21 Ապրիլ 2026 - 13:27 AMT
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը Ստրասբուրգում անցկացվող նիստում ունեցած ելույթում ասել է, որ ՀՀ-ում քաղաքականությունը երկար տարիներ խիստ դեմոնիզացված է եղել:
Նա հավելել է, որ միջավայրը չէր խրախուսում կանանց ներգրավվածությունը:
«Քաղաքական գործիչների նկատմամբ բռնությունը, ահաբեկումը և ատելության խոսքը պարզապես անձնական հարձակումներ չեն: Դրանք հարձակումներ են ներկայացուցչական ինստիտուտների, քաղաքական բազմակարծության և այն գաղափարների ազատ փոխանակման դեմ, որոնց վրա հիմնված է ժողովրդավարական կյանքը: Երբ ընտրված ներկայացուցիչներին սպառնալիքներով լռեցնում են, ձայնը կորցնում է ոչ միայն քաղաքական գործիչը, այլ նաև քաղաքացիները:
Հայաստանում քաղաքականությունը երկար տարիներ խիստ դեմոնիզացված է եղել և հազվադեպ է դիտարկվել որպես տարածք երիտասարդ կանանց համար: Միջավայրը չէր խրախուսում նրանց ներգրավվածությունը և չէր փոխանցում այն ուղերձը, որ հանրային կյանքը բաց է նոր սերնդի կանանց ձայների համար:
Միայն Թավշյա հեղափոխությունից հետո ավելի շատ երիտասարդ կանայք սկսեցին մուտք գործել քաղաքականություն՝ իրենց հետ բերելով այն նոր շունչն ու էներգիան, որոնց կարիքն ունեն ժողովրդավարական ինստիտուտները: Սակայն այդ առաջընթացը հանդիպեց դիմադրության: Ես անձամբ բախվել եմ զգալի ատելության խոսքի թե՛ իմ տարիքի, թե՛ սեռի պատճառով: Այդ ամենը նպատակ ուներ ոչ միայն թիրախավորել մեկ անձի, այլ նաև փոխանցել ավելի լայն ուղերձ՝ քաղաքականությունը երիտասարդ կանանց տեղը չէ:
Արդեն ութ տարի է՝ ծառայում եմ որպես պատգամավոր և հասկացել եմ, որ նման թշնամական վերաբերմունքին դիմակայելու ամենաարդյունավետ ուղիներից մեկը դրա մասին բաց խոսելն է: Լռությունը պաշտպանում է խնդիրը, իսկ անկեղծությունը սկսում է քանդել այն: Այս փորձառությունների մասին հրապարակայնորեն խոսելով՝ մենք ճանապարհ ենք հարթել նոր կին պատգամավորների համար, որոնք, առնվազն իմ գնահատմամբ, ավելի քիչ են թիրախավորվել երիտասարդ կամ կին լինելու պատճառով:
Մենք պետք է նաև գիտակցենք նման վարքագծի հետևում կանգնած ռազմավարությունը, այն է՝ քաղաքականությունը ներկայացնել որպես թշնամական, սպառող և երիտասարդ սերունդների համար ոչ ցանկալի միջավայր»,- ասել է պատգամավորը։
ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը, ԱԺ փոխնախագահ և ԵԽԽՎ-ում պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանի գլխավորությամբ, մասնակցել է Ստրասբուրգում անցկացվող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջանի երկրորդ մասի աշխատանքներին, ինչպես տեղեկացրել են Ազգային ժողովից։

21 April 2026 - 14:44 AMT
Armenian MP and member of the delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Sona Ghazaryan said during a session in Strasbourg that politics in Armenia had long been heavily demonized.
She added that the environment did not encourage women’s participation.
“Violence, intimidation, and hate speech against politicians are not merely personal attacks. They are attacks on representative institutions, political pluralism, and the free exchange of ideas on which democratic life is based. When elected representatives are silenced through threats, not only the politician loses their voice, but also the citizens.
In Armenia, politics has long been heavily demonized and was rarely seen as a space for young women. The environment did not encourage their involvement and did not convey the message that public life was open to the voices of a new generation of women.
Only after the Velvet Revolution did more young women begin entering politics, bringing with them the fresh energy and spirit that democratic institutions need. However, this progress met resistance. I have personally faced significant hate speech because of my age and gender. All of this was aimed not only at targeting an individual but also at sending a broader message—that politics is not a place for young women.
For eight years now, I have served as a member of parliament and have realized that one of the most effective ways to counter such hostility is to speak openly about it. Silence protects the problem, while openness begins to dismantle it. By publicly discussing these experiences, we have paved the way for new female MPs who, at least in my view, have been less targeted for being young or women.
We must also recognize the strategy behind such behavior, which is to portray politics as a hostile, exhausting, and undesirable environment for younger generations,” she said.
The Armenian parliamentary delegation, led by Vice Speaker and head of the PACE delegation Ruben Rubinyan, is participating in the second part of the PACE session in Strasbourg, according to the National Assembly.