23 Ապրիլ 2026 - 06:27 AMT
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, գործարար ու բարերար Սամվել Կարապետյանի ավագ որդի Սարգիս Կարապետյանը ֆրանսերենով դիմել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին` հորդորելով ՀՀ այցի շրջանակում հանդիպել իր հոր հետ:
Մակրոնն այցելելու է Հայաստան՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով։ Նախորդ այցը նա իրականացրել էր 2018 թվականին՝ կնոջ՝ Բրիջիթ Մակրոնի հետ։
«Եթե ձեզ համար կարևոր են ժողովրդավարական արժեքները, նախ պետք է հանդիպեք նրա հետ, նա կալանքի տակ է։ Մենք ձեզ հրավիրում ենք այցելել մեզ։ Դուք ձեզ կզգաք ինչպես տանը»,- վստահեցրել է Սարգիս Կարապետյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Կարապետյանը շեշտել է, որ Մակրոնի սպասվող այցը դրական է և հայ հանրությունը բարձր է գնահատում երկու երկրների միջև ձևավորված բարեկամական կապերը։
«Դուք գալիս եք Հայաստան մի մարդու հրավերով, որին անվանում եք Ձեր ընկերը, բայց որը հայ ժողովրդի թշնամին է։ Նիկոլ Փաշինյանն այն չէ, ինչ պնդում է՝ միջազգային հանրության խաբելով և ժողովրդավարական արժեքների հետևում թաքնվելով։ Նա երկիրը մղել է իրավական քաոսի՝ հարձակվելով մեր եկեղեցու, մեր սփյուռքի, և իր քաղաքական հակառակորդների վրա։ Ցանկացած բնռապետություն կնախանձեր այդքան մեծ թվով քաղբանտարկյալների»,- ասել է Սարգիս Կարապետյանը։
Նա իր ուղերձում նշել է, որ ընտրություններից երկու ամիս առաջ Փաշինյանի հրավերն ընդունելը նրան նոր հնարավորություն է տվել մոլորեցնելու հայ հասարակությանը։ Քաղաքական գործչի որդին պնդել է, որ գործող ղեկավարի հետ հանդիպումը նպատակահարմար չէ, քանի որ երկու ամիս անց Սամվել Կարապետյանը դառնալու է Հայաստանի վարչապետ։
Սամվել Կարապետյանի բնակարանում 2025 թվականի հունիսի 17-ին խուզարկություն է իրականացվել այն բանից հետո, երբ նա հրապարակայնորեն աջակցություն է հայտնել Հայ առաքելական եկեղեցուն՝ ընդգծելով, որ մի փոքր խմբակ, անտեսելով հայոց պատմությունն ու եկեղեցու հազարամյակների ժառանգությունը, հարձակվել է եկեղեցու և ժողովրդի վրա։ Կարապետյանը կալանավորվել է հունիսի 18-ին։
Նրա նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքները վերաբերել են հարկերի, տուրքերի կամ այլ պարտադիր վճարների չվճարմանը, փողերի լվացմանը և իշխանության զավթմանն ուղղված գործողություններին։ Դեկտեմբերի 30-ից նա գտնվել է տնային կալանքի տակ, վճարվել է նաև գրավ։ 2026 թվականի ապրիլի 17-ին դատարանը երկարաձգել է տնային կալանքը ևս երեք ամսով, միաժամանակ թույլատրելով նրան հարցազրույցներ տալ։

Sarkis Karapetyan, the eldest son of businessman and philanthropist Samvel Karapetyan and head of the Strong Armenia party, addressed French President Emmanuel Macron in French, urging him to meet his father during his visit to Armenia.
Macron is set to visit Armenia to participate in the European Political Community summit. His previous visit took place in 2018 with his wife Brigitte Macron.
“If democratic values matter to you, you must first meet him; he is under detention. We invite you to visit us. You will feel at home,” Sarkis Karapetyan said, according to Sputnik Armenia.
Karapetyan stressed that Macron’s upcoming visit is positive and that Armenian society highly values the friendly ties established between the two countries.
“You are coming to Armenia at the invitation of a man you call your friend, but who is an enemy of the Armenian people. Nikol Pashinyan is not what he claims—he deceives the international community while hiding behind democratic values. He has pushed the country into legal chaos by attacking our church, our diaspora, and his political opponents. Any dictatorship would envy such a large number of political prisoners,” Sarkis Karapetyan said.
In his message, he noted that accepting Pashinyan’s invitation two months before elections has given him another opportunity to mislead Armenian society. The political figure’s son argued that meeting the current leader is not appropriate, as in two months Samvel Karapetyan will become Armenia’s prime minister.
On June 17, 2025, a search was conducted at Samvel Karapetyan’s apartment after he publicly expressed support for the Armenian Apostolic Church, stating that a small group, ignoring Armenian history and the Church’s millennia-old heritage, had attacked the Church and the people. Karapetyan was detained on June 18.
The charges against him included failure to pay taxes, duties or other mandatory payments, money laundering, and actions aimed at seizing power. From December 30, he was under house arrest, and bail was also paid. On April 17, 2026, the court extended his house arrest for another three months, while allowing him to give interviews.