21 Ապրիլ 2026 - 12:25 AMT
«Ապրելու երկիր» կուսակցությունը և «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը առաջիկա ընտրություններին կմասնակցեն միասին, ասվում է «Ապրելու երկիր» կուսակցության հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ «Ապրելու երկիր» կուսակցությունը և «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը ստորագրել են հուշագիր՝ համաձայն որի միավորում են իրենց քաղաքական, կազմակերպչական և մարդկային ներուժն առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու նպատակով ձևավորելով միասնական քաղաքական օրակարգ և ապահովելով «Ապրելու երկիր» կուսակցության մարզային թիմերի ակտիվ ներգրավումը «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի շրջանակներում՝ վերջինիս ընտրական ցուցակում ընդգրկվելու միջոցով։
«Հայաստանի Հանրապետությունը կանգնած է լրջագույն անվտանգային, քաղաքական և արժեհամակարգային մարտահրավերների առաջ, որոնք պահանջում են համազգային համախմբում, պատասխանատվություն և հստակ քաղաքական կամք։
Համագործակցության հիմքում ընկած է՝
• Հայաստանի Հանրապետության՝ որպես ազատ, անկախ, ինքնիշխան և ժողովրդավարական պետության հիմնարար նշանակությունը,
• Հայ գերիների վերադարձի անվիճելի առաջնահերթությունը՝ ազգային արժանապատվության վերականգնման և արդար ու կայուն խաղաղության հաստատման կարևորագույն նախապայման,
• Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու բացառիկ դերը հայ ժողովրդի պատմության ընթացքում՝ որպես ազգային ինքնության, հավատքի, միասնության և պետականության պահպանման հենասյուն,
• Պետության և ժողովրդի միջև վստահության վերականգնման, ազգային համերաշխության ամրապնդման, ինչպես նաև Հայաստանի և Սփյուռքի միջև համահայկական ներուժի արդյունավետ համախմբման հրամայականը։
«Ապրելու երկիր» կուսակցությունը ստանձնում է իր բաժին պատասխանատվությունը երկրում կատարվող փոփոխությունների ճանապարհին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

21 Апрель 2026 - 13:14 AMT
Партия «Страна для жизни» и альянс партий «Сильная Армения» примут участие в предстоящих выборах совместно, говорится в заявлении партии «Страна для жизни».
Отмечается, что стороны подписали меморандум, согласно которому объединяют политические, организационные и человеческие ресурсы для участия в парламентских выборах. Будет сформирована единая политическая повестка, а региональные команды партии «Страна для жизни» будут активно вовлечены в рамках альянса «Сильная Армения», в том числе посредством включения в его избирательный список.
«Республика Армения стоит перед серьезнейшими вызовами в сфере безопасности, политики и ценностей, требующими национальной консолидации, ответственности и четкой политической воли.
Основой данного сотрудничества являются:
• фундаментальное значение Республики Армения как свободного, независимого, суверенного и демократического государства,
• безусловный приоритет возвращения армянских пленных как важнейшего условия восстановления национального достоинства и установления справедливого и устойчивого мира,
• исключительная роль Армянской апостольской святой церкви в истории армянского народа как опоры национальной идентичности, веры, единства и государственности,
• необходимость восстановления доверия между государством и обществом, укрепления национального согласия, а также эффективной консолидации общенационального потенциала Армении и диаспоры.
Партия «Страна для жизни» берет на себя свою долю ответственности на пути происходящих в стране изменений», — говорится в заявлении.