21 Ապրիլ 2026 - 12:08 AMT
Ծառուկյան․ Չենք մտածել, որ կգա մի ժամանակ, երբ իշխանությունը կվախենա նայել Արարատին, խոսել Ցեղասպանությունից, Արցախից
Երբեք ու երբեք չենք մտածել, որ կգա մի ժամանակ, «երբ իշխանությունը կվախենա նայել Արարատին, կամ կվախենա խոսել Ցեղասպանությունից, Արցախից», ասել է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը «111-ամյա արդիականություն. Հայոց ցեղասպանությունը և փոփոխվող տարածաշրջանը» թեմայով մասնագիտական խորհրդաժողովի ժամանակ:
«Դա մեզ պատիվ չի բերում»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա ընդգծել է, որ ամեն երկիր, պետություն իր պատմությունն ու կենսագրությունն ունի, ինչքան հարուստ է պատմությունը, այնքան հզոր է պետությունը։
Ծառուկյանը ներկաներին հիշեցրել է, իր մորական տատն ու պապն էլ եկել են Արևմտյան Հայաստանից՝ Ալաշկերտից, հաստատվել են Հայաստանում, ընտանիք կազմել։
«Մենք չենք կարող մեր պատմությունը մոռանալ, դա մեզ պատիվ չի բերում։ Ցանկացած բարդ խնդիր պահանջում է նման հանդիպումներ, քննարկումներ»,-նշել է քաղաքական գործիչը։
Նա անընդունելի է համարել նաև այն մոտեցումները, որոնք ուղղված են Արցախի թեման մոռացության մատնելուն։
«Ո՞նց կարող ենք մոռանալ։ Հիմա ոչնչացնում են այնտեղ հայկական մշակույթը, դա չարիք է»,-ասել է նա։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը առաջադրման փաստաթղթերը ներկայացրել է ԿԸՀ: Հունիսի 7-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններին կուսակցության ընտրական ցուցակը գլխավորում է կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը։

21 April 2026 - 13:20 AMT
Prosperous Armenia Party leader Gagik Tsarukyan said it was unimaginable that a time would come when authorities would “be afraid to look at Mount Ararat or speak about the Genocide and Artsakh,” speaking at a conference titled “111 Years of Relevance: The Armenian Genocide and the Changing Region,” Panorama.am reports.
“This does not bring us honor,” he said.
Tsarukyan emphasized that every country has its own history and identity, adding that the richer the history, the stronger the state.
He also noted that his maternal grandparents came from Western Armenia, from Alashkert, later settling in Armenia and starting a family.
“We cannot forget our history; it does not honor us. Any complex issue requires such meetings and discussions,” the politician said.
He also described as unacceptable approaches aimed at pushing the issue of Artsakh into oblivion.
“How can we forget? Today Armenian cultural heritage is being destroyed there—that is an evil,” he added.
The Prosperous Armenia Party has submitted its nomination documents to the Central Electoral Commission. Party leader Gagik Tsarukyan heads the electoral list for the parliamentary elections scheduled for June 7.