21 Ապրիլ 2026 - 15:04 AMT
Արցախը փակված էջ չէ, գրել է Արցախի Հանրապետության ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը ֆեյսբուքյան էջում Գորիսում բռնի տեղահանված արցախցիների հետ հանդիպումից հետո՝ վերահաստատելով նրանց հիմնական պահանջը՝ հայրենիք վերադարձը։
«Գորիսում ժամանակավորապես բնակություն հաստատած արցախցիների հետ հանդիպեցինք։ Գիտակցելով այս հանդիպումների անհրաժեշտությունն ու կարևորությունը՝ միևնույն է, դրանք չափազանց ծանր են, որովհետև մարդիկ պարզապես չեն ներկայացնում սոցիալական խնդիրներ․ խոսում են կորսված հայրենիքից, ոտնահարված արժանապատվությունից և անպատասխան մնացած արդարությունից»,-նշել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Հակոբյանը հավելել է, որ այդ մարդիկ այսօր ապրում են ոչ միայն նյութական դժվարությունների մեջ, այլ նաև խոր ներքին ցավով՝ հայրենիքից բռնի զրկված լինելու և սեփական պետության կողմից լքված լինելու զգացումով։
«Այդ զգացումը կա յուրաքանչյուր պատմության մեջ, յուրաքանչյուր հայացքում։ Արցախը մեզ համար փակված էջ չէ, ինչպես փորձում են ներկայացնել իշխանությունները։
Մենք կանգ չենք առնելու…պիտի հաստատվի արդարություն, անվտանգություն և վերադարձի իրական հնարավորություն։ Այս իշխանություններով չկա դրանցից ոչ մեկի հնարավորությունը։
Փոխարենը կա պարտվողական քաղաքականություն, որը փորձում է հաշտեցնել մեզ կորստի հետ, լռեցնել ցավը և մոռացության տալ իրավունքները։ Բայց մենք չենք մոռացել, և չենք էլ մոռանալու։
Այս հանդիպումները ոչ միայն ցավի արձանագրում են, այլ նաև հստակ պահանջ՝ վերականգնել արժանապատվությունը, ապահովել մեր իրավունքները և դադարեցնել պարտվողական ու վտանգավոր քաղաքականությունը, որը մեզ կանգնեցրել է այս իրականության առաջ»,- արցախցիների հետ հանդիպումից հետո գրել է Մետաքսե Հակոբյանը։

Депутат парламента Арцаха Метаксе Акопян заявила, что «Арцах не является закрытой страницей» после встречи с вынужденными переселенцами в Горисе.
После встречи она написала в Facebook, что такие встречи остаются крайне тяжелыми, поскольку люди говорят не только о социальных проблемах, но и о потере родины, попранном достоинстве и отсутствии справедливости.
«Сегодня эти люди живут не только в условиях материальных трудностей, но и с глубокой внутренней болью — из-за насильственного лишения родины и чувства, что их оставило собственное государство.
Это ощущение присутствует в каждой истории, в каждом взгляде. Арцах для нас не является закрытой страницей, как это пытаются представить власти.
Мы не остановимся… должны быть обеспечены справедливость, безопасность и реальная возможность возвращения. При нынешних властях ни одно из этих условий не представляется возможным.
Вместо этого проводится пораженческая политика, которая пытается примирить нас с утратой, заглушить боль и предать забвению права. Но мы не забыли и не забудем.
Эти встречи — это не только фиксация боли, но и четкое требование — восстановить достоинство, обеспечить наши права и прекратить пораженческую и опасную политику, которая привела нас к этой реальности», — написала Акопян.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал широкомасштабное наступление на Нагорный Карабах, после чего более 100 000 армян были вынужденно переселены в Армению.