ԱԺ 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովը, «գտնվելով ՔՊ կուսակցության ղեկավարության տակ, չէր կարող արդարացի որոշում ընդունել», հայտարարել է «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը:
Անհետ կորածների հարազատների բողոքի ակցիայի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում նա նշել է, որ սկզբից ի վեր ունեցել են վերապահումներ հանձնաժողովի աշխատանքի նկատմամբ՝ պայմանավորված այն հանգամանքով, որ այն գտնվել է իշխող քաղաքական ուժի ազդեցության ներքո, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Այդ զեկույցը զեկույց չէ, մանավանդ որ քննիչ հանձնաժողովի նույնիսկ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամները, ես նկատի ունեմ պաշտպանության և անվտանգության անդամները, ոչ բոլորն են ծանոթացել և ոչ բոլորն են քվեարկել»,- նշել է Օհանյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ նման կարևոր իրադարձության, ինչպիսին 44-օրյա պատերազմն է, վերաբերյալ քննարկումները պետք է լինեն բաց և համակողմանի՝ հաշվի առնելով նաև գաղտնիության հետ կապված հանգամանքները։
«Այս քննիչ հանձնաժողովը բավականին երկար աշխատել է և, կարծում եմ, մի քանի անգամ երկարացնելով նրա աշխատանքի ժամկետը, քննիչ հանձնաժողովի գործունեության ընթացակարգերի խախտման հետ կապված որոշակի խնդիրներ կան»,-ասել է նա:
Ապրիլի 22-ին անհետ կորածների հարազատները պահանջել են Ազգային ժողովի մեծ դահլիճում կազմակերպել ընդլայնված քննարկում՝ հանձնաժողովի զեկույցի շուրջ, սակայն նրանց տրամադրվել է փոքր սրահ, և ապրիլի 23-ին հանդիպմանը մասնակցել են միայն ընդդիմադիր ներկայացուցիչները։

23 Апрель 2026 - 15:02 AMT
Руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян заявил, что парламентская комиссия по расследованию 44-дневной войны не могла принять справедливое решение, поскольку находилась под контролем партии «Гражданский договор».
В беседе с журналистами во время акции протеста родственников без вести пропавших он отметил, что с самого начала у них были сомнения в работе комиссии, обусловленные ее зависимостью от правящей политической силы, сообщает «Пастинфо».
«Этот отчет — не отчет, тем более что даже члены комиссии от партии „Гражданский договор“, имею в виду представителей сферы обороны и безопасности, не все ознакомились с ним и не все голосовали», — заявил Оганян.
По его оценке, обсуждение такого важного события, как 44-дневная война, должно быть открытым и всесторонним с учетом также вопросов секретности.
«Эта комиссия работала достаточно долго, и, думаю, при неоднократном продлении сроков ее деятельности возникли определенные проблемы, связанные с нарушением процедур», — отметил он.
22 апреля родственники пропавших без вести потребовали провести расширенное обсуждение отчета комиссии в большом зале Национального собрания. Однако им был предоставлен малый зал, и 23 апреля во встрече приняли участие только представители оппозиции.