Գեներալ-մայոր Գրիգորի Խաչատուրովի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։ Այդ մասին հայտնել են գլխավոր դատախազությունից, տեղեկացնում է Radar Armenia-ն:
«2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ին մեղադրյալ գեներալ-մայոր Գրիգորի Խաչատուրովի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ հատուկ վերանայման բողոքի քննության արդյունքում վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը»,-ասվում է պատասխանում:
2023-ի դեկտեմբերին Գեներալ Գրիգորի Խաչատուրովի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխարինվել էր գրավով և վարչական հսկողությամբ։ Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը՝ դատավոր Արմեն Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, մասնակի բավարարել էր Գրիգորի Խաչատուրովի կալանավորման ժամկետը երկարացնելու որոշման դեմ բողոքը։
Խաչատուրովի դեմ հարուցված քրեական գործը վերաբերում է հողատարածքի օտարմանը։ Գրիգորի Խաչատուրովի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով անշարժ գույքն օրինականացնելու (փողերի լվացում) հատկանիշներով: Նկատենք, որ ըստ դատախազության, գործարքի առարկան չգործող զորամասի տարածքն է, որը պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի պաշտոնավարման տարիներին, իբր, վաճառվել է Գրիգորի Խաչատուրովին, ինչը ձեւակերպվել է երրորդ անձի անվամբ։ Գործով մեղադրյալները 13-ն են, այդ թվում՝ ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը։

Генерал-майор Григорий Хачатуров объявлен в розыск, сообщили в Генеральной прокуратуре Армении, сообщает «Radar Armenia».
Решение принято по итогам рассмотрения специальной апелляционной жалобы на избрание меры пресечения.
«25 декабря 2025 года по результатам рассмотрения жалобы Апелляционный антикоррупционный суд постановил применить к обвиняемому генерал-майору Григорию Хачатурову меру пресечения в виде ареста», — говорится в сообщении.
Ранее, в декабре 2023 года, арест Хачатурова был заменен на залог и административный надзор. Апелляционный антикоррупционный суд под председательством судьи Армена Ованнисяна частично удовлетворил его жалобу на продление срока ареста.
Уголовное дело против Хачатурова связано с отчуждением земельного участка. Ему вменяется легализация недвижимого имущества в особо крупном размере, приобретенного с использованием служебного положения.
По данным прокуратуры, речь идет о территории бывшей воинской части, которая, как утверждается, была продана Хачатурову в период, когда министром обороны был Сейран Оганян, и оформлена на третье лицо. По делу проходят 13 обвиняемых, включая бывшего министра обороны Сейрана Оганяна.