22 Ապրիլ 2026 - 06:55 AMT
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Երևանում գտնվող ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Քևին Հեմիլթոնը քննարկել են փոխգործընկերության ընդլայնմանն ուղղված նախագծերը, որոնց կարևոր բաղադրիչ է Հայաստանի կողմից իրականացվող բարեփոխումներին և ժողովրդավարական զարգացմանն աջակցությունը։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ ընդգծել են Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվ դինամիկան։
Միրզոյանը ներկայացրել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, ինչպես նաև՝ հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալիզացիայի ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային փոխկապակցվածության թեմային՝ զրուցակիցներն ընդգծել են, որ նոր իրողությունների պայմաններում Հարավային Կովկասը կարող է փոխկապակցող կամրջի դեր կատարել: Սա արտահայտված է նաև ՀՀ կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցերի, ինչպես նաև բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության շուրջ:
Համիլթոնը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Երևանում կայացած հանդիպմանն ասել է, որ ՆԱՏՕ-ն կարևորում է Հայաստանի հետ գործընկերությունը: Նա հավելել է, որ ՆԱՏՕ-ն պատրաստ է շարունակել համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։

22 April 2026 - 07:18 AMT
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and NATO Secretary General’s Special Representative Kevin Hamilton, who is in Yerevan, discussed projects aimed at expanding cooperation, with a key component being support for reforms and democratic development in Armenia.
The sides expressed satisfaction with the active dynamics of political dialogue between Armenia and NATO.
Mirzoyan presented the latest regional developments, as well as steps being taken toward normalization of relations with neighbors and further institutionalization of peace.
Addressing the topic of regional connectivity, the parties emphasized that under new realities, the South Caucasus can serve as a connecting bridge. This is also reflected in Armenia’s proposed “Crossroads of Peace” initiative.
The meeting also included an exchange of views on issues related to international security and cooperation within multilateral platforms.
During a meeting in Yerevan with Prime Minister Nikol Pashinyan, Hamilton stated that NATO values its partnership with Armenia and is ready to continue cooperation in areas of mutual interest.