ՆԱՏՕ-ն կարևորում է Հայաստանի հետ գործընկերությունը, ասել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Քևին Համիլթոնը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Երևանում կայացած հանդիպմանը:
Նա հավելել է, որ ՆԱՏՕ-ն պատրաստ է շարունակել համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։
Փաշինյանը շնորհավորել է նրան պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և ընդգծելով Հայաստան–ՆԱՏՕ համագործակցության ու ակտիվ երկխոսության նշանակությունը տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ամրապնդման համար։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են գործընկերության օրակարգին առնչվող մի շարք հարցեր՝ անդրադառնալով համագործակցության զարգացման հնարավորություններին և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով ծրագրերի արդյունավետ իրականացմանը։
Վարչապետը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը՝ կարևորելով միջազգային գործընկերների հետ հետևողական համագործակցությունը՝ ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման և երկրի դիմակայունության բարձրացման տեսանկյունից։
Զրույցի ընթացքում կողմերը փոխանակվել են նաև տեսակետներով տարածաշրջանային անվտանգության միջավայրի, առկա մարտահրավերների, ինչպես նաև խաղաղության և կայունության ապահովմանն ուղղված քայլերի վերաբերյալ։

21 Апрель 2026 - 13:19 AMT
Специальный представитель Генерального секретаря НАТО по Кавказу и Центральной Азии Кевин Хэмилтон заявил о важности партнерства с Арменией на встрече с премьер-министром Никол Пашинян в Ереване.
Он отметил, что НАТО готово продолжать сотрудничество по направлениям, представляющим взаимный интерес.
Пашинян поздравил его с вступлением в должность и подчеркнул значение сотрудничества Армения–НАТО и активного диалога для укрепления региональной безопасности и стабильности.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов повестки партнерства, включая возможности развития сотрудничества и эффективной реализации программ по взаимно интересующим направлениям.
Премьер-министр представил ход демократических реформ, реализуемых правительством Армении, отметив важность последовательного взаимодействия с международными партнерами для укрепления институциональных возможностей и повышения устойчивости страны.
Собеседники также обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности, существующих вызовов и шагов, направленных на обеспечение мира и стабильности.