ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ՝ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը, հաստատել է 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկման համար Հայաստանում առաքելություն տեղակայելու որոշումը։
Առաքելությունը ձևավորվել է ՀՀ իշխանությունների հրավերով՝ նախընտրական կարիքների գնահատման հիման վրա։ Դրա հիմնական թիմը՝ 13 փորձագետից կազմված, գործելու է Երևանում՝ Յանեզ Լենարչիչի ղեկավարությամբ, իսկ մայիսի 1-ից ամբողջ երկրում արդեն աշխատելու է 30 երկարաժամկետ դիտորդ։ Բացի այդ, ընտրություններից առաջ Հայաստան են ժամանելու մոտ 250 կարճաժամկետ դիտորդներ, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նշվել է, որ առաքելության կազմում ընդգրկված փորձագետներն ու դիտորդները ներկայացնում են ԵԱՀԿ անդամ 28 պետությունները։
«Դիտորդական այս առաքելությունը գնահատելու է ընտրական գործընթացի բոլոր փուլերը ԵԱՀԿ հանձնառությունների և ժողովրդավարական ընտրությունների այլ միջազգային պարտավորությունների ու չափանիշների լույսի ներքո։ Մենք դիտարկելու ենք ոչ միայն բուն ընտրությունները, այլ նաև այն միջավայրը, որում դրանք տեղի են ունենալու»,– ասել է Լենարչիչը։
Առաքելությունը դիտարկելու է ընտրական գործընթացի հիմնական բաղադրիչները՝ նախընտրական քարոզարշավը (այդ թվում՝ սոցիալական ցանցերում), ֆինանսավորումը, ընտրական վարչարարությունը տարբեր մակարդակներում, իրավական դաշտը, ապատեղեկատվության դեմ կիրառվող մեխանիզմները, լրատվամիջոցների լուսաբանումը և ընտրական վեճերի լուծման ընթացքը։
Դիտորդները նաև գնահատելու են նախորդ ընտրություններից հետո ներկայացված առաջարկությունների կատարման առաջընթացը՝ հանդիպելով ընտրական գործընթացում ներգրավված տարբեր շահակիցների՝ քաղաքական ուժերից մինչև քաղաքացիական հասարակություն և միջազգային կառույցներ։
«Մեր դիտարկման շրջանակներում հանդիպելու ենք ընտրական գործընթացներում ներգրավված և այդ գործընթացների ազդակիր հանդիսացող շահակիցների հետ (իշխանությունից և քաղաքական կուսակցություններից մինչև քաղաքացիական հասարակություն, լրատվամիջոցներ և միջազգային հանրություն) ինչպես մայրաքաղաքում, այնպես էլ երկրի ողջ տարածքում։ Այս մոտեցումը մեզ թույլ կտա ձևավորել համապարփակ և հավասարակշռված պատկերացում Հայաստանի ողջ տարածքում ընթացող ընտրական գործընթացների վերաբերյալ»,– նշել է Լենարչիչը։
Ընտրությունների օրը ԺՀՄԻԳ առաքելությանը կմիանան նաև ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի և Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակությունները։
Ընտրություններից մոտ երկու շաբաթ առաջ կհրապարակվի միջանկյալ հաշվետվություն, իսկ քվեարկությունից հետո կներկայացվեն նախնական եզրակացությունները։ Վերջնական զեկույցը կներառի ամբողջական գնահատական և բարեփոխումների առաջարկներ՝ հրապարակվելով ընտրություններից մի քանի ամիս անց։
ԺՀՄԻԳ-ը նախկինում արդեն դիտարկել է Հայաստանում 12 ընտրություն, այդ թվում՝ 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները։

Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ (БДИПЧ) подтвердило решение направить миссию наблюдателей для парламентских выборов в Армении, назначенных на 7 июня 2026 года.
Миссия сформирована по приглашению армянских властей на основе оценки потребностей. Основная группа из 13 экспертов под руководством Янеза Ленарчича будет работать в Ереване, а с 1 мая по всей стране начнут деятельность 30 долгосрочных наблюдателей. Кроме того, накануне выборов в Армению прибудут около 250 краткосрочных наблюдателей, сообщает «Арменпресс».
Отмечается, что эксперты и наблюдатели представляют 28 государств — участников ОБСЕ.
«Эта миссия будет оценивать все этапы избирательного процесса в соответствии с обязательствами ОБСЕ и другими международными стандартами демократических выборов. Мы будем наблюдать не только за самим голосованием, но и за средой, в которой оно проходит», — заявил Ленарчич.
Миссия рассмотрит ключевые компоненты избирательного процесса, включая предвыборную кампанию (в том числе в социальных сетях), финансирование, избирательное администрирование на разных уровнях, правовую базу, механизмы противодействия дезинформации, освещение в СМИ и рассмотрение избирательных споров.
Наблюдатели также оценят прогресс в выполнении рекомендаций, представленных после предыдущих выборов, проводя встречи с различными участниками процесса — от политических сил до гражданского общества и международных структур.
«В рамках наблюдения мы будем встречаться со всеми заинтересованными сторонами, вовлеченными в избирательные процессы или затронутыми ими — от органов власти и политических партий до гражданского общества, СМИ и международного сообщества — как в столице, так и по всей стране. Такой подход позволит сформировать всестороннюю и сбалансированную оценку происходящих в Армении избирательных процессов», — отметил Ленарчич.
В день выборов к миссии БДИПЧ присоединятся делегации Парламентской ассамблеи ОБСЕ, Парламентской ассамблеи Совета Европы и Европейского парламента.
Промежуточный отчет будет опубликован примерно за две недели до выборов, предварительные выводы — после голосования, а окончательный отчет с полной оценкой и рекомендациями по реформам будет представлен через несколько месяцев.
БДИПЧ ранее уже наблюдало за 12 выборами в Армении, включая внеочередные парламентские выборы 2021 года.