Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ֆեյսբուքյան եթերում անդրադառնալով ԵԱՏՄ-ին և ԵՄ-ին անդամակցության համատեղելիության հարցին, հայտարարել է, որ վերջնական որոշումը կկայացնի ժողովուրդը:
Նա նշել է, որ իրավական առումով հնարավոր չէ միաժամանակ անդամակցել երկու միություններին՝ հավելելով, որ Հայաստանը չի շտապում ընտրություն կատարել:
«Մենք գիտենք, որ համատեղելի չեն ԵԱՏՄ-ն և Եվրոպական միությունը, բայց քանի դեռ մեր օրակարգերը համատեղելի են, մենք ընտրություն չենք կատարի։
Քանի դեռ Եվրոպական միության հետ մերձեցման, ԵՄ անդամակցության չափանիշներին համապատասխանելուն ուղղված բարեփոխումները համատեղելի են, ՀՀ-ն կշարունակի մնալ ԵԱՏՄ անդամ և կզարգացնի առևտրատնտեսական հարաբերությունները նրա անդամ երկրների հետ»,-ասել է Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ կա որոշակի «համատեղելիության տարածք»։
«Երբ կգա այն պահը, երբ համատեղելիության տարածք չի լինի, այդ ժամանակ Հայաստանի Հանրապետությունը, ժողովուրդը, բնականաբար, հանրաքվեով կկայացնի որոշում»,-ասել է վարչապետը:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել էր, որ Հայաստանի քաղաքացիները պետք է հաշվի առնեն Երևանի կողմից Եվրամիության հետ մերձեցման քաղաքականության հնարավոր հետևանքները: Ըստ նրա՝ Մոսկվայի համար ակնհայտ է, որ Հայաստանին նախապատրաստում են Եվրամիություն մտնելուն, որը Ռուսաստանի համար դարձել է թշնամական բլոկ:

Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что окончательное решение о членстве Армении в Европейском союзе или Евразийском экономическом союзе будет принято народом.
В ходе прямого эфира в Facebook он отметил, что с юридической точки зрения одновременное членство в двух объединениях невозможно, подчеркнув, что Армения не спешит с выбором.
«Мы знаем, что ЕАЭС и Европейский союз несовместимы, однако пока наши повестки совместимы, мы не будем делать выбор.
Пока реформы, направленные на сближение с ЕС и соответствие критериям членства, остаются совместимыми, Армения продолжит оставаться членом ЕАЭС и развивать торгово-экономические отношения с его государствами-участниками», — заявил Пашинян.
По его словам, существует определенная «зона совместимости».
«Когда наступит момент, когда этой зоны больше не будет, Республика Армения — ее народ — естественным образом примет решение посредством референдума», — добавил премьер.
Ранее вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что гражданам Армении следует учитывать возможные последствия политики сближения с Европейским союзом. По его словам, в Москве считают, что Армению готовят к вступлению в ЕС, который Россия рассматривает как враждебный блок.