23 Ապրիլ 2026 - 13:42 AMT
ԱԺ անկախ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի ղեկավարած ՄԱՍԿ կուսակցությունը չի մասնակցի 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին։
Կուսակցության վարչությունը արտահերթ նիստի ընթացքում վերանայել է ընտրություններին մասնակցության հարցը և որոշել հրաժարվել մասնակցությունից՝ հաշվի առնելով քաղաքական վերջին զարգացումները։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ որոշում կայացնելու համար ամենակարևոր դրդապատճառը ընդդիմադիր դաշտի ձայների փոշիացմանը չնպաստելն է։
«Միևնույն ժամանակ ՄԱՍԿ-ը շարունակելու է գործադրել իր համեստ ջանքերը ընդդիմադիր դաշտը մեկ միասնական ճակատում համախմբելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ կուսակցությունը հայտարարել էր մասնակցության մասին և հրապարակել էր իր նախընտրական ցուցակի առաջին տասնյակը, որտեղ ընդգրկված էին Օֆելյա Ավագյանը, Հովիկ Աղազարյանը, Հակոբ Ասլանյանը, Ռուբեն Մելքոնյանը, Լյովա Մխիթարյանը, Նաիրա Մարտոյանը, Իվան Աղազարյանը, Արթուր Մուրադյանը, Մարիամ Մովսիսյանը և Սարգիս Հովհաննիսյանը։

Единая национальная социалистическая партия (ЕНСП), возглавляемая независимым депутатом парламента Овиком Агазаряном, не примет участия в парламентских выборах, назначенных на 7 июня 2026 года.
В ходе внеочередного заседания правление партии пересмотрело вопрос участия и приняло решение отказаться от него с учетом последних политических событий.
В заявлении отмечается, что главным мотивом стало стремление не способствовать распылению голосов оппозиционного поля.
«В то же время ЕНСП продолжит прилагать свои скромные усилия для объединения оппозиции в единый фронт», — говорится в заявлении.
Ранее партия заявляла о намерении участвовать в выборах и представила первую десятку своего избирательного списка, в которую вошли Офелия Авагян, Овик Агазарян, Акоп Асланян, Рубен Мелконян, Лева Мкртчян, Наира Мартонян, Иван Агазарян, Артур Мурадян, Мариам Мовсисян и Саргис Ованнисян.