«Ապրելու երկիր» կուսակցության նախագահ Մանե Թանդիլյանը անդրադարձել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի արձագանքին՝ Բաքվում ազատազրկված Ռուբեն Վարդանյանի նամակին՝ նշելով, որ «լռությանը և անտարբերությանը մոտ լեզուն պարզապես անընդունելի է»:
«Ասել, որ հիասթափված եմ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ Բաքվում ապօրինի ազատազրկման դատապարտված Ռուբեն Վարդանյանի նամակին ի պատասխան արձագանքից, նշանակում է ոչինչ չասել։
Զրո տոկոս ապրումակցում, կատարյալ անտարբերություն, չափազանց ձևական լեզու և պատասխան, որը ավելի շատ հիշեցնում է բյուրոկրատական գրություն, քան մարդու իրավունքների պաշտպանի խոսք։ Ահա այն ամենը, ինչ կարելի է հասկանալ տիկին Մանասյանի երկար ու ձիգ պատասխանից։
Բաքվում ապօրինաբար դատապարտված մարդն ավելի համարձակ է, ավելի արդար, քան ՄԻՊ-ի պաշտոնը զբաղեցնող անձը, ով պետք է հիմա բոլոր ատյաններով՝ օգտագործելով մարդասիրական և իրավական բոլոր հնարավոր մեխանիզմները, աղաղակեր իր գերեվարված հայրենակիցների խախտված իրավունքների մասին՝ պահանջելով նրանց անհապաղ վերադարձը։
Ոչ ոք չի ակնկալում տիկին ՄԻՊ-ից հրաշքներ։ Ոչ ոք չի խրախուսում պաշտոնի կամ դիրքի չարաշահումը որևէ պարագայում։ Բայց կա նվազագույն ակնկալիք՝ հստակ գնահատական, ուժեղ խոսք և տեսանելի ջանք՝ օգտագործելու բոլոր հնարավոր իրավական ու մարդասիրական մեխանիզմները։ Լռությանը և անտարբերությանը մոտ լեզուն պարզապես անընդունելի է։
Եթե նույնիսկ ինչ-որ աշխատանք կատարվում է փակ դռների հետևում, դա չի արդարացնում հանրային դաշտում այսպիսի թույլ և անգույն արձագանքը։ ՄԻՊ-ի ինստիտուտը նաև պատասխանատվություն է հասարակության առաջ՝ ցույց տալու, որ պետությունը կանգնած է իր քաղաքացիների կողքին, հատկապես այն ժամանակ, երբ նրանք ամենախոցելի վիճակում են»,-ասվում է գրառման մեջ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն արձագանքել է Ռուբեն Վարդանյանի՝ Բաքվի բանտից ընտանիքի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում փոխանցված ուղերձին, որով կոչ էր արվում այցելել գերիներին: Մանասյանը նշել է, որ ՀՀ ՄԻՊ հաստատությունը չի ստացել որևէ պաշտոնական առաջարկ քննարկվող հարցով համագործակցության վերաբերյալ, ինչպես նաև չի ստացել որևէ հաստատում այն մասին, որ ադրբեջանական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու այդ համագործակցությանը։

Председатель партии «Страна для жизни» Мане Тандилян раскритиковала реакцию защитника прав человека Анаит Манасян на письмо Рубена Варданяна, находящегося в заключении в Баку, заявив, что тон ответа «близок к молчанию и безразличию» и является неприемлемым.
«Сказать, что я разочарована ответом омбудсмена на письмо незаконно лишенного свободы в Баку Рубена Варданяна — значит ничего не сказать», — отметила Тандилян.
«Ноль процентов сочувствия, полное безразличие, чрезмерно формальный язык и ответ, который больше напоминает бюрократическую записку, чем позицию защитника прав человека. Вот что можно понять из длинного ответа госпожи Манасян.
Человек, незаконно осужденный в Баку, оказывается более смелым и более справедливым, чем лицо, занимающее должность омбудсмена, которое должно было бы сейчас на всех уровнях, используя все гуманитарные и правовые механизмы, бить тревогу по поводу нарушенных прав пленных соотечественников и требовать их немедленного возвращения.
Никто не ожидает от омбудсмена чудес. Никто не поощряет злоупотребление должностью ни при каких обстоятельствах. Но есть минимальное ожидание — четкая оценка, сильное слово и видимые усилия по использованию всех возможных правовых и гуманитарных механизмов. Тон, близкий к молчанию и безразличию, просто недопустим.
Даже если какая-то работа ведется за закрытыми дверями, это не оправдывает столь слабый и безликий ответ в публичном пространстве. Институт омбудсмена также несет ответственность перед обществом — показать, что государство стоит рядом со своими гражданами, особенно когда они находятся в наиболее уязвимом положении», — говорится в заявлении.
Уполномоченный по правам человека Армении Анаит Манасян ранее отреагировала на послание Рубена Варданяна, переданное во время телефонного разговора с семьей из бакинской тюрьмы, в котором он призвал организовать посещения задержанных. Манасян отметила, что ее ведомство не получало официальных предложений о сотрудничестве по этому вопросу, а также подтверждений готовности азербайджанской стороны содействовать такому взаимодействию.