21 Ապրիլ 2026 - 13:27 AMT
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը Ստրասբուրգում անցկացվող նիստում ունեցած ելույթում ասել է, որ ՀՀ-ում քաղաքականությունը երկար տարիներ խիստ դեմոնիզացված է եղել:
Նա հավելել է, որ միջավայրը չէր խրախուսում կանանց ներգրավվածությունը:
«Քաղաքական գործիչների նկատմամբ բռնությունը, ահաբեկումը և ատելության խոսքը պարզապես անձնական հարձակումներ չեն: Դրանք հարձակումներ են ներկայացուցչական ինստիտուտների, քաղաքական բազմակարծության և այն գաղափարների ազատ փոխանակման դեմ, որոնց վրա հիմնված է ժողովրդավարական կյանքը: Երբ ընտրված ներկայացուցիչներին սպառնալիքներով լռեցնում են, ձայնը կորցնում է ոչ միայն քաղաքական գործիչը, այլ նաև քաղաքացիները:
Հայաստանում քաղաքականությունը երկար տարիներ խիստ դեմոնիզացված է եղել և հազվադեպ է դիտարկվել որպես տարածք երիտասարդ կանանց համար: Միջավայրը չէր խրախուսում նրանց ներգրավվածությունը և չէր փոխանցում այն ուղերձը, որ հանրային կյանքը բաց է նոր սերնդի կանանց ձայների համար:
Միայն Թավշյա հեղափոխությունից հետո ավելի շատ երիտասարդ կանայք սկսեցին մուտք գործել քաղաքականություն՝ իրենց հետ բերելով այն նոր շունչն ու էներգիան, որոնց կարիքն ունեն ժողովրդավարական ինստիտուտները: Սակայն այդ առաջընթացը հանդիպեց դիմադրության: Ես անձամբ բախվել եմ զգալի ատելության խոսքի թե՛ իմ տարիքի, թե՛ սեռի պատճառով: Այդ ամենը նպատակ ուներ ոչ միայն թիրախավորել մեկ անձի, այլ նաև փոխանցել ավելի լայն ուղերձ՝ քաղաքականությունը երիտասարդ կանանց տեղը չէ:
Արդեն ութ տարի է՝ ծառայում եմ որպես պատգամավոր և հասկացել եմ, որ նման թշնամական վերաբերմունքին դիմակայելու ամենաարդյունավետ ուղիներից մեկը դրա մասին բաց խոսելն է: Լռությունը պաշտպանում է խնդիրը, իսկ անկեղծությունը սկսում է քանդել այն: Այս փորձառությունների մասին հրապարակայնորեն խոսելով՝ մենք ճանապարհ ենք հարթել նոր կին պատգամավորների համար, որոնք, առնվազն իմ գնահատմամբ, ավելի քիչ են թիրախավորվել երիտասարդ կամ կին լինելու պատճառով:
Մենք պետք է նաև գիտակցենք նման վարքագծի հետևում կանգնած ռազմավարությունը, այն է՝ քաղաքականությունը ներկայացնել որպես թշնամական, սպառող և երիտասարդ սերունդների համար ոչ ցանկալի միջավայր»,- ասել է պատգամավորը։
ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը, ԱԺ փոխնախագահ և ԵԽԽՎ-ում պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանի գլխավորությամբ, մասնակցել է Ստրասբուրգում անցկացվող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջանի երկրորդ մասի աշխատանքներին, ինչպես տեղեկացրել են Ազգային ժողովից։

21 Апрель 2026 - 14:44 AMT
Депутат Национального собрания Армении и член делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы Сона Казарян заявила на заседании в Страсбурге, что политика в Армении на протяжении долгого времени была сильно демонизирована.
По ее словам, такая среда не способствовала вовлечению женщин.
«Насилие, запугивание и язык ненависти в отношении политиков — это не просто личные нападки. Это атаки на представительные институты, политический плюрализм и свободный обмен идеями, на которых основана демократическая жизнь. Когда избранных представителей заставляют молчать угрозами, голос теряет не только политик, но и граждане.
В Армении политика долгое время была сильно демонизирована и редко рассматривалась как пространство для молодых женщин. Среда не поощряла их участие и не посылала сигнал о том, что общественная жизнь открыта для нового поколения женщин.
Только после Бархатной революции больше молодых женщин начали входить в политику, привнося ту новую энергию, в которой нуждаются демократические институты. Однако этот прогресс встретил сопротивление. Я лично сталкивалась с значительным количеством языка ненависти из-за моего возраста и пола. Все это было направлено не только против конкретного человека, но и на передачу более широкого послания — что политика не место для молодых женщин.
Уже восемь лет я работаю депутатом и поняла, что одним из самых эффективных способов противостоять такой враждебности является открытое обсуждение. Молчание защищает проблему, а откровенность начинает ее разрушать. Публично говоря об этом опыте, мы проложили путь для новых женщин-депутатов, которые, по крайней мере, по моим наблюдениям, реже становятся мишенью из-за возраста или пола.
Мы также должны понимать стратегию, стоящую за таким поведением, — представить политику как враждебную, изнуряющую и нежелательную среду для молодого поколения», — заявила она.
Армянская парламентская делегация во главе с вице-спикером и руководителем делегации в ПАСЕ Рубен Рубинян участвует во второй части сессии ПАСЕ в Страсбурге, сообщили в Национальном собрании.