Շրջակա միջավայրի փոխնախարար Արա Մկրտչյանն Աստանայում ՄԱԿ-ի տարածաշրջանային բնապահպանական գագաթնաժողովի ընթացքում, «Բնության հետ ներդաշնակություն՝ հանուն տարածաշրջանի կայուն զարգացման» նախաձեռնության շրջանակում, ներկայացրել է COP17-ի կազմակերպման ընթացքն ու կարևոր շեշտադրումները՝ ընդգծելով գործնական արդյունքների հասնելու անհրաժեշտությունը։
Մկրտչյանը նշել է, որ COP17-ը պետք է դառնա անցումային կարևոր հանգրվան՝ պարտավորություններից դեպի գործնական արդյունքներ, և վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը համագործակցել բոլոր գործընկերների հետ՝ ընդհանուր նպատակների իրականացման համար։
Նա նշել է, որ Հայաստանը հանձնառու է ապահովել համաժողովի անցկացումը թափանցիկ, ներառական և բարձր հավակնություններով՝ նպատակ ունենալով հասնել շոշափելի արդյունքների բնության պահպանության և կայուն զարգացման ոլորտներում։ Փոխնախարարը նաև տեղեկացրել է, որ հայկական պատվիրակությունը մասնակցել է Մոնրեալում կայացած քննարկումներին, որտեղ ձևավորվել են COP17 նախագահության առաջնահերթությունները և հստակեցվել են կազմակերպման հիմնական ուղղությունները։
Անդրադառնալով ներպետական գործընթացներին՝ նա ընդգծել է, որ գրանցվել է զգալի առաջընթաց օրենսդրական դաշտում․ Ազգային ժողովը վավերացրել է Նագոյայի արձանագրությունը և հաստատել Մեծ կատվազգիների պահպանության միջազգային կոալիցիային միանալու շրջանակային համաձայնագիրը։
Արա Մկրտչյանը ներկայացրել է նաև առաջիկա միջոցառումները՝ նշելով, որ COP17-ից հետո անցկացվելու է Բնության առաջնորդների գագաթնաժողովը հոկտեմբերի 16-ին՝ «Առաջնորդներ հանուն բնության» խորագրով, որը համախմբելու է պետությունների ղեկավարներին, միջազգային կազմակերպություններին, գիտնականներին և տեղական ու բնիկ համայնքների ներկայացուցիչներին։
Նրա խոսքով՝ համաժողովի կարևոր բաղադրիչներից մեկը լինելու է Կունմին-Մոնրեալի գլոբալ կենսաբազմազանության ծրագրի իրականացման առաջին համաշխարհային գնահատումը, որը հնարավորություն կտա վերլուծել առաջընթացը, բացահայտել խնդիրները և հստակեցնել հետագա քայլերը մինչև 2030 թվականը։
Փոխնախարարը կարևորել է նաև ֆինանսական մեխանիզմների արդյունավետ կիրառումը, անհրաժեշտ ռեսուրսների ներգրավումը, ինչպես նաև տեղական համայնքների և բնիկ ժողովուրդների լիարժեք մասնակցությունը՝ որպես կենսաբազմազանության պահպանության կարևոր դերակատարներ։
Նա շեշտել է, որ կենսաբազմազանության կորուստը, կլիմայական փոփոխությունները, հողերի դեգրադացիան և աղտոտումը փոխկապակցված խնդիրներ են, ինչը պահանջում է համակարգված և համադրված մոտեցումներ՝ միջազգային համագործակցության շրջանակում։

23 Апрель 2026 - 11:14 AMT
Армения рассматривает COP17 как важный переход от обязательств к практическим результатам, заявил заместитель министра окружающей среды Ара Мкртчян на региональном экологическом саммите ООН в Астане.
В рамках инициативы «Гармония с природой ради устойчивого развития региона» Мкртчян представил ход подготовки COP17 и ключевые акценты, подчеркнув необходимость достижения ощутимых результатов.
Он отметил, что COP17 должен стать важным этапом перехода от обязательств к реальным действиям и подтвердил готовность Армении сотрудничать со всеми партнерами для достижения общих целей.
Мкртчян подчеркнул, что Армения намерена провести конференцию прозрачно, инклюзивно и с высокими амбициями, с целью достижения конкретных результатов в области охраны природы и устойчивого развития. Он также сообщил, что армянская делегация участвовала в обсуждениях в Монреале, где были сформированы приоритеты председательства COP17 и уточнены основные направления организации.
Говоря о внутренних процессах, он отметил значительный прогресс в законодательной сфере: Национальное собрание ратифицировало Нагойский протокол и утвердило рамочное соглашение о присоединении к Международной коалиции по сохранению крупных кошачьих.
Мкртчян также представил предстоящие мероприятия, отметив, что после COP17 16 октября пройдет саммит «Лидеры ради природы», который объединит глав государств, международные организации, ученых и представителей местных и коренных сообществ.
По его словам, одним из ключевых компонентов конференции станет первая глобальная оценка реализации Куньмин-Монреальской глобальной рамочной программы по биоразнообразию, которая позволит проанализировать прогресс, выявить проблемы и определить дальнейшие шаги до 2030 года.
Заместитель министра также подчеркнул важность эффективного использования финансовых механизмов, привлечения необходимых ресурсов, а также полноценного участия местных сообществ и коренных народов как ключевых участников сохранения биоразнообразия.
Он отметил, что утрата биоразнообразия, изменение климата, деградация земель и загрязнение являются взаимосвязанными проблемами, требующими комплексного и согласованного подхода в рамках международного сотрудничества.
17-я конференция сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17) пройдет с 18 по 30 октября 2026 года в Ереване, в выставочном центре «Меридиан».