22 Ապրիլ 2026 - 07:27 AMT
Արարատի մարզի դատախազությունը 2025 թվականի հոկտեմբերի 10-ին հայցադիմում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Արտաշատ համայնքի և ֆիզիկական անձի՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել 2017 թվականի նոյեմբերի 8-ին կայացած՝ 1672 քմ մակերեսով հողամասի աճուրդը և կիրառել դրա անվավերության հետևանքները, հայտնում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը:
«Դատարանը 2026 թվականի ապրիլի 10-ի վճռով բավարարել է Արարատի մարզի դատախազության հայցը: Նկատի ունենալով, որ առկա է հողամասը վերադարձնելու անհնարինություն, որպես պայմանագրի անվավերության հետևանք՝ վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, հողամասը ձեռք բերած ֆիզիկական անձից հօգուտ Արտաշատ համայնքի կբռնագանձվի 61 միլիոն 665 հազար 800 դրամ»,- ասված է հաղորդագրությունում։

22 Апрель 2026 - 08:17 AMT
Антикоррупционный суд удовлетворил иск прокуратуры Араратской области, постановив взыскать более 61 миллиона драмов в пользу общины Арташат.
Как сообщает Генеральная прокуратура Армении, иск был подан 10 октября 2025 года против общины Арташат и физического лица с требованием признать недействительным аукцион земельного участка площадью 1672 кв. м, состоявшийся 8 ноября 2017 года, и применить последствия его недействительности.
Решением от 10 апреля 2026 года суд полностью удовлетворил иск прокуратуры.
«Учитывая невозможность возврата земельного участка, в качестве последствия недействительности договора после вступления решения в законную силу с лица, приобретшего участок, в пользу общины Арташат будет взыскано 61 665 800 драмов», — говорится в сообщении.