21 Ապրիլ 2026 - 15:04 AMT
Արցախը փակված էջ չէ, գրել է Արցախի Հանրապետության ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը ֆեյսբուքյան էջում Գորիսում բռնի տեղահանված արցախցիների հետ հանդիպումից հետո՝ վերահաստատելով նրանց հիմնական պահանջը՝ հայրենիք վերադարձը։
«Գորիսում ժամանակավորապես բնակություն հաստատած արցախցիների հետ հանդիպեցինք։ Գիտակցելով այս հանդիպումների անհրաժեշտությունն ու կարևորությունը՝ միևնույն է, դրանք չափազանց ծանր են, որովհետև մարդիկ պարզապես չեն ներկայացնում սոցիալական խնդիրներ․ խոսում են կորսված հայրենիքից, ոտնահարված արժանապատվությունից և անպատասխան մնացած արդարությունից»,-նշել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Հակոբյանը հավելել է, որ այդ մարդիկ այսօր ապրում են ոչ միայն նյութական դժվարությունների մեջ, այլ նաև խոր ներքին ցավով՝ հայրենիքից բռնի զրկված լինելու և սեփական պետության կողմից լքված լինելու զգացումով։
«Այդ զգացումը կա յուրաքանչյուր պատմության մեջ, յուրաքանչյուր հայացքում։ Արցախը մեզ համար փակված էջ չէ, ինչպես փորձում են ներկայացնել իշխանությունները։
Մենք կանգ չենք առնելու…պիտի հաստատվի արդարություն, անվտանգություն և վերադարձի իրական հնարավորություն։ Այս իշխանություններով չկա դրանցից ոչ մեկի հնարավորությունը։
Փոխարենը կա պարտվողական քաղաքականություն, որը փորձում է հաշտեցնել մեզ կորստի հետ, լռեցնել ցավը և մոռացության տալ իրավունքները։ Բայց մենք չենք մոռացել, և չենք էլ մոռանալու։
Այս հանդիպումները ոչ միայն ցավի արձանագրում են, այլ նաև հստակ պահանջ՝ վերականգնել արժանապատվությունը, ապահովել մեր իրավունքները և դադարեցնել պարտվողական ու վտանգավոր քաղաքականությունը, որը մեզ կանգնեցրել է այս իրականության առաջ»,- արցախցիների հետ հանդիպումից հետո գրել է Մետաքսե Հակոբյանը։

21 April 2026 - 15:06 AMT
Artsakh parliament member Metakse Hakobyan said that “Artsakh is not a closed chapter” after meeting with forcibly displaced residents in Goris.
Following the meeting, she wrote on Facebook that such encounters remain difficult, as people speak not only about social issues but also about the loss of their homeland, violated dignity, and unanswered justice.
“These people today live not only in material hardship but also with deep internal pain—being forcibly deprived of their homeland and feeling abandoned by their own state.
This feeling is present in every story, in every look. Artsakh is not a closed chapter for us, as the authorities try to present.
We will not stop… justice, security, and a real opportunity for return must be ensured. With the current authorities, none of these seems possible.
Instead, there is a defeatist policy that seeks to reconcile us with loss, silence the pain, and push rights into oblivion. But we have not forgotten and will not forget.
These meetings are not only about recording pain but also a clear demand—to restore dignity, ensure our rights, and stop the defeatist and dangerous policies that have led us to this reality,” Hakobyan wrote.
On September 19, 2023, Azerbaijan launched a large-scale offensive against Nagorno-Karabakh, leading to mass displacement of more than 100,000 Armenians to Armenia following a ceasefire agreement the next day.