Անհետ կորածների հարազատները, ի նշան բողոքի, ժամանակավորապես փակել են Երևանի Բաղրամյան պողոտան։ 44-օրյա պատերազմի հետևանքների վերաբերյալ զեկույցի շուրջ նրանք համատեղ քննարկում էին պահանջել ԱԺ պատգամավորների հետ, սակայն նրանց հետ հանդիպելու են գնացել միայն ընդդիմադիրները, հայտնում է Aysor.am-ը:
44-օրյա պատերազմում զոհված Հարություն Խաչատրյանի հայրը՝ Արտավազդ Խաչատրյանը, Գորիսից եկել է Երևան՝ մասնակցելու որդեկորույս ծնողների ակցիային, ովքեր պահանջում են 44-օրյա պատերազմի հետևանքների վերաբերյալ զեկույցի շուրջ լսումներ կազմակերպել ԱԺ մեծ դահլիճում։
«Համոզված չէի, որ ևս մեկ անգամ չենք խաբվելու, ինչպես այս վեց տարիների ընթացքում։ Եվս մեկ անգամ համոզվեցի, որ խաբված ենք այսօրվա թրքահպատակ իշխանությունների կողմից»,- ասել է Խաչատրյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա կոչ է արել «չհավատալ այս իշխանությունների խաղաղության օրակարգին»։
«Այսօրվա թրքահպատակ, կեղծ իշխանությունները խաղաղություն չեն բերել, սա ընդամենը ժամանակավոր հրադադար է, քանի որ այնքան բան է խոստացել Էրդողանին և Ալիևին, որ եթե չանի, հաստատ պատերազմ կլինի։ Մի հավատացեք այսօրվա կեղծ, թրքահպատակ իշխանությանը»,- ասել է Խաչատրյանը։
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը հայտարարել է, որ դիմել են տարբեր պաշտոնյաների՝ լսումներին մասնակցելու և համապատասխան պայմաններ ապահովելու համար, սակայն մերժում են ստացել։
«Ստացվում է՝ այս 6 տարիների ընթացքում, ովքեր խոսել են ծնողների հետ, ինչ ձևաչափով հանդիպում եղել է, պահանջել են լինի դռնփակ։ Երբ մի անգամ ծնողները կանգեցին ու ասացին՝ ուզում են հրապարակային, բաց քննարկում լինի ուղիղ եթերում, գան, պատասխանեն հարցերին, թե ինչու են թաքցնում պատերազմի հանգամանքները, ինչ հանգամանքներում են զոհվել կամ անհետ կորել իրենց երեխաները, սկսեցին խուսափողական պատասխաններ տալ։
Այսօր այստեղ ինչ տեղի է ունենում և ինչ տեղի է ունենալու, գլխավոր պատասխանատուն Ալեն Սիմոնյանն է, ԱԺ գլխավոր քարտուղարը, ովքեր հարկ չհամարեցին ընդառաջել ու ծնողներին տրամադրել այն դահլիճը, որն ուզում էին»,- ասել է Թովմասյանը։
Պատգամավորը նաև նշել է, որ պաշտոնապես դիմել է ԱԺ ղեկավարությանը՝ խնդրելով տրամադրել համապատասխան դահլիճ, սակայն տրամադրվել է փոքր սրահ, որը չի կարող տեղավորել բոլոր մասնակիցներին։
«Այսօր իրենք տրամարդել են 334 փոքր սրահը, որտեղ ֆիզիկապես հնարավոր չէ տեղավորվեն ծնողները։ Դա նաև արժանապատության հարց է. եթե դու ներկայացնում ես 190 հոգանոց ցուցակ, քեզ տրամադրում են 50-60 հոգանոց դահլիճ, ինչպե՞ս տեղավորվենք։ Բացի այդ, ըստ էության, կա քաղաքական որոշում, որ որևէ մեկը պետք է չմասնակցի այդ լսումներին, քանի որ իրենք պատրաստ չեն բաց քննարկումների»,- ասել է նա։
Խորհրդարանը մերժել է հայտը՝ ԱԺ նիստերի մեծ դահլիճում լսումներ անցկացնելու մասին, առաջարկել է ավելի փոքր՝ 334 սենյակը։ Թե ինչու են մերժել, ԱԺ աշխատակազմից չեն պարզաբանել, սակայն ծնողներն էլ համաձայն չեն փոքր դահլիճին, քանի որ 181 հոգով են ուզում գալ։

23 April 2026 - 11:22 AMT
Relatives of missing soldiers temporarily blocked Baghramyan Avenue in Yerevan in protest, demanding a joint discussion with National Assembly deputies on a report concerning the consequences of the 44-day war. However, only opposition lawmakers went to meet them, Aysor.am reported.
Artavazd Khachatryan, the father of fallen serviceman Harutyun Khachatryan, who was killed in the 44-day war, arrived from Goris to take part in the protest by bereaved parents. They are demanding hearings in the National Assembly’s main hall on the report addressing the war’s aftermath.
“I was not sure we wouldn’t be deceived again, as has happened over these six years. Once again, I am convinced that we have been deceived by the current authorities,” Khachatryan said, according to Panorama.am.
He urged people “not to believe the peace agenda of the current authorities.”
“These authorities have not brought peace; this is merely a temporary ceasefire, because so many promises have been made to Erdogan and Aliyev that if they are not fulfilled, there will certainly be war. Do not believe the current authorities,” Khachatryan said.
Taguhi Tovmasyan, an MP from the “I Have Honor” faction, stated that they had appealed to various officials to participate in the hearings and ensure proper conditions, but were refused.
“It turns out that over these six years, whenever officials spoke with parents, they insisted on closed-door formats. When parents demanded a public, open discussion broadcast live, where officials would answer questions about why the circumstances of the war are being concealed and under what conditions their children were killed or went missing, evasive responses began.
What is happening today, and what will happen, is primarily the responsibility of Alen Simonyan and the National Assembly staff, who did not see fit to accommodate the parents by providing the hall they requested,” Tovmasyan said.
The MP added that although she officially requested a suitable hall, only a smaller room was offered, which cannot accommodate all participants.
“They have provided room 334, where it is physically impossible for all the parents to fit. This is also a matter of dignity: if you represent a list of 190 people and are given a hall for 50–60, how can we fit? Essentially, there is a political decision that no one should participate in such hearings, as they are not ready for open discussions,” she said.
Parliament rejected the request to hold hearings in the main assembly hall and offered a smaller room. No official explanation was provided, while the parents insist on a larger venue, as 181 people plan to attend.