ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն արձագանքել է հայտնի բարերար, գործարար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի՝ Բաքվի բանտից ընտանիքի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում փոխանցված ուղերձին, որով կոչ էր արվում այցելել գերիներին:
Մանասյանը նշել է, որ ՀՀ ՄԻՊ հաստատությունը չի ստացել որևէ պաշտոնական առաջարկ քննարկվող հարցով համագործակցության վերաբերյալ, ինչպես նաև չի ստացել որևէ հաստատում այն մասին, որ ադրբեջանական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու այդ համագործակցությանը։
«ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կարգավիճակը ենթադրում է, որ վերջինս պետության անունից չի կարող և չի վարում բանակցություններ, չի իրականացնում պետության արտաքին քաղաքականությունը, այլ գործում է բացառապես Հայաստանի Հանարապետության օրենսդրությամբ և միջազգային չափանիշներով՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանին վերապահված մանդատի շրջանակներում։ Ըստ այդմ, ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի լիազորությունները տարածվում են բացառապես ՀՀպետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից մարդու իրավունքների ենթադրյալ խախտումները արձանագրելու գործընթացների վրա՝ անկախ իրավունքը կրողի ունեցած քաղաքացիությունից։
Ավելին, ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը ազատությունից զրկման վայրերում մշտադիտարկման այցեր իրականացնելու իրավասություն և այդ այցերի ընթացքում իր բոլոր գործիքները կիրառելու անարգել հնարավորություն ունի բացառապես Հայաստանի Հանարապետությունում։
Միևնույն ժամանակ, հարկ ենք համարում ընդգծել, որ խաղաղության գործընթացների շրջանակներում մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային հաստատությունները կարող են ունենալ առանցքային դերակատարություն՝ խստորեն պահպանելով նշված մարմինների գործունեության համար ամրագրված միջազգային չափանիշները, էթիկական սկզբունքները և այդ դերակատարությունն իրականացնելով անկախության, անկողմնակալության, չեզոքության, բազմակողմանիության և համագործակցության սկզբունքների հիման վրա։
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունը, լինելով Միավորված ազգերի կազմակերպության կողմից որպես անկախ մարմին հավատարմագրված հաստատություն, ոչ թե ստեղծված իրավիճակում է չափազանց կարևոր համարում մարդասիրական և իրավական բոլոր մեխանիզմների անհապաղ գործարկումը, այլ մշտապես է գործադրել հետկոնֆլիկտային և խաղաղության գործընթացներում ունեցած իր գործիքակազմերը, այդ թվում՝ Ադրբեջանում ազատությունից զրկված հայերի իրավունքների ապահովման տեսանկյունից։ Այս առնչությամբ հրապարակման ենթակա տեղեկատվությունը ներկայացված է Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնական հարթակներում»,-ասվում է պարզաբանման մեջ:
Նշվում է նաև, որ մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների գործունեությունը կառուցված է նաև խորհրդապահության և «մի’ վնասիր» սկզբունքների վրա:
«Տարակուսած ենք ուղերձի տեքստում ներկայացված հետևյալ մտքից. «Մեր զրույցի ընթացքում Ադրբեջանի օմբուդսմենը նշել է, որ Ձեզ հետ արդեն քննարկել է Բաքու այցելելու հնարավորությունը, և ադրբեջանական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստել դրա կազմակերպմանը»։ Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունը չի ստացել որևէ պաշտոնական առաջարկ քննարկվող հարցով համագործակցության վերաբերյալ, ինչպես նաև չի ստացել որևէ հաստատում այն մասին, որ ադրբեջանական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու այդ համագործակցությանը։
Միևնույն ժամանակ, հարկ է նկատի ունենալ, որ կոնկրետ պետության տարածքում իրավունքների պաշտպանության յուրաքանչյուր հարց ընդգրկված է տվյալ պետության օմբուդսմանական / մարդու իրավունքների ազգային հաստատության մանդատի շրջանակներում, հանդիսանում է տվյալ պետության օմբուդսմանի գործառույթը և որևէ կերպ չի կարող պայմանավորված լինել այլ պետության ՄԻՊ հաստատության հետ ունեցած հաղորդակցության հանգամանքով։
ՀՀ ՄԻՊ հաստատությունը մշտապես բաց է եղել և բաց է գործընկեր ՄԻՊ հաստատությունների հետ ցանկացած համագործակցության և հաղորդակցության համար, եթե դա իրականացվում է վերը նշված չափանիշներին խստորեն հետևելով՝ անկախություն, անկողմնակալություն, չեզոքություն, էթիկական սկզբունքների պահպանում։
Հավելենք նաև, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության ժամանակակից համակարգերը պահանջում են, որպեսզի ազատազրկման ընթացքում անձանց իրավունքների պաշտպանության նպատակով առկա լինի միջազգայնորեն ճանաչված՝ անկախության սկզբունքի հիման վրա գործող անկախ մոնիթորինգային մեխանիզմ, ինչը սկզբունքային առաջնահերթություն է նաև այս համատեքստում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Մանասյանը վերահաստատել է բազմիցս հրապարակայնորեն բարձրաձայնած իր այն դիրքորոշումը, որ Ադրբեջանում ազատությունից զրկված բոլոր հայերը պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն, ինչն առանցքային դերակատարություն ունի ինչպես խաղաղության գործընթացի, այնպես էլ ժամանակակից քաղաքակիրթ աշխարհում առկա՝ մարդու իրավունքներին վերաբերելի արժեքների երաշխավորման տեսանկյունից։
Վարդանյանը հորդորել է ՄԻՊ-ին դիտարկել Բաքու այցելելու հնարավորությունը և հարց է բարձրացրել, թե ինչու տնտեսական համագործակցության և այլ հարցերով «Բաքու այցելող ՀՀ պատվիրակությունների անդամներից ոչ մեկը չի այցելել գերիներին»: Նա հավելել է, որ իր կինը պատրաստ է մասնակցել այդպիսի նախաձեռնությանը և այցելել Բաքու։

22 Апрель 2026 - 07:06 AMT
Омбудсмен Армении Анаит Манасян отреагировала на послание, переданное меценатом, предпринимателем и бывшим государственным министром Арцаха Рубеном Варданяном во время телефонного разговора с семьей из бакинской тюрьмы, в котором содержался призыв посетить пленных.
Манасян отметила, что Аппарат Защитника прав человека Армении не получал никаких официальных предложений о сотрудничестве по обсуждаемому вопросу, а также не получал подтверждения готовности азербайджанской стороны содействовать такому взаимодействию.
Она также представила разъяснения относительно мандата и полномочий института омбудсмена.
«Статус Защитника прав человека Республики Армения предполагает, что он не ведет и не может вести переговоры от имени государства, не осуществляет внешнюю политику, а действует исключительно в рамках законодательства Республики Армения и международных стандартов, закрепленных за мандатом Защитника. Соответственно, полномочия Защитника прав человека распространяются исключительно на процессы фиксации предполагаемых нарушений прав человека со стороны государственных и органов местного самоуправления Республики Армения, независимо от гражданства носителя права.
Более того, Защитник прав человека Армении имеет право осуществлять мониторинговые визиты в места лишения свободы и применять все свои инструменты в ходе таких визитов исключительно на территории Республики Армения.
В то же время считаем необходимым подчеркнуть, что в рамках мирных процессов национальные учреждения по правам человека могут играть ключевую роль, строго соблюдая международные стандарты и этические принципы своей деятельности, реализуя эту роль на основе независимости, беспристрастности, нейтральности, многосторонности и сотрудничества.
Аппарат Защитника прав человека Армении, будучи аккредитованным Организацией Объединенных Наций как независимый орган, считает чрезвычайно важным не только в сложившейся ситуации, но и на постоянной основе задействование всех гуманитарных и правовых механизмов, в том числе в контексте обеспечения прав армян, лишенных свободы в Азербайджане. Подлежащая публикации информация по этому вопросу представлена на официальных платформах Защитника прав человека», — говорится в заявлении.
Отмечается также, что деятельность национальных институтов по правам человека строится на принципах конфиденциальности и «не навреди».
«Вызывает недоумение следующая мысль, изложенная в послании: «В ходе нашего разговора омбудсмен Азербайджана отметила, что уже обсудила с Вами возможность посещения Баку, и азербайджанская сторона выразила готовность содействовать его организации». Считаем необходимым подчеркнуть, что Аппарат Защитника прав человека Армении не получал никаких официальных предложений о сотрудничестве по данному вопросу, а также не получал подтверждения готовности азербайджанской стороны содействовать этому сотрудничеству.
При этом следует учитывать, что каждый вопрос защиты прав на территории конкретного государства входит в мандат омбудсмена или национального института по правам человека данного государства, является его функцией и не может каким-либо образом зависеть от коммуникации с аналогичным институтом другого государства.
Аппарат Защитника прав человека Армении всегда был и остается открытым для любого сотрудничества и взаимодействия с партнерскими структурами при строгом соблюдении вышеуказанных стандартов — независимости, беспристрастности, нейтральности и этических принципов.
Добавим также, что современные системы защиты прав человека требуют наличия международно признанного независимого мониторингового механизма, основанного на принципе независимости, для обеспечения прав лиц, находящихся в заключении, что является принципиальным приоритетом и в данном контексте», — говорится в заявлении.
Манасян подтвердила свою неоднократно озвученную позицию о том, что все армяне, лишенные свободы в Азербайджане, должны быть немедленно освобождены, что имеет ключевое значение как для мирного процесса, так и для обеспечения ценностей прав человека в современном цивилизованном мире.
Варданян призвал омбудсмена рассмотреть возможность визита в Баку и задался вопросом, почему ни один из членов армянских делегаций, посещающих Баку по вопросам экономического сотрудничества и другим темам, не посетил пленных. Он добавил, что его супруга готова принять участие в такой инициативе и посетить Баку.