факт нарушения конституционных прав верующих.
«Вследствие продолжающегося лишения свободы архиепископа нарушается конституционное право верующих Ширакской епархии на удовлетворение религиозных потребностей. Такое вмешательство государства более не является оправданным, поскольку наносит невосполнимый ущерб как высокопоставленному духовному лицу, посвятившему более полувека Богу и Армянской церкви, так и духовным потребностям христианской части общества. В связи с этим требуем немедленно отменить меру пресечения в виде домашнего ареста в отношении архиепископа Микаэла Аджапахяна, прекратить незаконное уголовное преследование и признать его невиновным», — говорится в тексте.
Абраcим Атоян, представитель церковной молодежи и духовный сын архиепископа, сообщил «Aravot.am », что к инициативе уже присоединились около 3500 человек: около 500 подписей собрано в бумажном виде, еще примерно 3000 — в электронном формате.
В сентябре 2025 года суд признал Микаэла Аджапахяна виновным по делу о призывах к захвату власти, а в октябре он был приговорен к двум годам лишения свободы. Позднее мера пресечения была изменена на домашний арест.