Եվրոպական խորհուրդը հայտնել է, որ Հայաստանում ԵՄ գործընկերության նոր առաքելությունը (EUPM Armenia) ձևավորվել է Ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության շրջանակում՝ նպատակ ունենալով նպաստել Հայաստանի ժողովրդավարական դիմակայունության բարձրացմանը և ճգնաժամերը կառավարելու կարողությունների ամրապնդմանը։ Այդ մասին նշվել է Եվրոպական խորհրդի պաշտոնական կայքէջում հրապարակված հաղորդագրության մեջ, հայտնում է Արմենպրեսը:
Հաղորդագրության համաձայն՝ առաքելությունն աջակցելու է Հայաստանին բազմաշերտ սպառնալիքների հաղթահարման գործում, որոնց թվում են օտարերկրյա տեղեկատվական մանիպուլյացիան և միջամտությունը, կիբերհարձակումները, ինչպես նաև ապօրինի ֆինանսական հոսքերը։
EUPM Armenia-ն տրամադրելու է ռազմավարական խորհրդատվություն և աջակցելու է կարողությունների զարգացմանը տարբեր նախարարությունների և պետական կառույցների համար՝ նպաստելով հասարակության և պետական համակարգի առջև ծառացած սպառնալիքներին արձագանքելու քաղաքականությունների մշակմանը։ Միաժամանակ այն խթանելու է ամբողջական՝ ամբողջ կառավարությանը ներառող մոտեցման ձևավորումը։
Առաքելությունն ապահովելու է նաև օպերատիվ խորհրդատվություն և ունենալու է նախագծային բաժին, որը զբաղվելու է մանդատի շրջանակում ընդգրկված ոլորտներում կոնկրետ գործողությունների բացահայտմամբ և իրականացման աջակցությամբ՝ համագործակցելով համախոհ գործընկերների հետ։
Ինչպես ասվում է հաղորդագրության մեջ՝ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասն ասել է, որ Հայաստանը բախվում է զանգվածային ապատեղեկատվական արշավների և կիբերհարձակումների։ Նրա գնահատմամբ՝ առաջիկա տարիներին ԵՄ նոր քաղաքացիական առաքելությունը տրամադրելու է փորձագիտական աջակցություն, զարգացնելու է պետական մարմինների կարողությունները և ձևավորելու է թիմ, որը կհետևի հրատապ միջամտություն պահանջող ոլորտներին՝ նպաստելով Հայաստանի դիմակայունության պահպանմանը։
Ըստ հաղորդագրության՝ Հայաստանում ԵՄ գործընկերության առաքելությունը ունենալու է նախնական 2-ամյա մանդատ, իսկ դրա օպերատիվ շտաբը տեղակայվելու է Հայաստանում։ Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության Քաղաքացիական օպերացիաների շտաբի կառավարման տնօրեն Ստեֆանո Տոմատը նշանակվել է Քաղաքացիական օպերացիայի հրամանատար՝ իրականացնելու EUPM Armenia-ի ռազմավարական մակարդակի ղեկավարումն ու վերահսկողությունը՝ Խորհրդի Քաղաքական և անվտանգության կոմիտեի քաղաքական վերահսկողության և ռազմավարական ուղղորդման ներքո, ինչպես նաև Բարձր ներկայացուցչի ընդհանուր լիազորության շրջանակում։
Առաքելության ղեկավարի նշանակումը, որը պատասխանատու է լինելու տեղում գործողությունների կառավարման համար, սպասվում է առաջիկայում։
Նշվել է, որ EUPM-ը, որը տեղակայվում է Հայաստանի իշխանությունների դիմումով, հանդիսանում է երկրորդ քաղաքացիական առաքելությունը CSDP ձևաչափում՝ լրացնելով 2023 թվականին ստեղծված Հայաստանում ԵՄ առաքելությանը (EUMA), որի նպատակն է տեղում իրավիճակի դիտարկումն ու զեկուցումը՝ նպաստելով վստահության ամրապնդմանը և մարդկային անվտանգության ապահովմանը հակամարտությունից տուժած տարածքներում։
Բրյուսելում ՀՀ ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը և Եվրոպական հանձնաժողովի քաղաքացիական պաշտպանության ու մարդասիրական օգնության գլխավոր տնօրինության ներկայացուցիչները ստորագրել են վարչական համաձայնագիր, որը նախատեսում է խորացնել համագործակցությունը քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտում՝ աղետների կանխարգելման, պատրաստվածության, արագ արձագանքման և վերականգնման ուղղություններով, հայտնում է ՆԳՆ:
«Համաձայնագիրը քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտում համագործակցության նոր փուլ է՝ ամրապնդելով արտակարգ իրավիճակների ժամանակ արձագանքման կարողությունները և տեղեկատվության փոխանակումը։
Համաձայնագրի շրջանակում նախատեսվում է աջակցություն աղետների ռիսկերի կառավարման բոլոր փուլերում՝ կանխարգելումից, պատրաստվածությունից մինչև արձագանք և վերականգնում։
«Առավել դիմակայուն քաղաքացիական պաշտպանության համակարգ կառուցելու գործում Հայաստանին աջակցելու մեր հանձնառությունը շարունակական է, ինչը նպաստում է ոչ միայն Հայաստանի, այլև ավելի լայն իմաստով տարածաշրջանային անվտանգությանը»,- նշել է Մաչեյ Պոպովսկին։
Քննարկվել են քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտում համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր, մասնավորապես՝ աղետների ռիսկերի նվազեցման` այդ ոլորտում թվային գործիքակազմերի կիրառման, պատրաստվածության, արտակարգ իրավիճակներին արագ արձագանքման ուղղություններով:
Կողմերն անդրադարձել են նաև ԵՄ քաղաքացիական պաշտպանության մեխանիզմի (UCPM) շրջանակում համագործակցության հնարավորություններին, փորձի փոխանակման և համատեղ գործողությունների արդյունավետ կազմակերպմանը։ Քննարկվել են վարչական և տեխնիկական համագործակցության խորացման, լավագույն փորձի փոխանակման, ինչպես նաև աղետների ժամանակ համակարգման մեխանիզմների կատարելագործմանն ուղղված հարցեր:
2025 թվականի դեկտեմբերի 2-ին ԵՄ-Հայաստան գործընկերության խորհուրդը հաստատել է համագործակցության նոր ռազմավարական օրակարգը։ Այն հիմնված է ԵՄ-Հայաստան համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վրա և համարվում է հարաբերությունների խորացման կարևոր քայլ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ անվտանգության և պաշտպանության ուղղությամբ։

22 Апрель 2026 - 07:21 AMT
Европейский совет сообщил, что новая партнерская миссия ЕС в Армении (EUPM Armenia) создана в рамках Общей политики безопасности и обороны с целью повышения демократической устойчивости Армении и укрепления ее возможностей управления кризисами. Об этом говорится в сообщении, опубликованном на официальном сайте Совета, сообщает «Арменпресс».
Согласно сообщению, миссия будет оказывать поддержку Армении в преодолении многоуровневых угроз, включая иностранные информационные манипуляции и вмешательство, кибератаки, а также незаконные финансовые потоки.
EUPM Armenia будет предоставлять стратегические консультации и содействовать развитию потенциала различных министерств и государственных структур, способствуя выработке политики реагирования на угрозы, стоящие перед обществом и государством. Одновременно миссия будет продвигать комплексный, охватывающий все органы власти подход.
Миссия также будет обеспечивать оперативное консультирование и включать проектное подразделение, которое займется выявлением и поддержкой реализации конкретных действий в рамках мандата в сотрудничестве с партнерами-единомышленниками.
Как отмечается в сообщении, Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кайя Каллас заявила, что Армения сталкивается с масштабными кампаниями дезинформации и кибератаками. По ее оценке, новая гражданская миссия ЕС предоставит экспертную поддержку, усилит потенциал государственных органов и сформирует команду для мониторинга сфер, требующих срочного вмешательства, способствуя сохранению устойчивости Армении.
Согласно сообщению, миссия будет иметь первоначальный двухлетний мандат, а ее оперативный штаб разместится в Армении. Директор по управлению гражданскими операциями Европейской службы внешних действий Стефано Томат назначен командующим гражданской операцией и будет осуществлять стратегическое руководство и контроль над EUPM Armenia под политическим контролем и стратегическим руководством Комитета по политике и безопасности Совета, а также в рамках полномочий Верховного представителя.
Назначение руководителя миссии, который будет отвечать за управление деятельностью на месте, ожидается в ближайшее время.
Отмечается, что EUPM, развернутая по запросу властей Армении, является второй гражданской миссией в формате CSDP, дополняя миссию ЕС в Армении (EUMA), созданную в 2023 году с целью мониторинга ситуации на месте и содействия укреплению доверия и обеспечению безопасности людей в постконфликтных районах.
В Брюсселе заместитель министра внутренних дел Армении Армен Казарян и представители Генерального директората Европейской комиссии по гражданской защите и гуманитарной помощи подписали административное соглашение, предусматривающее углубление сотрудничества в сфере гражданской защиты по направлениям предотвращения, подготовки, быстрого реагирования и восстановления после чрезвычайных ситуаций.
«Соглашение открывает новый этап сотрудничества в сфере гражданской защиты, укрепляя возможности реагирования в чрезвычайных ситуациях и обмен информацией.
В рамках соглашения предусмотрена поддержка на всех этапах управления рисками бедствий — от предотвращения и подготовки до реагирования и восстановления.
Наша приверженность поддержке Армении в создании более устойчивой системы гражданской защиты является постоянной и способствует не только безопасности Армении, но и более широкой региональной стабильности», — заявил Мачей Поповский.
Стороны также обсудили вопросы развития сотрудничества в сфере гражданской защиты, в частности применение цифровых инструментов для снижения рисков бедствий, повышение готовности и оперативного реагирования на чрезвычайные ситуации.
Также были рассмотрены возможности сотрудничества в рамках Механизма гражданской защиты ЕС (UCPM), обмена опытом и эффективной организации совместных действий. Обсуждены вопросы углубления административного и технического взаимодействия, обмена лучшими практиками, а также совершенствования механизмов координации в условиях чрезвычайных ситуаций.
2 декабря 2025 года Совет партнерства ЕС–Армения утвердил новую стратегическую повестку сотрудничества, основанную на Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, что является важным шагом к углублению отношений в различных сферах, включая безопасность и оборону.