«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով է ներկայացրել իր ընտրական ցուցակը։
Դաշինքի անդամ Արամ Վարդևանյանը նշել է, որ սա կարևոր փուլ է երկրի համար և վկայում է ընտրական գործընթացի ակտիվ մեկնարկի մասին։ Նա անդրադարձել է նաև հնարավոր մտահոգություններին՝ կապված դաշինքի գրանցման հետ։
«Իրավական առումով ունեմ և ունենք 0 մտահոգություն։ Ինչի՞ համար, քանի որ իրավական, օրենսդրական որևէ մի գործիքակազմ չկա խոչընդոտ առաջացնելու համար։ Կարող ենք հայտնել նաև, որ գործընկերների հետ միասին մանրակրկիտ ուսումնասիրել ենք բոլոր փաստաթղթերը նախքան դրանց ներկայացումը»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Վարդևանյանը նշել է, որ դաշինքի գործունեությունը իրականացվում է բացառապես գործող օրենսդրությանը համապատասխան։ Նա անդրադարձել է նաև գաղտնալսումների թեմային՝ քննադատելով իշխանություններին։
«ՔՊ կուսակցության մեջ էլ լինում են անձինք, որ իրավունքի հետ կապված խնդիր են ունենում, բայց ինչո՞ւ դրա վերաբերյալ մի ձայնագրություն չի լինում։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ՔՊ-ի վերաբերյալ գաղտնալսում ինչո՞ւ չի հրապարակում։ Այս աստիճան սևեռվածությունն ընդդիմադիր ուժերին գաղտնալսելու տեսանկյունից, դա ևս որոշակի առումով թուլության նշան է»,-ասել է փաստաբանը:
Նա նաև պնդել է, որ հրապարակված ձայնագրությունները մոնտաժված են և դրանց բովանդակությանը պետք է վերաբերել վերապահումով։
Ընտրացուցակի առաջին տասնյակում ընդգրկված են Նարեկ Կարապետյանը, Արամ Վարդևանյանը, Գոհար Մելոյանը, Դավիթ Ղազինյանը, Ռուբեն Մխիթարյանը, Արեգա Հովսեփյանը, Մամիկոն Ասլանյանը, Ավետիս Առաքելյանը, Մարիաննա Ղահրամանյանը և Հայկ Սուքիասյանը։
ԿԸՀ-ն ստացել է «Ուժեղ Հայաստան Սամվել Կարապետյանի հետ» դաշինքի կողմից օգտահաշվի անվան փոփոխության դիմումը և այն բավարարել է։ Այսպիսով, դաշինքի օգտահաշվի անվանումն է՝ «Ուժեղ Հայաստան»:

Альянс «Сильная Армения» представил свой избирательный список в Центральную избирательную комиссию, что стало важным этапом избирательного процесса.
Член альянса Арам Вардеванян отметил, что это свидетельствует об активном старте выборов и подчеркнул значимость текущего этапа.
«С юридической точки зрения у нас ноль опасений. Нет ни одного правового или законодательного механизма, который мог бы создать препятствия. Совместно с партнерами мы тщательно изучили все документы перед подачей», — заявил он, сообщает «Panorama.am ».
Вардеванян подчеркнул, что деятельность альянса полностью соответствует действующему законодательству. Он также затронул тему прослушек, раскритиковав власти.
«Даже в партии «Гражданский договор» есть лица с проблемами в правовой сфере, но почему нет записей об этом? Почему Антикоррупционный комитет не публикует прослушки, касающиеся «Гражданского договора»? Такая зацикленность на прослушивании оппозиции — это в определенной степени признак слабости», — сказал он.
Он также заявил, что опубликованные записи были смонтированы и к их содержанию следует относиться с осторожностью.
В первую десятку списка вошли Нарек Карапетян, Арам Вардеванян, Гоар Мелоян, Давид Казинян, Рубен Мкртчян, Арега Овсепян, Мамикон Асланян, Аветис Аракелян, Марианна Гахраманян и Айк Сукиасян.
Ранее ЦИК одобрил изменение названия аккаунта альянса с «Сильная Армения с Самвелом Карапетяном» на «Сильная Армения».