ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ակնհայտորեն սադրիչ և լարվածություն հրահրող վարքագիծ է համարում Հայոց ցեղասպանության տարելիցի նախօրյակին` ապրիլի 23-ին, Երևանում ՀՅԴ-ի կազմակերպած Ջահերով երթի մասնակիցների կողմից Թուրքիայի դրոշի այրումը։Այդ մասին ասել է վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Վարչապետ Փաշինյանը դատապարտում է նման գործելակերպը՝ այն գնահատելով որպես անպատասխանատու և անթույլատրելի։ Միջազգայնորեն ճանաչված պետության, հատկապես հարևան երկրի դրոշի այրումը պետության ղեկավարի կողմից չի կարող այլ գնահատականի արժանանալ։ Սա ակնհայտորեն սադրիչ և լարվածություն հրահրող վարքագիծ է»,-ասել է խոսնակը:
ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է հարցին, թե արդյոք Հանրապետության հրապարակում Թուրքիայի դրոշի հետ Ադրբեջանի դրոշը չայրելը կապված է ՀՅԴ դիրքորոշման փոփոխության հետ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նախորդ մի քանի տարիներին Ջահերով երթից առաջ Թուրքիայի դրոշի հետ միասին այրվել է նաև Ադրբեջանի դրոշը։
«Նախ՝ այդ դրոշը «Դաշնակցությունը» չի այրում, որ մեր հայացքներում ինչ-որ բան փոխված լինի կամ չլինի։ Նման որոշում ընդունել է երիտասարդությունը: Մի տարի կայրեն (Ադրբեջանի դրոշը — խմբ.), մի տարի՝ ոչ: Դա մեր ընդհանուր վերաբերմունքն է»,- ասել է Սաղաթելյանը:
Պատգամավորը նման հարցեր բարձրացնողներին խորհուրդ է տվել իրենց կարծիքն իրենց պահել։ Նա ընդգծել է, որ հավանաբար քիչ ուժեր կան, որոնց քաղաքական դիրքորոշումներն ու հայացքները չեն փոխվում։
Այս տարի Ջահերով երթն անցկացվել է «Պայքարը շարունակվում է» կարգախոսով։
Ըստ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի, հարևան երկրի դրոշն այրելը ստվեր է գցում Ապրիլի 24-ի խորհրդի վրա: Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Ապրիլի 24-ին ընդառաջ որևէ երկրի, առավել ևս հարևան երկրի դրոշ այրելն անիմաստ, ամոթալի և խիստ դատապարտելի գործողություն է, որը ստվեր է գցում Ապրիլի 24-ի խորհրդի վրա: Այն հիշատակի, միասնության և ապրելու մասին է, իսկ նման քայլերը համարում եմ ճղճիմ և անընդունելի սադրանքներ` խաղաղության և ապագայի դեմ:»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահը:
«Ջահերով երթն» այս տարի անցկացվելու է «Պայքարը շարունակվում է» կարգախոսի ներքո՝ խորհրդանշելով հայ ժողովրդի անկոտրում կամքն ու արդարության համար մղվող աննահանջ պայքարը։ Այն մեկնարկել է Հանրապետության հրապարակից, որտեղ այրել են Թուրքիայի դրոշը , և հասել Ծիծեռնակաբերդ:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал сожжение флага Турции во время факельного шествия в Ереване 23 апреля провокационным и разжигающим напряженность.
Как сообщила пресс-секретарь премьера Назели Багдасарян, Пашинян осудил подобные действия, оценив их как «безответственные и недопустимые».
«Сожжение флага международно признанного государства, тем более соседней страны, со стороны руководителя государства не может получить иной оценки. Это очевидно провокационное поведение, разжигающее напряженность», — заявила она, сообщает «Арменпресс».
Представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» в Армении, депутат фракции «Армения» Ишхан Сагателян в беседе с журналистами в мемориальном комплексе Цицернакаберд прокомментировал вопрос о том, связано ли неcожжение флага Азербайджана вместе с турецким флагом в этом году с изменением позиции партии, сообщает «Sputnik Армения».
В предыдущие годы перед факельным шествием сжигались как турецкий, так и азербайджанский флаги.
«Прежде всего, этот флаг не “Дашнакцутюн” сжигает, чтобы говорить об изменении наших взглядов. Такое решение принимает молодежь. В один год сжигают (флаг Азербайджана — ред.), в другой — нет», — отметил Сагателян.
Депутат посоветовал задающим подобные вопросы оставить свое мнение при себе, подчеркнув, что, вероятно, немного сил, чьи политические позиции не меняются.
В этом году факельное шествие прошло под лозунгом «Борьба продолжается».
По словам председателя Национального собрания Алена Симоняна, сожжение флага соседнего государства бросает тень на смысл 24 апреля. Он написал об этом на своей странице в Facebook:
«Накануне 24 апреля сжигать флаг любой страны, тем более соседней, — бессмысленное, постыдное и резко осуждаемое действие, которое бросает тень на смысл 24 апреля. Это день памяти, единства и жизни, а подобные шаги считаю мелкими и недопустимыми провокациями против мира и будущего», — подчеркнул он.
В этом году «Факельное шествие» прошло под лозунгом «Борьба продолжается», символизируя несгибаемую волю армянского народа и непреклонную борьбу за справедливость. Оно стартовало с площади Республики, где был сожжен флаг Турции, и дошло до Цицернакаберда.