21 Ապրիլ 2026 - 11:44 AMT
Զուրաբյան․ Մենք պետական քաղաքականության օրակարգում չենք դրել Ցեղասպանության ճանաչման պահանջ, բայց չենք ուրացել
Անկախացումից հետո պետական քաղաքականության օրակարգում չենք դրել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պահանջ, բայց չենք ուրացել, գրել է ՀԱԿ վարչապետի թեկնածու Լևոն Զուրաբյանը: Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա նշել է, որ ապրիլի 24-ին ՀԱԿ-ը կմասնակցի օրվա համաժողովրդական միջոցառումներին «Հիշողությունը չես ջնջի» երթով:
«Մենք երբեք չենք դրել պետական քաղաքականության օրակարգում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պահանջ:
Բայց մենք երբեք չենք ուրացել մեր անցյալը և հիշողությունը: Դա էր պատճառը, որ 1995 թվականին կառուցվեց Հայոց Ցեղասպանության թանգարանը և անցկացվեց 80-ամյակին նվիրված միջազգային գիտական կոնֆերանսը աշխարհահռչակ ցեղասպանագետների մասնակցությամբ:
Հայոց ցեղասպանությունը մեր պետության շահերին վնասող քաղաքական խաղի մանրադրամ չենք դարձրել և չենք դարձնի, բայց հիշողությունն ու ինքնությունը ջնջել ոչ ոքի թույլ չենք տա:

Levon Zurabyan, the Armenian National Congress (ANC) candidate for prime minister, has stated that after independence, the recognition of the Armenian Genocide was not placed on the state policy agenda, but it has never been denied.
In a Facebook post, he noted that the ANC will take part in nationwide events on April 24 with the march titled “You Cannot Erase Memory.”
“We have never placed the recognition of the Armenian Genocide on the state policy agenda.
But we have never denied our past and our memory. That is why, in 1995, the Armenian Genocide Museum was built, and an international scientific conference dedicated to the 80th anniversary was held with the participation of renowned genocide scholars.
We have not turned the Armenian Genocide into a bargaining chip in political games harmful to the state’s interests and will not do so, but we will not allow anyone to erase memory and identity.