Amnesty International-ի նոր զեկույցի համաձայն Հայաստանում ոստիկանության բարեփոխումները, ներառյալ 2024 թվականին հավաքների վերահսկման բարելավման նպատակով ընդունված նոր օրենքը, չեն փարատել ցույցերի ընթացքում անհամաչափ ուժի կիրառման և ոստիկանության անպատժելիության շուրջ մտահոգությունները։
Զեկույցում առանձնահատուկ շեշտադրում է արվել 2024 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին տեղի ունեցած հակակառավարական բողոքի ակցիաների վրա՝ արձանագրելով, որ հենց այդ ժամանակահատվածում առավել ակնառու են եղել մարդու իրավունքների խախտումները, հայտնում է Factor.am-ը:
Amnesty International-ը փաստել է, որ թեև առկա են ոստիկանության կողմից ապօրինի ուժի կիրառման բազմաթիվ ապացույցներ, հետագա քրեական վարույթներ հարուցվել են միայն ցուցարարների դեմ։ Ըստ զեկույցի՝ ընդհանուր առմամբ քրեական հետապնդման է ենթարկվել 16 ցուցարար, մինչդեռ որևէ ոստիկան պատասխանատվության չի ենթարկվել։
Կազմակերպության գնահատմամբ՝ այս իրավիճակը վկայում է, որ ոլորտում իրականացված օրենսդրական և ինստիտուցիոնալ փոփոխությունները դեռևս չեն ապահովել ոստիկանության գործողությունների նկատմամբ բավարար հաշվետվողականություն։
2025-ի ապրիլի զեկույցում Amnesty International-ը նշել է՝ ապրիլին և մայիսին վարչապետի հրաժարականը պահանջող բողոքի ցույցերի ընթացքում ոստիկանությունը մի քանի անգամ անօրինի ուժ է կիրառել ցուցարարների նկատմամբ։
Հունիսի 12-ին Երևանի կենտրոնում տեղի են ունեցել բախումներ ոստիկանության և ցուցարարների միջև՝ սահմանի սահմանազատման համաձայնագրի դեմ անցկացվող բողոքի ակցիաների ընթացքում։ Արդյունքում վիրավորվել է 101 մարդ, այդ թվում՝ 17 ոստիկան, իսկ 98 անձ, ըստ տեղեկությունների, ձերբակալվել է։ Առնվազն 15 անձ հետագայում մեղադրվել է խուլիգանության և հասարակական կարգը խախտելու մեջ։
Ոստիկանության արձագանքի համաչափության և օրինականության վերաբերյալ իրականացված հետաքննությունից հետո իրավապահ մարմնի որևէ աշխատակցի նկատմամբ մեղադրանք չի առաջադրվել։

Согласно новому докладу Amnesty International, реформы полиции в Армении, включая закон, принятый в 2024 году для улучшения контроля за проведением собраний, не сняли опасений по поводу несоразмерного применения силы во время протестов и безнаказанности полиции.
В докладе особое внимание уделено антиправительственным акциям протеста в мае–июне 2024 года, когда, по оценке организации, нарушения прав человека проявились наиболее явно, сообщает «Factor.am ».
Amnesty International отмечает, что несмотря на многочисленные доказательства незаконного применения силы со стороны полиции, уголовные производства были возбуждены только против протестующих. Всего к уголовной ответственности привлечены 16 участников протестов, тогда как ни один сотрудник полиции не понес ответственности.
По оценке организации, это свидетельствует о том, что проведенные законодательные и институциональные изменения пока не обеспечили достаточной подотчетности действий полиции.
В докладе за апрель 2025 года Amnesty International указала, что в ходе протестов в апреле и мае с требованием отставки премьер-министра полиция неоднократно применяла незаконную силу к демонстрантам.
12 июня в центре Еревана произошли столкновения между полицией и протестующими во время акций против соглашения о делимитации границы. В результате пострадал 101 человек, в том числе 17 сотрудников полиции, а 98 человек, по имеющимся данным, были задержаны. По меньшей мере 15 человек впоследствии были обвинены в хулиганстве и нарушении общественного порядка.
После расследования, проведенного в связи с соразмерностью и законностью действий полиции, ни одному сотруднику правоохранительных органов обвинения предъявлены не были.