21 Ապրիլ 2026 - 11:44 AMT
Զուրաբյան․ Մենք պետական քաղաքականության օրակարգում չենք դրել Ցեղասպանության ճանաչման պահանջ, բայց չենք ուրացել
Անկախացումից հետո պետական քաղաքականության օրակարգում չենք դրել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պահանջ, բայց չենք ուրացել, գրել է ՀԱԿ վարչապետի թեկնածու Լևոն Զուրաբյանը: Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա նշել է, որ ապրիլի 24-ին ՀԱԿ-ը կմասնակցի օրվա համաժողովրդական միջոցառումներին «Հիշողությունը չես ջնջի» երթով:
«Մենք երբեք չենք դրել պետական քաղաքականության օրակարգում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պահանջ:
Բայց մենք երբեք չենք ուրացել մեր անցյալը և հիշողությունը: Դա էր պատճառը, որ 1995 թվականին կառուցվեց Հայոց Ցեղասպանության թանգարանը և անցկացվեց 80-ամյակին նվիրված միջազգային գիտական կոնֆերանսը աշխարհահռչակ ցեղասպանագետների մասնակցությամբ:
Հայոց ցեղասպանությունը մեր պետության շահերին վնասող քաղաքական խաղի մանրադրամ չենք դարձրել և չենք դարձնի, բայց հիշողությունն ու ինքնությունը ջնջել ոչ ոքի թույլ չենք տա:

Кандидат в премьер-министры от Армянского национального конгресса Левон Зурабян заявил, что после обретения независимости требование признания Геноцида армян не включалось в повестку государственной политики, однако никогда не отрицалось.
В своей записи в Facebook он отметил, что АНК примет участие в общенациональных мероприятиях 24 апреля с шествием «Память не сотрешь».
«Мы никогда не включали требование признания Геноцида армян в повестку государственной политики.
Но мы никогда не отрицали наше прошлое и нашу память. Именно поэтому в 1995 году был построен Музей Геноцида армян и проведена международная научная конференция, посвященная 80-летию, с участием всемирно известных исследователей геноцида.
Мы не превращали Геноцид армян в разменную монету в политических играх, наносящих ущерб интересам государства, и не будем этого делать, но никому не позволим стереть память и идентичность.