Անհետ կորածների հարազատները, ի նշան բողոքի, ժամանակավորապես փակել են Երևանի Բաղրամյան պողոտան։ 44-օրյա պատերազմի հետևանքների վերաբերյալ զեկույցի շուրջ նրանք համատեղ քննարկում էին պահանջել ԱԺ պատգամավորների հետ, սակայն նրանց հետ հանդիպելու են գնացել միայն ընդդիմադիրները, հայտնում է Aysor.am-ը:
44-օրյա պատերազմում զոհված Հարություն Խաչատրյանի հայրը՝ Արտավազդ Խաչատրյանը, Գորիսից եկել է Երևան՝ մասնակցելու որդեկորույս ծնողների ակցիային, ովքեր պահանջում են 44-օրյա պատերազմի հետևանքների վերաբերյալ զեկույցի շուրջ լսումներ կազմակերպել ԱԺ մեծ դահլիճում։
«Համոզված չէի, որ ևս մեկ անգամ չենք խաբվելու, ինչպես այս վեց տարիների ընթացքում։ Եվս մեկ անգամ համոզվեցի, որ խաբված ենք այսօրվա թրքահպատակ իշխանությունների կողմից»,- ասել է Խաչատրյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա կոչ է արել «չհավատալ այս իշխանությունների խաղաղության օրակարգին»։
«Այսօրվա թրքահպատակ, կեղծ իշխանությունները խաղաղություն չեն բերել, սա ընդամենը ժամանակավոր հրադադար է, քանի որ այնքան բան է խոստացել Էրդողանին և Ալիևին, որ եթե չանի, հաստատ պատերազմ կլինի։ Մի հավատացեք այսօրվա կեղծ, թրքահպատակ իշխանությանը»,- ասել է Խաչատրյանը։
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը հայտարարել է, որ դիմել են տարբեր պաշտոնյաների՝ լսումներին մասնակցելու և համապատասխան պայմաններ ապահովելու համար, սակայն մերժում են ստացել։
«Ստացվում է՝ այս 6 տարիների ընթացքում, ովքեր խոսել են ծնողների հետ, ինչ ձևաչափով հանդիպում եղել է, պահանջել են լինի դռնփակ։ Երբ մի անգամ ծնողները կանգեցին ու ասացին՝ ուզում են հրապարակային, բաց քննարկում լինի ուղիղ եթերում, գան, պատասխանեն հարցերին, թե ինչու են թաքցնում պատերազմի հանգամանքները, ինչ հանգամանքներում են զոհվել կամ անհետ կորել իրենց երեխաները, սկսեցին խուսափողական պատասխաններ տալ։
Այսօր այստեղ ինչ տեղի է ունենում և ինչ տեղի է ունենալու, գլխավոր պատասխանատուն Ալեն Սիմոնյանն է, ԱԺ գլխավոր քարտուղարը, ովքեր հարկ չհամարեցին ընդառաջել ու ծնողներին տրամադրել այն դահլիճը, որն ուզում էին»,- ասել է Թովմասյանը։
Պատգամավորը նաև նշել է, որ պաշտոնապես դիմել է ԱԺ ղեկավարությանը՝ խնդրելով տրամադրել համապատասխան դահլիճ, սակայն տրամադրվել է փոքր սրահ, որը չի կարող տեղավորել բոլոր մասնակիցներին։
«Այսօր իրենք տրամարդել են 334 փոքր սրահը, որտեղ ֆիզիկապես հնարավոր չէ տեղավորվեն ծնողները։ Դա նաև արժանապատության հարց է. եթե դու ներկայացնում ես 190 հոգանոց ցուցակ, քեզ տրամադրում են 50-60 հոգանոց դահլիճ, ինչպե՞ս տեղավորվենք։ Բացի այդ, ըստ էության, կա քաղաքական որոշում, որ որևէ մեկը պետք է չմասնակցի այդ լսումներին, քանի որ իրենք պատրաստ չեն բաց քննարկումների»,- ասել է նա։
Խորհրդարանը մերժել է հայտը՝ ԱԺ նիստերի մեծ դահլիճում լսումներ անցկացնելու մասին, առաջարկել է ավելի փոքր՝ 334 սենյակը։ Թե ինչու են մերժել, ԱԺ աշխատակազմից չեն պարզաբանել, սակայն ծնողներն էլ համաձայն չեն փոքր դահլիճին, քանի որ 181 հոգով են ուզում գալ։

Родственники пропавших без вести военнослужащих временно перекрыли проспект Баграмяна в Ереване в знак протеста, требуя совместного обсуждения с депутатами Национального собрания доклада о последствиях 44-дневной войны. Однако на встречу с ними пришли только представители оппозиции, сообщает «Aysor.am ».
Отец погибшего в 44-дневной войне военнослужащего Арутюна Хачатряна — Артавазд Хачатрян — прибыл из Гориса в Ереван, чтобы принять участие в акции родителей, потерявших детей. Они требуют провести слушания по отчету о последствиях войны в большом зале парламента.
«Я не был уверен, что нас снова не обманут, как это происходило на протяжении этих шести лет. И вновь убедился, что мы обмануты нынешними властями», — заявил Хачатрян, сообщает «Panorama.am».
Он призвал «не верить мирной повестке действующих властей».
«Эти власти не принесли мира — это лишь временное перемирие, поскольку было дано столько обещаний Эрдогану и Алиеву, что если они не будут выполнены, война неизбежна. Не верьте нынешней власти», — сказал он.
Депутат фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян заявила, что они обращались к различным должностным лицам с просьбой принять участие в слушаниях и обеспечить соответствующие условия, однако получили отказ.
«Получается, что за эти шесть лет все встречи с родителями проводились в закрытом формате. Когда родители потребовали открытого обсуждения в прямом эфире, чтобы им ответили, почему скрываются обстоятельства войны и при каких условиях погибли или пропали их дети, начали давать уклончивые ответы.
То, что происходит сегодня и будет происходить, — это ответственность Алена Симоняна и аппарата Национального собрания, которые не сочли нужным предоставить родителям запрашиваемый зал», — сказала Товмасян.
Она добавила, что, несмотря на официальное обращение, был предоставлен лишь небольшой зал, не способный вместить всех участников.
«Им предоставили зал 334, где физически невозможно разместить всех родителей. Это вопрос достоинства: если вы представляете список из 190 человек, а вам дают зал на 50–60, как разместиться? По сути, есть политическое решение, чтобы никто не участвовал в этих слушаниях, поскольку власти не готовы к открытому обсуждению», — заявила она.
Парламент отклонил заявку на проведение слушаний в большом зале и предложил малый зал №334. Причины отказа не разъяснены, при этом родители настаивают на более вместительном помещении, так как планируют прийти 181 человек.