Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի Հայաստան կատարելիք պետական այցի ընթացքում նախատեսվում է ստորագրել ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթ։ Այդ մասին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում տեղեկացրել է ՀՀ փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանը։
«Մակրոնի այցի օրակարգը հագեցած է լինելու։ Ուզում եմ մի կարևոր կետ նշել: Կստորագրվի ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթ, որը երկար ժամանակ քննարկվել է»,- ասել է Կոստանյանը։
Նա նշել է, որ համագործակցությանն առնչվող մի շարք այլ փաստաթղթեր ևս կստորագրվեն՝ ընդգրկելով տարբեր ոլորտներ:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մայիսի սկզբին ՀՀ կժամանի պետական այցով: Մայիսի 4-ին նա Երևանում մասնակցելու է Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, իսկ հաջորդ օրը տեղի կունենա Ֆրանսիայի ղեկավարի պետական այցը:
Էմանուել Մակրոնը Հայաստանում եղել է 2018 թվականի հոկտեմբերին՝ մասնակցել է Երևանում անցկացված Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին։ Հաջորդող տարիներին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարբերաբար հրավիրել է Մակրոնին այցելել Հայաստան։

23 Апрель 2026 - 08:23 AMT
В ходе предстоящего государственного визита президента Франции Эммануэля Макрона в Армению планируется подписание документа о стратегическом партнерстве, сообщил заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян в интервью Общественному телевидению.
«Повестка визита Макрона будет насыщенной. Хочу отметить один важный пункт: будет подписан документ о стратегическом партнерстве, который обсуждался на протяжении длительного времени», — сказал Костанян.
Он добавил, что также будут подписаны ряд других документов, касающихся сотрудничества и охватывающих различные сферы.
Президент Франции Эммануэль Макрон прибудет в Армению с государственным визитом в начале мая. 4 мая он примет участие в саммите Европейского политического сообщества в Ереване, а на следующий день состоится государственный визит.
Эммануэль Макрон ранее посещал Армению в октябре 2018 года, приняв участие в саммите Франкофонии в Ереване. В последующие годы премьер-министр Никол Пашинян неоднократно приглашал его посетить Армению.