Հայաստանի ընտրություններին «ռուսաստանյան միջամտության գործիք հանդիսացող Facebook-յան և YouTube-յան օգտահաշիվների ցանկը փոխանցվել է ԱՄՆ Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովին», հայտնել է «Հանուն հանրապետության» կուսակցության նախագահ Արման Բաբաջանյանը:
«Այդ ցանկի հիման վրա սենատորներ Ջին Շահինը և Թոմ Թիլիսը նամակներով դիմել են Meta-ի ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգին և Alphabet-ի ղեկավար Սունդար Պիչային՝ պահանջելով անհապաղ քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի ընտրությունները ռուսաստանյան միջամտությունից պաշտպանելու ուղղությամբ։
Այսօր իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնել Ջին Շահինին։ Բազմաթիվ առիթներ եմ ունեցել երկարամյա ամերիկացի սենատորի հետ հանդիպելու և Հայաստանի ու հետխորհրդային տարածքի շուրջ բովանդակային քննարկումներ ունենալու։ Նա ԱՄՆ Սենատում Հայաստանի լավագույն բարեկամներից է, և նրա սկզբունքային ու գործուն դիրքորոշումը կարևոր աջակցություն է Հայաստանի ժողովրդավարության և ինքնիշխանության պաշտպանության գործում»,-ասվում է գրառման մեջ:
ԱՄՆ սենատորներ Ջին Շահինը և Թոմ Թիլիսը դիմել են Meta և Alphabet ընկերություններին՝ կոչ անելով բավարար ռեսուրսներ հատկացնել Հայաստանում հունիսի 7-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ռուսական ապատեղեկատվության կանխման համար։ Նրանք ընդգծել են, որ առաջիկա ընտրությունները կարևոր նշանակություն են ձեռք բերել երկրի ապագայի համար, քանի որ կարող են «որոշել տարածաշրջանային խաղաղ նախաձեռնությունների, ինչպես նաև հաղորդակցության նախագծերի ելքը, այդ թվում՝ TRIPP-ի, որը խաղաղ բանակցությունների առանցքային բաղադրիչ է»։

22 April 2026 - 11:18 AMT
The list of Facebook and YouTube accounts allegedly serving as tools of Russian interference in Armenia’s elections has been submitted to the U.S. Senate Foreign Relations Committee, said For the Republic Party chairman Arman Babajanyan.
“Based on this list, Senators Jeanne Shaheen and Thom Tillis have sent letters to Meta CEO Mark Zuckerberg and Alphabet CEO Sundar Pichai, demanding immediate steps to protect Armenia’s elections from Russian interference.
Today, I expressed my deep gratitude to Jeanne Shaheen. I have had many opportunities to meet with the long-serving U.S. senator and hold substantive discussions on Armenia and the post-Soviet region. She is one of Armenia’s best friends in the U.S. Senate, and her principled and active stance is an important support for protecting Armenia’s democracy and sovereignty,” the statement said.
U.S. Senators Jeanne Shaheen and Thom Tillis have called on Meta and Alphabet to allocate sufficient resources to counter Russian disinformation ahead of Armenia’s parliamentary elections scheduled for June 7. They stressed that the upcoming elections are of significant importance for the country’s future, as they could “determine the outcome of regional peace initiatives as well as communication projects, including TRIPP, which is a key component of peace negotiations.”