Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ներկայացնելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագիրը, խոսել է տարածաշրջանացման քաղաքականության մասին և կարևորել «3+3» ձևաչափի հետագա զարգացումը: Նա նշել է, որ Հայաստանը նպաստելու է դրա խորացմանը։
Նա հավելել է, որ ձևաչափում ՌԴ ներգրավվածությունն այն կարևոր է դարձնում նաև ՀՀ–ՌԴ հարաբերությունների կառուցողական տրանսֆորմացիայի համար ևս։
Փաշինյանը նշել է, որ տարածաշրջայնացումը, որի առանցքային նպատակը սեփական միջավայրում առանց արտաքին աջակցության ապրելը ՀՀ համար ոչ միայն հնարավոր, այլև հարմարավետ դարձնելն է՝ կարևորելով հարաբերությունների հետագա զարգացումը Վրաստանի, Իրանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ, հայտնում է Արմենպրեսը:
Այս համատեքստում տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների լիարժեք ապաշրջափակումը, այդ թվում և՛ TRIPP նախագծի կյանքի կոչումը, և Գյումրի-Կարս երկաթուղու գործարկումը, ոչ միայն է՛լ ավելի կամրապնդեն տարածաշրջանում խաղաղությունը և համագործակցությունը, այլև այն կվերածեն արևելք-արևմուտք և հյուսիս-հարավ փոխկապակցվածության կարևոր հանգույցի՝ Խաղաղության խաչմերուկի:
«ՀՀ-ն որդեգրել է նաև Տարածաշրջայնացում–2 հայեցակարգը՝ նկատի ունենալով Կենտրոնական Ասիայի և Մերձավոր Արևելքի երկրները և Հնդկաստանը։ Նախորդող շրջանում մյուս երկրների հետ հարաբերությունների զարգացմանը զուգահեռ էական եղավ նաև Սաուդյան Արաբիայի և Պակիստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը: Այս ուղղությունը նոր ակտիվություն կստանա 2026-2031 թվականների ընթացքում»,-ասել է նա:
Նա շեշտել է, որ Հայաստանում քաղաքական ընդդիմության որոշ ներկայացուցիչներ շատ հաճախ իշխող ուժին և կոնկրետ իրեն մեղադրում են ադրբեջանամետ և թրքամետ լինելու մեջ։
«Իսկ ի՞նչ է տեղի ունեցել և տեղի ունենում իրականում։ Իրականում տեղի է ունեցել հետևյալը, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերություններում մենք միշտ գործել ենք երրորդ երկրների միջոցով, այսինքն՝ մեր ասելիքները և օրակարգերը 90 և ավելի տոկոսով քննարկել ենք երրորդ երկրների միջոցով։ Եվ ի՞նչ ենք մենք արձանագրել։ Արձանագրել ենք մի շատ պարզ բան, որն ունի օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ հիմքեր։ Երբ դու երրորդ անձի միջոցով ես շփվում որևէ մեկի հետ, դու չես կարող երբեք համոզված լինել, որ քո ուղերձները երրորդ անձը հասցեատիրոջը ճիշտ է փոխանցում և, նրա ուղերձները փոխանցելիս, նույնպես ճշգրիտ է գործում, որովհետև երրորդ անձը կարող է ունենալ իր պատկերացումները, իր շահերը, իր ընկալումները, և մենք երբեք չգիտենք, թե որոնք են երրորդ անձի և երրորդ անձանց շահագրգռությունները։
Սա է եղել նաև պատճառը, որ երկար տարիներ մեր տարածաշրջանում խաղաղություն չի հաստատվել։ Եվ մենք փոխել ենք մեր դիրքորոշումը, մենք ասել ենք՝ եթե մենք Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ խոսելու բան ունենք, իսկ մենք ունենք ակնհայտորեն, ինչո՞ւ չպետք է խոսենք, որովհետև սա է միակ երաշխիքը, որ մենք վստահ կլինենք, որ մեր ուղերձը ճիշտ է հասել տեղ, և վստահ կլինենք, որ ճշգրիտ պատասխան ենք ստանում։
…Եվ ահա մեր այս գործելակերպի փոփոխությունն է, որ ոմանց հիմք է տալիս կամ իրենք դա օգտագործում են մեզ կամ ինձ թրքամետության կամ ադրբեջանամետության մեջ մեղադրելու մեջ, որովհետև մեր գործելակերպը տասնամյակներով եղել է այն, որ Թուրքիային կամ Ադրբեջանին ասելիք ունենք, որտե՞ղ զանգենք, որ մեր ասելիքը տեղ հասցնենք։ Իսկ մենք նախընտրել ենք, նախընտրում ենք և նախընտրելու ենք ուղիղ հաղորդակցությունը՝ իհարկե, չբացառելով երրորդ երկրների ներգրավվածությունը։ Օրակարգեր կան, որտեղ երրորդ երկրների ներգրավվածությունն անհրաժեշտ է, պարտադիր է, որովհետև դա արդեն ընդհանուր օրակարգ է, բայց երկկողմ հարաբերություններում մենք պետք է հաղորդակցությունը պահենք ակտիվ, և այս ընկալման շնորհիվ է նաև, որ մենք այսօր ունենք խաղաղություն»,- մանրամասնել է վարչապետը։

20 Апрель 2026 - 11:46 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян, представляя предвыборную программу партии «Гражданский договор», отметил важность политики регионализации и дальнейшего развития формата «3+3», заявив, что Армения будет способствовать его углублению.
Он добавил, что участие России делает этот формат важным также для конструктивной трансформации армяно-российских отношений.
По словам Пашиняна, регионализация направлена на то, чтобы сделать жизнь в собственной региональной среде без внешней поддержки не только возможной, но и комфортной, при этом он подчеркнул необходимость развития отношений с Грузией, Ираном, Турцией и Азербайджаном, сообщает «Арменпресс».
В этом контексте полное разблокирование транспортной инфраструктуры региона, включая реализацию проекта TRIPP и запуск железной дороги Гюмри–Карс, укрепит мир и сотрудничество и превратит регион в важный узел связности Восток–Запад и Север–Юг — «Перекресток мира».
«Армения также приняла концепцию „Регионализация-2“, имея в виду страны Центральной Азии, Ближнего Востока и Индию. Наряду с развитием отношений с другими государствами важным стало установление дипломатических связей с Саудовской Аравией и Пакистаном. Это направление получит новую активность в 2026–2031 годах», — отметил он.
Он подчеркнул, что некоторые представители оппозиции часто обвиняют власти и лично его в проазербайджанской или протурецкой позиции.
«Что произошло на самом деле? Долгие годы мы взаимодействовали с Азербайджаном и Турцией через третьи страны, обсуждая более 90 процентов повестки таким образом. И что мы увидели? Простую вещь: при посредничестве нельзя быть уверенным в точной передаче сообщений и ответов, поскольку у посредников есть собственные интересы и восприятие.
Это стало одной из причин, по которым в регионе долгое время не удавалось установить мир. Мы изменили подход и сказали: если нам есть о чем говорить с Турцией и Азербайджаном, почему не делать это напрямую? Это единственная гарантия точной передачи позиций и получения корректного ответа.
…Именно это изменение подхода дает повод для обвинений. Ранее мы полагались на посредников, теперь же выбираем прямое общение, не исключая участия третьих стран там, где это необходимо. В двусторонних отношениях важно сохранять активный диалог, и именно благодаря этому сегодня у нас есть мир», — заявил премьер.