Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև վաշինգտոնյան հռչակագիրը մեծացրել է Հայաստանի կարողությունները՝ դիմակայելու մարտահրավերներին և բացասական ազդեցություններին, որոնք գալիս են ինչպես ուկրաինական, այնպես էլ մերձավորարևելյան հակամարտություններից, հայտարարել է Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
Նա այդ մասին ասել է Հունաստանում «Դելֆի տնտեսական ֆորումի» պանելային քննարկման ընթացքում՝ անդրադառնալով Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես Իրանի շուրջ ընթացող զարգացումներին և դրանց ազդեցությանը Հայաստանի վրա, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Մենք տեսնում էինք, որ պատերազմը մոտենում է (խմբ․՝ նկատի է առնվում ԱՄՆ-ի, Իսրայելի և Իրանի միջև պատերազմը)։ Մենք տեսնում ենք ոչ միայն այն ամենն, ինչ հանրային է, բայց նաև այն, ինչ ներառված է այլ զեկույցներում, որոնցում, չէի ասի՝ ակնհայտորեն, բայց իրադարձությունների ընթացքը տանում էր դեպի պատերազմ»,-շեշտել է Գրիգորյանը։
ԱԽ քարտուղարը հավելել է, որ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ պատերազմներն ինչպես Ուկրաինայում, այնպես էլ Մերձավոր Արևելքում բացասաբար են անդրադառնում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի վրա՝ Հայաստանը ակտիվորեն աշխատել է խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։
«Այդ ակտիվ աշխատանքի և խաղաղության ուղղությամբ շարժվելու շնորհիվ մենք ունեցանք Վաշինգտոնի խաղաղության հռչակագիրը, Ադրբեջանի հետ նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագիրը, ինչն իրական խաղաղություն բերեց մեր տարածաշրջան․ սա նաև մեծացրեց մեր կարողությունները՝ դիմակայելու մարտահրավերներին, որոնք գալիս են ուկրաինական ու մերձավորարևելյան հակամարտություններից և բացասական ազդեցություն են ունենում մեզ վրա»,-ասել է Գրիգորյանը։
Նա նաև նշել է, որ ներկայումս Հայաստանը, ինչպես ամբողջ աշխարհը, զգում է Հորմուզի նեղուցի փակման հետևանքները, և կառավարության կողմից քայլեր են ձեռնարկվել դրանց ազդեցությունը նվազեցնելու համար։
ԱԽ քարտուղարը այս համատեքստում ընդգծել է նաև, որ իրավիճակի վրա իր ազդեցությունն է թողել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տնտեսական համագործակցությունը, որի արդյունքում Ադրբեջանից Հայաստան է ներմուծվել նավթամթերք։
«Սրա արդյունքում Հայաստանում նվազեցին վառելիքի արժեքները, սակայն Հորմուզի նեղուցի փակման հետևանքով դրանք բարձրացան, իսկ հիմա վառելիքի արժեքը հավասարվել է այն ցուցանիշին, որն, օրինակ, կար նախորդ տարվա հոկտեմբերին, այնպես որ, ազդեցությունը հնարավորինս նվազեցված է։ Այդուհանդերձ, Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտը ևս ազդեցություն է կրում սրանից, ինչի հետևանքով ՀՀ կառավարությունը ստիպված էր սուբսիդավորել գյուղատնտեսներին»,-նշել է Արմեն Գրիգորյանը։

23 April 2026 - 06:58 AMT
Armenia’s capacity to withstand challenges and adverse effects stemming from both the Ukrainian and Middle Eastern conflicts has increased after the Washington declaration between Armenia and Azerbaijan, Armenian Security Council Secretary Armen Grigoryan said.
He made the remarks during a panel discussion at the Delphi Economic Forum in Greece, addressing developments in the Middle East, particularly around Iran, and their impact on Armenia, Armenpress reported.
“We saw that war was approaching (editor’s note: referring to the war involving the U.S., Israel and Iran). We see not only everything that is public, but also what is included in other reports, in which, I would not say obviously, but the course of events was leading toward war,” Grigoryan stressed.
The Security Council secretary added that, given the fact that the wars both in Ukraine and in the Middle East are adversely affecting the South Caucasus region, Armenia has been working actively toward establishing peace.
“Thanks to that active work and movement toward peace, we had the Washington peace declaration and the initialed peace agreement with Azerbaijan, which brought real peace to our region. This also increased our capacity to withstand the challenges coming from the Ukrainian and Middle Eastern conflicts and negatively affecting us,” Grigoryan said.
He also noted that Armenia, like the whole world, is currently feeling the consequences of the closure of the Strait of Hormuz, and that the government has taken steps to reduce their impact.
In this context, the Security Council secretary also stressed that economic cooperation between Armenia and Azerbaijan has influenced the situation, as a result of which petroleum products were imported to Armenia from Azerbaijan.
“As a result, fuel prices in Armenia fell, but due to the closure of the Strait of Hormuz they rose, and now the price of fuel has returned to the level that existed, for example, in October last year, so the impact has been reduced as much as possible. Nevertheless, Armenia’s agricultural sector is also being affected by this, and as a result the Armenian government had to subsidize farmers,” Armen Grigoryan noted.
On August 8, 2025, at a trilateral meeting at the White House attended by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump and Azerbaijani President Ilham Aliyev, a joint declaration was signed on the results of the meeting held in Washington.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, in the presence of the leaders of Armenia, Azerbaijan and the U.S., initialed the agreement “On the establishment of peace and interstate relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.”