ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ՝ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը, հաստատել է 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկման համար Հայաստանում առաքելություն տեղակայելու որոշումը։
Առաքելությունը ձևավորվել է ՀՀ իշխանությունների հրավերով՝ նախընտրական կարիքների գնահատման հիման վրա։ Դրա հիմնական թիմը՝ 13 փորձագետից կազմված, գործելու է Երևանում՝ Յանեզ Լենարչիչի ղեկավարությամբ, իսկ մայիսի 1-ից ամբողջ երկրում արդեն աշխատելու է 30 երկարաժամկետ դիտորդ։ Բացի այդ, ընտրություններից առաջ Հայաստան են ժամանելու մոտ 250 կարճաժամկետ դիտորդներ, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նշվել է, որ առաքելության կազմում ընդգրկված փորձագետներն ու դիտորդները ներկայացնում են ԵԱՀԿ անդամ 28 պետությունները։
«Դիտորդական այս առաքելությունը գնահատելու է ընտրական գործընթացի բոլոր փուլերը ԵԱՀԿ հանձնառությունների և ժողովրդավարական ընտրությունների այլ միջազգային պարտավորությունների ու չափանիշների լույսի ներքո։ Մենք դիտարկելու ենք ոչ միայն բուն ընտրությունները, այլ նաև այն միջավայրը, որում դրանք տեղի են ունենալու»,– ասել է Լենարչիչը։
Առաքելությունը դիտարկելու է ընտրական գործընթացի հիմնական բաղադրիչները՝ նախընտրական քարոզարշավը (այդ թվում՝ սոցիալական ցանցերում), ֆինանսավորումը, ընտրական վարչարարությունը տարբեր մակարդակներում, իրավական դաշտը, ապատեղեկատվության դեմ կիրառվող մեխանիզմները, լրատվամիջոցների լուսաբանումը և ընտրական վեճերի լուծման ընթացքը։
Դիտորդները նաև գնահատելու են նախորդ ընտրություններից հետո ներկայացված առաջարկությունների կատարման առաջընթացը՝ հանդիպելով ընտրական գործընթացում ներգրավված տարբեր շահակիցների՝ քաղաքական ուժերից մինչև քաղաքացիական հասարակություն և միջազգային կառույցներ։
«Մեր դիտարկման շրջանակներում հանդիպելու ենք ընտրական գործընթացներում ներգրավված և այդ գործընթացների ազդակիր հանդիսացող շահակիցների հետ (իշխանությունից և քաղաքական կուսակցություններից մինչև քաղաքացիական հասարակություն, լրատվամիջոցներ և միջազգային հանրություն) ինչպես մայրաքաղաքում, այնպես էլ երկրի ողջ տարածքում։ Այս մոտեցումը մեզ թույլ կտա ձևավորել համապարփակ և հավասարակշռված պատկերացում Հայաստանի ողջ տարածքում ընթացող ընտրական գործընթացների վերաբերյալ»,– նշել է Լենարչիչը։
Ընտրությունների օրը ԺՀՄԻԳ առաքելությանը կմիանան նաև ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի և Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակությունները։
Ընտրություններից մոտ երկու շաբաթ առաջ կհրապարակվի միջանկյալ հաշվետվություն, իսկ քվեարկությունից հետո կներկայացվեն նախնական եզրակացությունները։ Վերջնական զեկույցը կներառի ամբողջական գնահատական և բարեփոխումների առաջարկներ՝ հրապարակվելով ընտրություններից մի քանի ամիս անց։
ԺՀՄԻԳ-ը նախկինում արդեն դիտարկել է Հայաստանում 12 ընտրություն, այդ թվում՝ 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները։

The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) has confirmed it will deploy an observation mission for Armenia’s parliamentary elections scheduled for June 7, 2026.
The mission was formed at the invitation of the Armenian authorities following a needs assessment. Its core team of 13 experts, led by Janez Lenarčič, will operate in Yerevan, while from May 1, 30 long-term observers will be deployed across the country. In addition, around 250 short-term observers are expected to arrive ahead of election day, Armenpress reports.
It was noted that the experts and observers represent 28 OSCE participating states.
“This observation mission will assess all stages of the electoral process in line with OSCE commitments and other international obligations and standards for democratic elections. We will observe not only the elections themselves, but also the environment in which they take place,” Lenarčič said.
The mission will examine key components of the electoral process, including the pre-election campaign (including on social media), financing, election administration at various levels, the legal framework, mechanisms to counter disinformation, media coverage, and the handling of electoral disputes.
Observers will also assess progress in implementing recommendations made after previous elections, meeting with a wide range of stakeholders involved in or affected by the electoral process — from political actors to civil society and international organizations.
“As part of our observation, we will meet stakeholders engaged in and affected by electoral processes — from authorities and political parties to civil society, media, and the international community — both in the capital and throughout the country. This approach will allow us to form a comprehensive and balanced picture of the electoral processes across Armenia,” Lenarčič added.
On election day, ODIHR observers will be joined by delegations from the OSCE Parliamentary Assembly, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, and the European Parliament.
An interim report will be published about two weeks before the elections, while preliminary findings will be presented after the vote. The final report, including a full assessment and recommendations for reforms, will be issued several months later.
ODIHR has previously observed 12 elections in Armenia, including the 2021 snap parliamentary elections.