Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ավարտել է նախաքննությունը՝ կապված «Բարձրագույն կրթության և գիտության» կոմիտեում արձանագրված ենթադրյալ չարաշահումների և հափշտակության դեպքի հետ։
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից ստացված հաղորդման հիման վրա հարուցված քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է, որ ԿԳՄՍ նախարարության «Բարձրագույն կրթության և գիտության» կոմիտեի պաշտոնատար անձինք չարաշահել են իրենց լիազորությունները և խարդախ եղանակով իրականացրել առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն։
«Պարզվել է, որ «Բարձրագույն կրթության և գիտության» կոմիտեի գլխավոր հաշվապահը, տարեկան ֆինանսավորումների արդյունքում չօգտագործված միջոցներից Կոմիտեի գանձապետական հաշիվներին 2019 թվականից մինչև 2024 թվականը վերադարձված 210,946,800 ՀՀ դրամը չի փոխանցել ՀՀ պետական բյուջե: Փոխարենը՝ կազմել է կեղծ հանձնարարագրեր և ներկայացրել գլխավոր քարտուղարների հաստատմանը:
Վերջիններս իրենց հերթին, գործելով անզգուշությամբ և տեղյակ չլինելով պաշտոնյայի հանցավոր մտադրությունների մասին, հաստատել են ներկայացված վճարման հանձնարարականները, որի արդյունքում վերը նշված գումարը փոխանցվել է գլխավոր հաշվապահի անվամբ գրանցված հաշիվներին:
Արդյունքում՝ «Բարձրագույն կրթության և գիտության» կոմիտեի պաշտոնատար անձը պետական բյուջե վերադարձման ենթակա 210,946,800 գումարից, ինչպես նաև Կոմիտեի գանձապետական այլ հաշիվներից հափշտակել է ընդհանուր մոտ 187,506,457 ՀՀ դրամ և տնօրինել սեփական հայեցողությամբ»,– ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Գլխավոր հաշվապահի նկատմամբ առաջադրվել է մեղադրանք՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ խափանման միջոց է ընտրվել պաշտոնավարման կասեցումը։ Նախաքննության ընթացքում նա վերականգնել է ենթադրյալ հափշտակված գումարից 110,100,000 դրամ և հայտնել է պատրաստակամություն՝ դատաքննության ընթացքում փոխհատուցել մնացած վնասը։
Բացի այդ, պաշտոնեական անփութության և պետությանը առանձնապես խոշոր չափերով վնաս պատճառելու հիմքով մեղադրանք է ներկայացվել նաև երկու անձանց, որոնք տարբեր ժամանակահատվածներում զբաղեցրել են կոմիտեի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը։
Նախաքննությունն ավարտվել է, և գործի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ փոխանցվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան։

22 Апрель 2026 - 11:12 AMT
Антикоррупционный комитет завершил предварительное расследование по делу о предполагаемых злоупотреблениях и хищении в Комитете по высшему образованию и науке.
В рамках уголовного производства, возбужденного на основании сообщения Министерства финансов Армении, установлено, что должностные лица Комитета по высшему образованию и науке Министерства образования, науки, культуры и спорта злоупотребили своими полномочиями и мошенническим способом совершили хищение в особо крупных размерах.
«Установлено, что главный бухгалтер Комитета по высшему образованию и науке не перечислил в государственный бюджет 210 946 800 драмов, возвращенных в 2019–2024 годах на казначейские счета комитета из неиспользованных годовых средств. Вместо этого были составлены фиктивные платежные поручения и представлены на утверждение главным секретарям.
Последние, действуя по неосторожности и не зная о преступных намерениях должностного лица, утвердили представленные платежные поручения, в результате чего указанная сумма была переведена на счета, зарегистрированные на имя главного бухгалтера.
В результате должностное лицо Комитета по высшему образованию и науке похитило в общей сложности около 187 506 457 драмов — как из средств, подлежащих возврату в государственный бюджет, так и с других казначейских счетов комитета — и распорядилось ими по своему усмотрению», — говорится в сообщении.
Главному бухгалтеру предъявлено обвинение по пункту 3 части 3 статьи 255 и части 1 статьи 457 Уголовного кодекса Армении, в качестве меры пресечения избрано отстранение от должности. В ходе следствия он возместил 110 100 000 драмов из предполагаемо похищенной суммы и выразил готовность компенсировать оставшийся ущерб в ходе судебного разбирательства.
Кроме того, двум лицам, занимавшим в разное время должность главного секретаря комитета, также предъявлены обвинения по фактам служебной неосторожности и причинения государству ущерба в особо крупных размерах.
Предварительное расследование завершено, и материалы дела с обвинительным заключением направлены в Антикоррупционный суд Армении.
Уведомление: лицо, обвиняемое в преступлении, считается невиновным, пока его вина не доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Армении.