23 Ապրիլ 2026 - 07:15 AMT
ԱՄՆ-ն կոչ է արել իր քաղաքացիներին հնարավորինս արագ հեռանալ Իրանից՝ մատնանշելով նաև Հայաստանի ուղղությամբ ցամաքային ելքի տարբերակը, հայտնում է Factor.am-ը Իրանում ԱՄՆ վիրտուալ դեսպանատան վրա հղումով:
Ապրիլի 21-ից Իրանի օդային տարածքը մասամբ վերաբացվել է։ ԱՄՆ քաղաքացիներին հորդորվել է այժմ լքել Իրանը, հետևել տեղական լրատվամիջոցների թարմացումներին և կապ հաստատել առևտրային փոխադրողների հետ՝ երկրից մեկնող չվերթների վերաբերյալ հավելյալ տեղեկություններ ստանալու համար։
Նշվել է, որ Իրանից դուրս գալ ցանկացող ամերիկացիները կարող են օգտվել նաև ցամաքային ուղիներից՝ մեկնելով Հայաստան, Ադրբեջան, Թուրքիա կամ Թուրքմենստան։ Միաժամանակ զգուշացվել է, որ ԱՄՆ քաղաքացիները չպետք է ուղևորվեն Աֆղանստան, Իրաք կամ Պակիստան-Իրան սահմանային գոտի։
Նշվում է, որ Ագարակ/Նորդուզ անցակետը Հայաստանի հետ բաց է։
Իրանից Հայաստան մուտք գործող ԱՄՆ քաղաքացիները պետք է ունենան վավերական ԱՄՆ անձնագիր և կարող են առանց վիզայի մնալ երկրում մինչև 180 օր։ ԱՄՆ երկքաղաքացիություն ունեցող անձինք, որոնք նախատեսում են մուտք գործել Հայաստան Իրանի կամ Հայաստանի անձնագրով, նախնական հաստատման կարիք չունեն։
Միաժամանակ ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի ցամաքային սահմանները փակ են սովորական երթևեկության համար։
ԱՄՆ քաղաքացիներին, ովքեր շտապ անհրաժեշտություն ունեն հեռանալու Իրանից, խորհուրդ է տրվել նախ դիտարկել այլ հասանելի տարբերակներ։ Հաղորդվել է, որ Թուրքմենստանի ցամաքային սահմանները նույնպես բաց են, սակայն սահմանին մոտենալուց առաջ անհրաժեշտ է ստանալ թուրքմենական իշխանությունների հատուկ թույլտվությունը։

Соединенные Штаты призвали своих граждан как можно скорее покинуть Иран, указав в том числе на возможность выезда по суше через Армению, сообщает «Factor.am » со ссылкой на виртуальное посольство США в Иране.
С 21 апреля воздушное пространство Ирана частично открыто. Гражданам США рекомендовано покинуть страну уже сейчас, следить за обновлениями местных СМИ и связываться с коммерческими перевозчиками для получения дополнительной информации о вылетающих рейсах.
Отмечается, что американцы, желающие покинуть Иран, могут воспользоваться и наземными маршрутами, направляясь в Армению, Азербайджан, Турцию или Туркменистан. При этом им настоятельно не рекомендуется направляться в Афганистан, Ирак или приграничную зону Иран–Пакистан.
Указано, что пограничный пункт Агарак/Нордуз на границе с Арменией открыт.
Граждане США, въезжающие в Армению из Ирана, должны иметь действительный американский паспорт и могут находиться в стране без визы до 180 дней. Лица с двойным гражданством США, планирующие въезд по иранскому или армянскому паспорту, не нуждаются в предварительном разрешении.
Также подчеркнуто, что сухопутные границы Азербайджана закрыты для обычного передвижения.
Гражданам США, которым срочно необходимо покинуть Иран, рекомендовано сначала рассмотреть другие доступные варианты. Сообщается, что сухопутные границы Туркменистана также открыты, однако перед приближением к границе необходимо получить специальное разрешение от туркменских властей.