21 Ապրիլ 2026 - 06:35 AMT
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Բելգիայի Թագավորության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի, եվրոպական գործերի և զարգացման համագործակցության նախարար Մաքսիմ Պրևոյի հետ, քննարկել երկկողմ և տարածաշրջանային հարցեր:
Հայաստանի և Բելգիայի ԱԳ նախարարները գոհունակությամբ նշել են երկու երկրների միջև ձևավորված ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը՝ կարևորելով համագործակցության հետագա խորացումը թե՛ երկկողմ մակարդակում, թե՛ ԵՄ շրջանակում։
Անդրադարձ է կատարվել մայիսին Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի և ՀՀ-ԵՄ գագաթաժողովների օրակարգային հարցերին, այդ թվում՝ ժողովրդավարական դիմակայունության ամրապնդմանն ու տնտեսական կապերի ընդլայնմանը վերաբերող թեմաներին։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին՝ նախարարները մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում ձևավորված նոր իրողությունների վերաբերյալ։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության պայմաններում ընդգծվել է փոխկապակցվածության և ենթակառուցվածքների զարգացման նախագծերի առաջմղման կարևորությունը։
Արարատ Միրզոյանը և Մաքսիմ Պրևոն մտքեր են փոխանակել նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ։
Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատը բանաձև է ընդունել, որով աջակցում է Արցախի ժողովրդի անվտանգ վերադարձի իրավունքին՝ միջազգային երաշխիքների ներքո։ Փաստաթուղթը նաև կոչ է անում ստեղծել միջազգային մեխանիզմ, ադրբեջանական ուժերը դուրս բերել Հայաստանի տարածքից՝ մինչև 2021 թվականի մայիսի 12-ին զբաղեցրած դիրքեր, ինչպես նաև լուծում տալ Բաքվում պահվող հայ գերիների և քաղաքացիական անձանց հարցին։ Բաքուն ԱԳՆ է կանչել և բողոք է հայտնել Բելգիայի դեսպանին խորհրդարանի կողմից Արցախի վերաբերյալ ընդունված բանաձևերի պատճառով։

21 Апрель 2026 - 07:18 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с заместителем премьер-министра, министром иностранных дел, европейских дел и сотрудничества в области развития Бельгии Максимом Прево, в ходе которого были обсуждены двусторонние и региональные вопросы.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и Бельгии с удовлетворением отметили активный политический диалог между двумя странами, подчеркнув важность дальнейшего углубления сотрудничества как на двустороннем уровне, так и в рамках Европейского союза.
Стороны также обсудили вопросы повестки предстоящих в мае в Ереване саммитов Европейского политического сообщества и Армения–ЕС, включая темы укрепления демократической устойчивости и расширения экономических связей.
Затронув региональные процессы, министры обменялись мнениями относительно новых реалий, сформировавшихся на Южном Кавказе.
В контексте установления мира между Арменией и Азербайджаном была подчеркнута важность продвижения проектов взаимосвязанности и развития инфраструктуры.
Арарат Мирзоян и Максим Прево также обсудили другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Палата представителей Бельгии приняла резолюцию, поддерживающую право народа Нагорного Карабаха на безопасное возвращение под международными гарантиями. Документ также призывает создать международный механизм, вывести азербайджанские силы с территории Армении на позиции по состоянию на 12 мая 2021 года, а также решить вопрос армянских военнопленных и гражданских лиц, удерживаемых в Баку. В ответ Баку вызвал посла Бельгии в МИД и выразил протест в связи с принятыми парламентом резолюциями по Карабаху.