23 Ապրիլ 2026 - 12:34 AMT
Ղարաբաղյան շարժումը «չի ծառայել ՀՀ-ին և հայ ժողովրդին, այլ ծառայել է նրանց, ովքեր ընկալել ու ուզել են, որ հայ ժողովուրդն ու Հայաստանը երբեք զոհի կարգավիճակից դուրս չգան», հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ճեպազրույցում:
«Հպարտ եմ, որ մեր պետությունն այդ թակարդից դուրս եմ բերել, այո՛, զոհերի ու զոհողությունների գնով»,– ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Փաշինյանն ասել է, որ Ղարաբաղյան շարժումը հասել էր մի կետի, որտեղից ելք չկար՝ հակադարձելով ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությանը։
Սերժ Սարգսյանն իր հրաժարականի 8-րդ տարվա կապակցությամբ իր հայտարարության մեջ նշել էր, որ ԼՂ հարցով բանակցային բարդ իրավիճակում իր հեռանալն ու այդ փուլում բանակցողի փոփոխությունը, բանակցությունների պատմության զրոյացումը ողբերգական հետևանքներ ունեցան։
«Նախորդ ամբողջ շրջանը՝ 1994 թվականից հետո, եղել է այս կամ այն պատրվակով պատերազմը հետաձգելու մասին, ընդ որում՝ պատերազմի գերակտիվ փուլը հետաձգելու մասին, քանի որ պատերազմը ոչ մի տարի չի հետաձգվել։ Մեր ընկալման մեջ կար «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» վիճակը, բայց մենք չենք ունեցել դա. մենք ունեցել ենք պատերազմ՝ տարբեր ինտենսիվությամբ։ Այն, որ այլևս պատերազմի պայթյունը հնարավոր չէր հետաձգել, ինքը՝ Սերժ Սարգսյանն է հայտարարել 2018 թվականի ապրիլին ԱԺ ամբիոնից»,– ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև պնդել է, որ նախորդ բանակցային գործընթացների ընթացքում հանրությանը ներկայացվել են ոչ լիարժեք պատկերացումներ։
«Այնտեղ գրված է մի բան՝ մենք մեր ժողովրդին խաբել ենք, լկտի ձևով խաբել ենք»,– ասել է նա։
Խոսելով 44-օրյա պատերազմի մասին՝ Փաշինյանը նշել է, որ հանրությունն արդեն տեղեկացված է այդ օրերի մասին, և զեկույցում նոր բացահայտումներ, ըստ նրա, դժվար թե լինեն։ Միաժամանակ նա չի բացառել, որ զեկույցը կհրապարակվի՝ ընդգծելով, որ դրա ժամանակը ևս կգա։

Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что горд тем, что вывел государство из «ловушки», пусть и ценой жертв и серьезных потерь.
На брифинге он отметил, что Карабахское движение «не служило Республике Армения и армянскому народу, а служило тем, кто хотел, чтобы армянский народ и Армения никогда не выходили из статуса жертвы».
«Я горжусь тем, что вывел наше государство из этой ловушки, да, ценой жертв и жертвенности», — сказал он, сообщает «Sputnik Армения».
Пашинян добавил, что Карабахское движение достигло точки, из которой не было выхода, отвечая на заявление третьего президента Армении Сержа Саргсяна.
В своем заявлении по случаю восьмой годовщины отставки Серж Саргсян отметил, что его уход в сложный период переговоров по нагорно-карабахскому вопросу, а также смена переговорщика и фактическое обнуление переговорного процесса имели трагические последствия.
По словам Пашиняна, весь период после 1994 года фактически был направлен на откладывание войны под разными предлогами, в том числе ее наиболее активной фазы, поскольку сама война не откладывалась ни на один год.
«В нашем восприятии существовало состояние „ни войны, ни мира“, но на деле его не было. У нас была война разной интенсивности. То, что взрыв войны уже невозможно было отложить, сам Серж Саргсян заявил в апреле 2018 года с трибуны Национального собрания», — сказал он.
Премьер также заявил, что в ходе предыдущих переговорных процессов обществу предоставлялись неполные представления.
«Там написано одно — что мы обманывали наш народ, нагло обманывали», — отметил он.
Говоря о 44-дневной войне, Пашинян заявил, что общество уже осведомлено о тех событиях и в докладе вряд ли будут значительные новые раскрытия. Вместе с тем он не исключил публикацию доклада, подчеркнув, что время для этого еще придет.