«Անկախ դիտորդ» դաշինքը դիմել է Վարչական դատարան` պահանջելով 15 դրվագով վարչական պատասխանատվության ենթարկել «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր մարմնի ղեկավար Աննա Հակոբյանին: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է դաշինքի ներկայացուցիչ Դանիել Իոաննիսյանը:
Նա նշել է նաև, որ Ջահերով երթի պարագայում, «գուցե, ևս դիմեն ԿԿՀ», քանի որ այն ՀՅԴ կուսակցության միջոցառում է և դրա ֆինանսավորումը ևս պետք է համապատասխանի կուսակցությունների օրենսդրության կարգավորումներին
«3 կարևոր նորություն «Անկախ դիտորդ» դաշինքից
- Դաշինքը ենթադրյալ խախտումներ է հայտնաբերել «Իմ քայլը» հիմնադրամի վերջին ամիսների գործունեության մեջ և դիմում է Վարչական դատարան` պահանջելով 15 դրվագով վարչական պատասխանատվության ենթարկել հիմնադրամի գործադիր մարմնի ղեկավար Աննա Հակոբյանին:
- Դաշինքը, որպես ՔՊ-ի քարոզչական միջոցառում է դիտարկում ապրիլի 19-ին Գյումրիի և 23-ին Երևանի համերգները. դրանց ծախսը պետք է կատարվեր Կուսակցությունների մասին օրենքին համապատասխան։ Այնինչ, այդ համերգների ֆինանսավորումը չի տեղավորվում այդ օրենքի սահմանափակումների մեջ։ Մենք դիմում ենք ներկայացնում Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով` նշվածին իրավական գնահատական տալու պահանջով։
- Դաշինքը համարում է, որ ապրիլի 23-ի ջահերով երթը ևս հանդիսանում է ՀՅԴ-ի («Հայաստան» դաշինքի) կուսակցության միջոցառում, և դրա ֆինանսավորումը ևս պետք է համապատասխանի կուսակցությունների օրենսդրության կարգավորումներին։ Այս մասով ևս փաստերն ենք ուսումնասիրում, որ, միգուցե, դիմենք ԿԿՀ»,-ասվում է գրառման մեջ:
Նշվել է, որ դաշինքը դիտարկում է նշված միջոցառումները որպես կուսակցական բնույթի և կարևորում է դրանց համապատասխանությունը գործող օրենսդրական պահանջներին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, անդրադառնալով Աննա Հակոբյանի հետ վերամիավորման թեմային, ասել է, որ ջանքեր է գործադրել, որ ընտանիքը վերամիավորվի:
ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը փետրվարի 27-ին հայտարարել էր Նիկոլ Փաշինյանի հետ ամուսնության ավարտի մասին՝ նշելով, որ հեռանում է կառավարական առանձնատնից և վարձով է ապրելու: Նա նշել է, որ մեքենա ու տուն չունի, իսկ որպես նվիրատվություն ստացած զարդերն ու իրերը, ինչպես նաև թանկարժեք հագուստը, թողնում է պետությանը:

23 Апрель 2026 - 12:00 AMT
Союз «Независимый наблюдатель» обратился в Административный суд с требованием привлечь к административной ответственности в 15 эпизодах руководителя исполнительного органа фонда «Мой шаг» Анну Акопян, сообщил представитель союза Даниел Иоаннисян на своей странице в Facebook.
Он также отметил, что в случае с факельным шествием союз, возможно, также обратится в Комиссию по предотвращению коррупции.
«Три важных новости от союза «Независимый наблюдатель»:
Союз выявил предполагаемые нарушения в деятельности фонда «Мой шаг» за последние месяцы и обращается в Административный суд с требованием привлечь Анну Акопян к административной ответственности по 15 эпизодам.
Союз рассматривает концерты 19 апреля в Гюмри и 23 апреля в Ереване как агитационные мероприятия партии «Гражданский договор»; их финансирование должно было осуществляться в соответствии с законом о партиях. Однако финансирование этих концертов не соответствует установленным ограничениям. Мы направляем обращение в Комиссию по предотвращению коррупции для правовой оценки.
Союз также считает, что факельное шествие 23 апреля является мероприятием партии АРФ «Дашнакцутюн» (в составе блока «Армения»), и его финансирование также должно соответствовать требованиям законодательства о партиях. Мы изучаем факты и, возможно, также обратимся в комиссию», — говорится в заявлении.
Отмечается, что союз рассматривает указанные мероприятия как политические и подчеркивает важность их соответствия действующим правовым нормам.
Премьер-министр Никол Пашинян, комментируя тему воссоединения с Анной Акопян, заявил, что предпринимал усилия для восстановления семьи.
Анна Акопян ранее объявила о завершении брака с Николом Пашиняном 27 февраля, отметив, что покидает правительственную резиденцию и будет проживать в арендованном жилье, а также что не имеет собственного дома или автомобиля и оставляет государству полученные в дар ценности.