Գեներալ-մայոր Գրիգորի Խաչատուրովի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։ Այդ մասին հայտնել են գլխավոր դատախազությունից, տեղեկացնում է Radar Armenia-ն:
«2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ին մեղադրյալ գեներալ-մայոր Գրիգորի Խաչատուրովի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ հատուկ վերանայման բողոքի քննության արդյունքում վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը»,-ասվում է պատասխանում:
2023-ի դեկտեմբերին Գեներալ Գրիգորի Խաչատուրովի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխարինվել էր գրավով և վարչական հսկողությամբ։ Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը՝ դատավոր Արմեն Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, մասնակի բավարարել էր Գրիգորի Խաչատուրովի կալանավորման ժամկետը երկարացնելու որոշման դեմ բողոքը։
Խաչատուրովի դեմ հարուցված քրեական գործը վերաբերում է հողատարածքի օտարմանը։ Գրիգորի Խաչատուրովի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով անշարժ գույքն օրինականացնելու (փողերի լվացում) հատկանիշներով: Նկատենք, որ ըստ դատախազության, գործարքի առարկան չգործող զորամասի տարածքն է, որը պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի պաշտոնավարման տարիներին, իբր, վաճառվել է Գրիգորի Խաչատուրովին, ինչը ձեւակերպվել է երրորդ անձի անվամբ։ Գործով մեղադրյալները 13-ն են, այդ թվում՝ ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը։

20 April 2026 - 12:04 AMT
The decision followed a review of a special appeal regarding the application of detention as a preventive measure.
“On December 25, 2025, following consideration of the special review appeal, the Anti-Corruption Court of Appeal ruled to apply detention as a preventive measure against the accused Major General Grigory Khachaturov,” the statement said.
Earlier, in December 2023, Khachaturov’s detention had been replaced with bail and administrative supervision. The Anti-Corruption Court of Appeal, chaired by Judge Armen Hovhannisyan, had partially upheld his appeal against extending the detention period.
The criminal case against Khachaturov concerns land alienation. He is charged with appropriation of particularly large amounts of real estate acquired through abuse of official position.
According to the Prosecutor’s Office, the case involves the territory of a former military unit, allegedly sold to Khachaturov during the tenure of then Defense Minister Seyran Ohanyan and registered under a third party’s name. There are 13 defendants in the case, including former Defense Minister Seyran Ohanyan.