Արցախցիները դիմում են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ սեփականության կորստի և վերադարձի իրավունքի խախտումների հիմքով, հայտնում է «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոն» ՀԿ-ն:
«Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնը» գործընկերների հետ համագործակցությամբ, իրականացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված լայնածավալ իրավական աշխատանք՝ հիմնական նպատակ ունենալով միջազգային իրավական գործիքների կիրառմամբ արձանագրել և բարձրաձայնել այն խախտումները, որոնց բախվել են արցախցիները 2020թ․ 44-օրյա պատերազմի և 2023թ․ իրադարձությունների հետևանքով։
«Բռնի տեղահանման արդյունքում հազարավոր մարդիկ զրկվել են իրենց հիմնարար իրավունքների իրացման հնարավորությունից, խախտվել է արցախցիների՝ իրենց հայրենիքում ապրելու իրավունքը, այդ թվում իրենց սեփականությունը տնօրինելու իրավունքից, որն ամրագրված է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 1–ին արձանագրության 1-ին հոդվածում»,– ասված է հայտարարույթյան մեջ։
Կենտրոնի գնահատմամբ՝ այս գործընթացում կարևոր է ոչ միայն անհատական իրավունքների պաշտպանությունը, այլև արցախցիների հավաքական վերադարձի իրավունքի ճանաչումը և դրա իրագործման հնարավորության ապահովումը, քանի որ խոսքը վերաբերում է ամբողջ ժողովրդի հայրենիք վերադառնալու իրավունքին։
«Ներկայումս տուժած անձինք չունեն ներպետական արդյունավետ իրավական պաշտպանության միջոցներ, քանի որ իրավախախտող կողմը հանդիսանում է Ադրբեջանը։ Այս պայմաններում միակ արդյունավետ իրավական ճանապարհը մնում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի գործիքակազմի կիրառումը։
Գործընթացի շրջանակում Նախաձեռնությունը ընդունում է բռնի տեղահանված արցախցիներին, որոնք ներկայացնում են Արցախում իրենց բնակվելու վայրի, համապատասխան գույքի սեփականության և այլ անհրաժեշտ փաստաթղթեր՝ ՄԻԵԴ անհատական գանգատի պատրաստման համար։
Յուրաքանչյուր գանգատ ներառում է նաև անհատական պատմություններ սեփականության կորստի, տեղահանման հանգամանքների, ինչպես նաև Արցախի շրջափակման ընթացքում ստեղծված ծանր ու անմարդկային պայմանների մասին։ Պատմությունները ձևավորում են հավաքական տեղահանման և վերադարձի իրավունքի խախտման ամբողջական պատկերը։ Հաճախ գանգատներին կից ներկայացվում են նաև սեփականության լուսանկարները և այլ մեդիա նյութեր, որոնք պատկերում են տուժածների անձնական կյանքը մինչև բռնի տեղահանումը։
Առաջին գանգատները դատարան են ներկայացվել 2024թ․ վերջին, իսկ 2025թ․-ին գործընթացն ավելի լայն ընդգրկում է ստացել։ 2026թ ապրիլի դրությամբ ավելի քան 1000 անձի շահերը ներկայացվել են՝ մոտ 500-ից ավելի գանգատների միջոցով»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Вынужденные переселенцы из Нагорного Карабаха (Арцаха) обращаются в Европейский суд по правам человека по фактам нарушений, связанных с утратой собственности и правом на возвращение, сообщает «Центр международного и сравнительного права».
Совместно с партнерами организация провела масштабную юридическую работу по защите прав лиц, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, с целью фиксации нарушений, произошедших после войны 2020 года и событий 2023 года, с использованием международных правовых инструментов.
«В результате принудительного перемещения тысячи людей лишились возможности реализовывать свои основные права. Было нарушено право арцахцев жить на своей родине, в том числе право на мирное владение собственностью, закрепленное в статье 1 Протокола №1 Европейской конвенции по правам человека», — говорится в заявлении.
По оценке Центра, в данном процессе важно не только защитить индивидуальные права, но и добиться признания коллективного права на возвращение и обеспечения его реализации, поскольку речь идет о праве целого народа вернуться на свою родину.
«В настоящее время пострадавшие не имеют эффективных внутригосударственных средств правовой защиты, поскольку нарушающей стороной является Азербайджан. В этих условиях единственным эффективным правовым механизмом остается обращение в Европейский суд по правам человека.
В рамках процесса инициатива принимает вынужденных переселенцев, которые представляют документы о месте проживания в Арцахе, праве собственности и другие необходимые материалы для подготовки индивидуальных жалоб в ЕСПЧ.
Каждая жалоба включает личные истории утраты собственности, обстоятельства перемещения, а также тяжелые и бесчеловечные условия, сложившиеся в период блокады Арцаха. Эти истории формируют целостную картину нарушений, связанных с принудительным переселением и правом на возвращение. Во многих случаях к жалобам прилагаются фотографии собственности и другие материалы, отражающие жизнь пострадавших до переселения.
Первые жалобы были поданы в конце 2024 года, а в 2025 году процесс получил более широкий масштаб. По состоянию на апрель 2026 года интересы более 1000 человек представлены через свыше 500 жалоб», — говорится в заявлении.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал широкомасштабное наступление на Нагорный Карабах, подвергнув регион массированным обстрелам. Уже 20 сентября власти согласились на прекращение огня на условиях Баку, включая разоружение и ликвидацию структур Нагорного Карабаха. В результате погибли 223 человека, в том числе 20 мирных жителей, среди них шесть несовершеннолетних. С 24 сентября более 100 000 человек были вынужденно переселены в Армению.