21 Ապրիլ 2026 - 12:08 AMT
Ծառուկյան․ Չենք մտածել, որ կգա մի ժամանակ, երբ իշխանությունը կվախենա նայել Արարատին, խոսել Ցեղասպանությունից, Արցախից
Երբեք ու երբեք չենք մտածել, որ կգա մի ժամանակ, «երբ իշխանությունը կվախենա նայել Արարատին, կամ կվախենա խոսել Ցեղասպանությունից, Արցախից», ասել է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը «111-ամյա արդիականություն. Հայոց ցեղասպանությունը և փոփոխվող տարածաշրջանը» թեմայով մասնագիտական խորհրդաժողովի ժամանակ:
«Դա մեզ պատիվ չի բերում»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա ընդգծել է, որ ամեն երկիր, պետություն իր պատմությունն ու կենսագրությունն ունի, ինչքան հարուստ է պատմությունը, այնքան հզոր է պետությունը։
Ծառուկյանը ներկաներին հիշեցրել է, իր մորական տատն ու պապն էլ եկել են Արևմտյան Հայաստանից՝ Ալաշկերտից, հաստատվել են Հայաստանում, ընտանիք կազմել։
«Մենք չենք կարող մեր պատմությունը մոռանալ, դա մեզ պատիվ չի բերում։ Ցանկացած բարդ խնդիր պահանջում է նման հանդիպումներ, քննարկումներ»,-նշել է քաղաքական գործիչը։
Նա անընդունելի է համարել նաև այն մոտեցումները, որոնք ուղղված են Արցախի թեման մոռացության մատնելուն։
«Ո՞նց կարող ենք մոռանալ։ Հիմա ոչնչացնում են այնտեղ հայկական մշակույթը, դա չարիք է»,-ասել է նա։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը առաջադրման փաստաթղթերը ներկայացրել է ԿԸՀ: Հունիսի 7-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններին կուսակցության ընտրական ցուցակը գլխավորում է կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը։

Лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян заявил, что невозможно было представить время, когда власть будет «бояться смотреть на Арарат или говорить о Геноциде и Арцахе», выступая на конференции «111-летняя актуальность: Геноцид армян и меняющийся регион», сообщает «Panorama.am».
«Это не делает нам чести», — сказал он.
Царукян подчеркнул, что каждая страна имеет свою историю и биографию, и чем богаче история, тем сильнее государство.
Он также напомнил, что его дед и бабушка по материнской линии происходят из Западной Армении — из Алашкерта, после чего переселились в Армению и создали семью.
«Мы не можем забыть свою историю, это не делает нам чести. Любая сложная проблема требует подобных встреч и обсуждений», — отметил политик.
Он также назвал неприемлемыми подходы, направленные на забвение темы Арцаха.
«Как мы можем забыть? Сейчас там уничтожается армянское культурное наследие — это зло», — добавил он.
Партия «Процветающая Армения» подала документы в Центральную избирательную комиссию. Лидер партии Гагик Царукян возглавляет избирательный список на парламентских выборах 7 июня.