Երևան քաղաքի առաջին ատյանի դատարանը 2 տարվա ազատազրկման է դատապարտել Աշխեն Ալեքսանյանին, որին պետական դավաճանության մեղադրանք էր ներկայացվել։ Այս մասին ասել է նրա պաշտպան Աբգար Պողոսյանը, հայտնում է «Հրապարակը» :
Փաստաբանը մարտի 28-ին հայտնել էր, որ Ալեքսանյանն արդարացվել է դավաճանության հոդվածով, սակայն ավելի ուշ ԲԴԽ-ն հայտնեց, որ դատարանը գտել է, որ արարքը համապատասխանում է ոչ թե պետական դավաճանության, այլ պաշտոնատար անձի կողմից լիազորությունները չարաշահելու կամ լիազորություններն անցնելու հանցակազմին։
Փաստաբանն ասել է, որ դատավճիռը բողոքարկելու են Վերաքննիչ դատարանում:
«Երբևէ դժվար գտնենք այս հոդվածով նախկինում չդատված անձ, որ փաստացի ազատազրկման ենթարկված լինի։ Միջին ծանրության հանցանք է, սկսվում է տուգանքից։ Մենք թե՛ պատժի մասով, թե՛ մեղավորության մասով բողոքարկելու ենք վերաքննիչ դատարան, քանի որ իր արարքում հանցանք չկա»,– ասել է փաստաբանը։
Նա նաև նշել է, որ դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո պատրաստվում են իրավական քայլեր ձեռնարկել՝ կապված Ալեքսանյանի նկատմամբ հնչեցված մեղադրանքների և հանրային պիտակավորման հետ։
«Ներպետական ատյաններից դուրս էլ գնալու ենք, քանի որ անձի ճակատագրին է վերաբերում»,– ասել է Պողոսյանը։
Ըստ փաստաբանի՝ Աշխեն Ալեքսանյանը նոր-նոր էր Վիեննայում նշանակվել հյուպատոս, սակայն չի հասցրել ստանձնել պաշտոնը, նրան Քննչական կոմիտեն կանչել է հարցաքննության, իր ոտքով գնացել է և անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացրել նախաքննական մարմնին՝ օժանդակելով քննությանը։
Ալեքսանյանի կալանավորման մասին հայտնի դարձավ 2025-ի օգոստոսին: Ըստ ԶԼՄ–ների՝ նա սիրային կապի մեջ է եղել ադրբեջանցու հետ և կարևոր տեղեկություններ փոխանցել նրան։

23 Апрель 2026 - 14:49 AMT
Суд первой инстанции города Еревана приговорил сотрудницу МИД Ашхен Алексанян к двум годам лишения свободы, несмотря на ранее предъявленное ей обвинение в государственной измене.
Как сообщил ее адвокат Абгар Погосян, суд признал ее виновной по другой статье, оправдав по обвинению в госизмене, сообщает «Грапарак».
28 марта адвокат сообщал, что Алексанян была оправдана по статье о госизмене, однако позднее Высший судебный совет разъяснил, что суд пришел к выводу: деяние соответствует не госизмене, а составу злоупотребления или превышения должностных полномочий.
Адвокат заявил, что приговор будет обжалован в Апелляционном суде.
«Сложно найти случай, когда ранее не судимое лицо фактически подвергалось лишению свободы по этой статье. Это преступление средней тяжести, санкция которого начинается со штрафа. Мы обжалуем и вопрос виновности, и наказание, поскольку в ее действиях отсутствует состав преступления», — сказал он.
Он также отметил, что после вступления приговора в законную силу защита намерена предпринять дополнительные юридические шаги в связи с выдвинутыми обвинениями и общественным клеймом.
«Мы будем обращаться и за пределами национальных инстанций, поскольку речь идет о судьбе человека», — добавил Погосян.
По словам адвоката, Алексанян недавно была назначена консулом в Вене, однако не успела приступить к обязанностям: ее вызвали на допрос в Следственный комитет, куда она явилась добровольно и представила необходимые документы, содействуя следствию.
О ее аресте стало известно в августе 2025 года. По данным СМИ, она состояла в романтических отношениях с гражданином Азербайджана и якобы передавала ему важную информацию.