23 Ապրիլ 2026 - 06:27 AMT
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, գործարար ու բարերար Սամվել Կարապետյանի ավագ որդի Սարգիս Կարապետյանը ֆրանսերենով դիմել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին` հորդորելով ՀՀ այցի շրջանակում հանդիպել իր հոր հետ:
Մակրոնն այցելելու է Հայաստան՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով։ Նախորդ այցը նա իրականացրել էր 2018 թվականին՝ կնոջ՝ Բրիջիթ Մակրոնի հետ։
«Եթե ձեզ համար կարևոր են ժողովրդավարական արժեքները, նախ պետք է հանդիպեք նրա հետ, նա կալանքի տակ է։ Մենք ձեզ հրավիրում ենք այցելել մեզ։ Դուք ձեզ կզգաք ինչպես տանը»,- վստահեցրել է Սարգիս Կարապետյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Կարապետյանը շեշտել է, որ Մակրոնի սպասվող այցը դրական է և հայ հանրությունը բարձր է գնահատում երկու երկրների միջև ձևավորված բարեկամական կապերը։
«Դուք գալիս եք Հայաստան մի մարդու հրավերով, որին անվանում եք Ձեր ընկերը, բայց որը հայ ժողովրդի թշնամին է։ Նիկոլ Փաշինյանն այն չէ, ինչ պնդում է՝ միջազգային հանրության խաբելով և ժողովրդավարական արժեքների հետևում թաքնվելով։ Նա երկիրը մղել է իրավական քաոսի՝ հարձակվելով մեր եկեղեցու, մեր սփյուռքի, և իր քաղաքական հակառակորդների վրա։ Ցանկացած բնռապետություն կնախանձեր այդքան մեծ թվով քաղբանտարկյալների»,- ասել է Սարգիս Կարապետյանը։
Նա իր ուղերձում նշել է, որ ընտրություններից երկու ամիս առաջ Փաշինյանի հրավերն ընդունելը նրան նոր հնարավորություն է տվել մոլորեցնելու հայ հասարակությանը։ Քաղաքական գործչի որդին պնդել է, որ գործող ղեկավարի հետ հանդիպումը նպատակահարմար չէ, քանի որ երկու ամիս անց Սամվել Կարապետյանը դառնալու է Հայաստանի վարչապետ։
Սամվել Կարապետյանի բնակարանում 2025 թվականի հունիսի 17-ին խուզարկություն է իրականացվել այն բանից հետո, երբ նա հրապարակայնորեն աջակցություն է հայտնել Հայ առաքելական եկեղեցուն՝ ընդգծելով, որ մի փոքր խմբակ, անտեսելով հայոց պատմությունն ու եկեղեցու հազարամյակների ժառանգությունը, հարձակվել է եկեղեցու և ժողովրդի վրա։ Կարապետյանը կալանավորվել է հունիսի 18-ին։
Նրա նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքները վերաբերել են հարկերի, տուրքերի կամ այլ պարտադիր վճարների չվճարմանը, փողերի լվացմանը և իշխանության զավթմանն ուղղված գործողություններին։ Դեկտեմբերի 30-ից նա գտնվել է տնային կալանքի տակ, վճարվել է նաև գրավ։ 2026 թվականի ապրիլի 17-ին դատարանը երկարաձգել է տնային կալանքը ևս երեք ամսով, միաժամանակ թույլատրելով նրան հարցազրույցներ տալ։

Саркис Карапетян, старший сын бизнесмена и мецената Самвела Карапетяна и лидер партии «Сильная Армения», обратился к президенту Франции Эммануэлю Макрону на французском языке, призвав его в ходе визита в Армению встретиться с его отцом.
Макрон посетит Армению для участия в саммите Европейского политического сообщества. Предыдущий визит он совершил в 2018 году вместе с супругой Бриджит Макрон.
«Если для вас важны демократические ценности, вы должны сначала встретиться с ним — он находится под стражей. Мы приглашаем вас посетить нас. Вы почувствуете себя как дома», — заявил Саркис Карапетян, сообщает «Sputnik Армения».
Карапетян подчеркнул, что предстоящий визит Макрона является позитивным, и армянское общество высоко оценивает сформировавшиеся дружественные отношения между двумя странами.
«Вы приезжаете в Армению по приглашению человека, которого называете своим другом, но который является врагом армянского народа. Никол Пашинян — не тот, за кого себя выдает: он обманывает международное сообщество, прикрываясь демократическими ценностями. Он привел страну к правовому хаосу, атакуя нашу церковь, нашу диаспору и своих политических оппонентов. Любая диктатура позавидовала бы такому количеству политических заключенных», — сказал Саркис Карапетян.
В своем обращении он отметил, что принятие приглашения Пашиняна за два месяца до выборов дало ему новую возможность вводить армянское общество в заблуждение. Сын политика заявил, что встреча с действующим руководителем нецелесообразна, поскольку через два месяца Самвел Карапетян станет премьер-министром Армении.
17 июня 2025 года в квартире Самвела Карапетяна был проведен обыск после того, как он публично выразил поддержку Армянской апостольской церкви, подчеркнув, что небольшая группа, игнорируя историю армянского народа и тысячелетнее наследие церкви, атаковала церковь и народ. 18 июня Карапетян был задержан.
Предъявленные ему обвинения касались неуплаты налогов, пошлин или иных обязательных платежей, отмывания денег и действий, направленных на захват власти. С 30 декабря он находился под домашним арестом, также был внесен залог. 17 апреля 2026 года суд продлил домашний арест еще на три месяца, одновременно разрешив ему давать интервью.