21 Ապրիլ 2026 - 06:35 AMT
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Բելգիայի Թագավորության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի, եվրոպական գործերի և զարգացման համագործակցության նախարար Մաքսիմ Պրևոյի հետ, քննարկել երկկողմ և տարածաշրջանային հարցեր:
Հայաստանի և Բելգիայի ԱԳ նախարարները գոհունակությամբ նշել են երկու երկրների միջև ձևավորված ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը՝ կարևորելով համագործակցության հետագա խորացումը թե՛ երկկողմ մակարդակում, թե՛ ԵՄ շրջանակում։
Անդրադարձ է կատարվել մայիսին Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի և ՀՀ-ԵՄ գագաթաժողովների օրակարգային հարցերին, այդ թվում՝ ժողովրդավարական դիմակայունության ամրապնդմանն ու տնտեսական կապերի ընդլայնմանը վերաբերող թեմաներին։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին՝ նախարարները մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում ձևավորված նոր իրողությունների վերաբերյալ։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության պայմաններում ընդգծվել է փոխկապակցվածության և ենթակառուցվածքների զարգացման նախագծերի առաջմղման կարևորությունը։
Արարատ Միրզոյանը և Մաքսիմ Պրևոն մտքեր են փոխանակել նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ։
Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատը բանաձև է ընդունել, որով աջակցում է Արցախի ժողովրդի անվտանգ վերադարձի իրավունքին՝ միջազգային երաշխիքների ներքո։ Փաստաթուղթը նաև կոչ է անում ստեղծել միջազգային մեխանիզմ, ադրբեջանական ուժերը դուրս բերել Հայաստանի տարածքից՝ մինչև 2021 թվականի մայիսի 12-ին զբաղեցրած դիրքեր, ինչպես նաև լուծում տալ Բաքվում պահվող հայ գերիների և քաղաքացիական անձանց հարցին։ Բաքուն ԱԳՆ է կանչել և բողոք է հայտնել Բելգիայի դեսպանին խորհրդարանի կողմից Արցախի վերաբերյալ ընդունված բանաձևերի պատճառով։

21 April 2026 - 07:17 AMT
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan held a phone conversation with Belgium’s Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs, European Affairs and Development Cooperation, Maxime Prevot, discussing bilateral and regional issues.
The foreign ministers of Armenia and Belgium expressed satisfaction with the active political dialogue established between the two countries, emphasizing the importance of further deepening cooperation both bilaterally and within the European Union framework.
They also discussed agenda items for the upcoming European Political Community and Armenia–EU summits to be held in Yerevan in May, including issues related to strengthening democratic resilience and expanding economic ties.
Addressing regional developments, the ministers exchanged views on the new realities formed in the South Caucasus.
In the context of peace between Armenia and Azerbaijan, they underscored the importance of advancing connectivity and infrastructure development projects.
Ararat Mirzoyan and Maxime Prevot also exchanged views on other issues of mutual interest.
Belgium’s Chamber of Representatives has adopted a resolution supporting the right of the people of Nagorno-Karabakh to a safe return under international guarantees. The document also calls for the creation of an international mechanism, the withdrawal of Azerbaijani forces from Armenia’s territory to positions held as of May 12, 2021, and addressing the issue of Armenian prisoners of war and civilians held in Baku. Azerbaijan has summoned Belgium’s ambassador to protest the resolutions adopted by the parliament regarding Nagorno-Karabakh.