Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև վաշինգտոնյան հռչակագիրը մեծացրել է Հայաստանի կարողությունները՝ դիմակայելու մարտահրավերներին և բացասական ազդեցություններին, որոնք գալիս են ինչպես ուկրաինական, այնպես էլ մերձավորարևելյան հակամարտություններից, հայտարարել է Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
Նա այդ մասին ասել է Հունաստանում «Դելֆի տնտեսական ֆորումի» պանելային քննարկման ընթացքում՝ անդրադառնալով Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես Իրանի շուրջ ընթացող զարգացումներին և դրանց ազդեցությանը Հայաստանի վրա, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Մենք տեսնում էինք, որ պատերազմը մոտենում է (խմբ․՝ նկատի է առնվում ԱՄՆ-ի, Իսրայելի և Իրանի միջև պատերազմը)։ Մենք տեսնում ենք ոչ միայն այն ամենն, ինչ հանրային է, բայց նաև այն, ինչ ներառված է այլ զեկույցներում, որոնցում, չէի ասի՝ ակնհայտորեն, բայց իրադարձությունների ընթացքը տանում էր դեպի պատերազմ»,-շեշտել է Գրիգորյանը։
ԱԽ քարտուղարը հավելել է, որ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ պատերազմներն ինչպես Ուկրաինայում, այնպես էլ Մերձավոր Արևելքում բացասաբար են անդրադառնում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի վրա՝ Հայաստանը ակտիվորեն աշխատել է խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։
«Այդ ակտիվ աշխատանքի և խաղաղության ուղղությամբ շարժվելու շնորհիվ մենք ունեցանք Վաշինգտոնի խաղաղության հռչակագիրը, Ադրբեջանի հետ նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագիրը, ինչն իրական խաղաղություն բերեց մեր տարածաշրջան․ սա նաև մեծացրեց մեր կարողությունները՝ դիմակայելու մարտահրավերներին, որոնք գալիս են ուկրաինական ու մերձավորարևելյան հակամարտություններից և բացասական ազդեցություն են ունենում մեզ վրա»,-ասել է Գրիգորյանը։
Նա նաև նշել է, որ ներկայումս Հայաստանը, ինչպես ամբողջ աշխարհը, զգում է Հորմուզի նեղուցի փակման հետևանքները, և կառավարության կողմից քայլեր են ձեռնարկվել դրանց ազդեցությունը նվազեցնելու համար։
ԱԽ քարտուղարը այս համատեքստում ընդգծել է նաև, որ իրավիճակի վրա իր ազդեցությունն է թողել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տնտեսական համագործակցությունը, որի արդյունքում Ադրբեջանից Հայաստան է ներմուծվել նավթամթերք։
«Սրա արդյունքում Հայաստանում նվազեցին վառելիքի արժեքները, սակայն Հորմուզի նեղուցի փակման հետևանքով դրանք բարձրացան, իսկ հիմա վառելիքի արժեքը հավասարվել է այն ցուցանիշին, որն, օրինակ, կար նախորդ տարվա հոկտեմբերին, այնպես որ, ազդեցությունը հնարավորինս նվազեցված է։ Այդուհանդերձ, Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտը ևս ազդեցություն է կրում սրանից, ինչի հետևանքով ՀՀ կառավարությունը ստիպված էր սուբսիդավորել գյուղատնտեսներին»,-նշել է Արմեն Գրիգորյանը։

23 Апрель 2026 - 06:58 AMT
Вашингтонская декларация между Арменией и Азербайджаном увеличила возможности Армении противостоять вызовам и негативным последствиям, исходящим как от украинского, так и от ближневосточного конфликтов, заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
Он сказал об этом в ходе панельной дискуссии на «Дельфийском экономическом форуме» в Греции, коснувшись событий на Ближнем Востоке, в частности вокруг Ирана, и их влияния на Армению, сообщает «Арменпресс».
«Мы видели, что война приближается (прим. ред. — имеется в виду война между США, Израилем и Ираном). Мы видим не только все то, что находится в публичном поле, но и то, что содержится в других докладах, где, я бы не сказал что очевидно, но ход событий вел к войне», — подчеркнул Григорян.
Секретарь Совета безопасности добавил, что, учитывая тот факт, что войны как на Украине, так и на Ближнем Востоке негативно сказываются на регионе Южного Кавказа, Армения активно работала в направлении установления мира.
«Благодаря этой активной работе и движению к миру у нас появилась Вашингтонская мирная декларация, парафированное мирное соглашение с Азербайджаном, что принесло реальный мир в наш регион. Это также увеличило наши возможности противостоять вызовам, которые исходят от украинского и ближневосточного конфликтов и оказывают на нас негативное влияние», — сказал Григорян.
Он также отметил, что в настоящее время Армения, как и весь мир, ощущает последствия закрытия Ормузского пролива, и правительство предприняло шаги для снижения их воздействия.
В этом контексте секретарь Совета безопасности также подчеркнул, что на ситуацию повлияло экономическое сотрудничество между Арменией и Азербайджаном, в результате которого в Армению из Азербайджана импортировались нефтепродукты.
«В результате этого в Армении снизилась стоимость топлива, однако вследствие закрытия Ормузского пролива она выросла, а сейчас стоимость топлива сравнялась с тем показателем, который, например, был в октябре прошлого года, так что воздействие снижено настолько, насколько это возможно. Тем не менее это затрагивает и сельскохозяйственную сферу Армении, вследствие чего правительство Республики Армения было вынуждено субсидировать фермеров», — отметил Армен Григорян.
8 августа 2025 года на состоявшейся в Белом доме трехсторонней встрече премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева была подписана совместная Декларация об итогах встречи, прошедшей в Вашингтоне.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии руководителей Армении, Азербайджана и США парафировали соглашение «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой».