22 Ապրիլ 2026 - 06:55 AMT
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Երևանում գտնվող ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Քևին Հեմիլթոնը քննարկել են փոխգործընկերության ընդլայնմանն ուղղված նախագծերը, որոնց կարևոր բաղադրիչ է Հայաստանի կողմից իրականացվող բարեփոխումներին և ժողովրդավարական զարգացմանն աջակցությունը։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ ընդգծել են Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվ դինամիկան։
Միրզոյանը ներկայացրել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, ինչպես նաև՝ հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալիզացիայի ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային փոխկապակցվածության թեմային՝ զրուցակիցներն ընդգծել են, որ նոր իրողությունների պայմաններում Հարավային Կովկասը կարող է փոխկապակցող կամրջի դեր կատարել: Սա արտահայտված է նաև ՀՀ կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցերի, ինչպես նաև բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության շուրջ:
Համիլթոնը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Երևանում կայացած հանդիպմանն ասել է, որ ՆԱՏՕ-ն կարևորում է Հայաստանի հետ գործընկերությունը: Նա հավելել է, որ ՆԱՏՕ-ն պատրաստ է շարունակել համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и специальный представитель Генерального секретаря НАТО Кевин Хэмилтон, находящийся в Ереване, обсудили проекты, направленные на расширение сотрудничества, важной составляющей которых является поддержка проводимых в Армении реформ и демократического развития.
Собеседники с удовлетворением отметили активную динамику политического диалога между Арменией и НАТО.
Мирзоян представил последние региональные развития, а также шаги, предпринимаемые в направлении нормализации отношений с соседями и дальнейшей институционализации мира.
Касаясь темы региональной взаимосвязанности, стороны подчеркнули, что в новых условиях Южный Кавказ может выступать связующим мостом. Это также отражено в предложенной Арменией инициативе «Перекресток мира».
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам международной безопасности, а также взаимодействия на многосторонних площадках.
В ходе встречи с премьер-министром Николом Пашиняном в Ереване Хэмилтон заявил, что НАТО придает важное значение партнерству с Арменией и готово продолжать сотрудничество в сферах взаимного интереса.