Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մայիսին ՀՀ կժամանի պետական այցով: Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին քննարկել են այցի մանրամասները։
Փոխվարչապետն առանձնահատուկ ընդգծել է մայիսի 4-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի (ԵՔՀ) գագաթնաժողովին, ինչպես նաև հաջորդ օրը՝ մայիսի 5-ին, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի՝ պետական այցի շրջանակում Հայաստանում գտնվելու կարևորությունը:
Այցին ընդառաջ մանրամասն անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ խմելու ջրամատակարարման և ջրահեռացման, Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի կառուցման շրջանակում ֆրանսիական կողմի ներգրավվածության, կրթական համագործակցության, ինչպես նաև ռազմավարական նշանակության այլ ծրագրերի և նախաձեռնությունների վերաբերյալ:
Էմանուել Մակրոնը Հայաստանում եղել է 2018 թվականի հոկտեմբերին՝ մասնակցելու Երևանում անցկացված Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին։ Հաջորդող տարիներին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարբերաբար հրավիրել է Մակրոնին այցելել Հայաստան, սակայն այց տեղի չի ունեցել:

Президент Франции Эммануэль Макрон посетит Армению с государственным визитом в мае. Вице-премьер Тигран Хачатрян и посол Франции в Армении Оливье Декотиньи обсудили детали предстоящего визита.
Вице-премьер особо отметил важность саммита Европейского политического сообщества 4 мая, а также государственного визита Макрона в Армению 5 мая.
В преддверии визита стороны подробно обсудили ряд вопросов двусторонней повестки, включая водоснабжение и водоотведение, участие французской стороны в строительстве участка Сисиан–Каджаран автодорожного коридора Север–Юг, образовательное сотрудничество, а также другие стратегически важные проекты и инициативы.
Эммануэль Макрон посещал Армению в октябре 2018 года для участия в саммите Франкофонии в Ереване. В последующие годы премьер-министр Никол Пашинян неоднократно приглашал Макрона посетить Армению, однако визит до настоящего времени не состоялся.