ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ակնհայտորեն սադրիչ և լարվածություն հրահրող վարքագիծ է համարում Հայոց ցեղասպանության տարելիցի նախօրյակին` ապրիլի 23-ին, Երևանում ՀՅԴ-ի կազմակերպած Ջահերով երթի մասնակիցների կողմից Թուրքիայի դրոշի այրումը։Այդ մասին ասել է վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Վարչապետ Փաշինյանը դատապարտում է նման գործելակերպը՝ այն գնահատելով որպես անպատասխանատու և անթույլատրելի։ Միջազգայնորեն ճանաչված պետության, հատկապես հարևան երկրի դրոշի այրումը պետության ղեկավարի կողմից չի կարող այլ գնահատականի արժանանալ։ Սա ակնհայտորեն սադրիչ և լարվածություն հրահրող վարքագիծ է»,-ասել է խոսնակը:
ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է հարցին, թե արդյոք Հանրապետության հրապարակում Թուրքիայի դրոշի հետ Ադրբեջանի դրոշը չայրելը կապված է ՀՅԴ դիրքորոշման փոփոխության հետ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նախորդ մի քանի տարիներին Ջահերով երթից առաջ Թուրքիայի դրոշի հետ միասին այրվել է նաև Ադրբեջանի դրոշը։
«Նախ՝ այդ դրոշը «Դաշնակցությունը» չի այրում, որ մեր հայացքներում ինչ-որ բան փոխված լինի կամ չլինի։ Նման որոշում ընդունել է երիտասարդությունը: Մի տարի կայրեն (Ադրբեջանի դրոշը — խմբ.), մի տարի՝ ոչ: Դա մեր ընդհանուր վերաբերմունքն է»,- ասել է Սաղաթելյանը:
Պատգամավորը նման հարցեր բարձրացնողներին խորհուրդ է տվել իրենց կարծիքն իրենց պահել։ Նա ընդգծել է, որ հավանաբար քիչ ուժեր կան, որոնց քաղաքական դիրքորոշումներն ու հայացքները չեն փոխվում։
Այս տարի Ջահերով երթն անցկացվել է «Պայքարը շարունակվում է» կարգախոսով։
Ըստ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի, հարևան երկրի դրոշն այրելը ստվեր է գցում Ապրիլի 24-ի խորհրդի վրա: Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Ապրիլի 24-ին ընդառաջ որևէ երկրի, առավել ևս հարևան երկրի դրոշ այրելն անիմաստ, ամոթալի և խիստ դատապարտելի գործողություն է, որը ստվեր է գցում Ապրիլի 24-ի խորհրդի վրա: Այն հիշատակի, միասնության և ապրելու մասին է, իսկ նման քայլերը համարում եմ ճղճիմ և անընդունելի սադրանքներ` խաղաղության և ապագայի դեմ:»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահը:
«Ջահերով երթն» այս տարի անցկացվելու է «Պայքարը շարունակվում է» կարգախոսի ներքո՝ խորհրդանշելով հայ ժողովրդի անկոտրում կամքն ու արդարության համար մղվող աննահանջ պայքարը։ Այն մեկնարկել է Հանրապետության հրապարակից, որտեղ այրել են Թուրքիայի դրոշը , և հասել Ծիծեռնակաբերդ:

24 April 2026 - 07:13 AMT
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has described the burning of Turkey’s flag during a torch march in Yerevan on April 23 as provocative and inciting tension.
According to the prime minister’s press secretary Nazeli Baghdasaryan, Pashinyan condemned the act as ՞irresponsible and unacceptable.՞
“Burning the flag of an internationally recognized state, especially a neighboring country, cannot be assessed otherwise by a head of state. This is clearly provocative behavior that incites tension,” the spokesperson said, as reported by Armenpress.
Ishkhan Saghatelyan, a representative of the Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun) Supreme Body in Armenia and an MP from the Hayastan faction, addressed questions at the Tsitsernakaberd memorial complex about why Azerbaijan’s flag was not burned alongside Turkey’s flag this year, Sputnik Armenia reported.
In previous years, both Turkish and Azerbaijani flags were burned ahead of the torch march.
“First, it is not Dashnaktsutyun that burns that flag, so nothing has changed in our views. Such decisions are made by the youth. One year they burn it (Azerbaijan’s flag — ed.), another year they don’t,” Saghatelyan said.
The MP advised those raising such questions to keep their opinions to themselves, adding that few political forces maintain unchanged positions.
This year, the torch march was held under the slogan “The struggle continues.”
According to National Assembly Speaker Alen Simonyan, burning the flag of a neighboring country casts a shadow over the meaning of April 24. He wrote on his Facebook page:
“On the eve of April 24, burning the flag of any country, especially a neighboring one, is meaningless, shameful, and strongly condemnable. It casts a shadow over the meaning of April 24. It is about remembrance, unity, and life, while such actions are petty and unacceptable provocations against peace and the future,” he stressed.
This year’s torch march was held under the slogan “The struggle continues,” symbolizing the Armenian people’s unbreakable will and persistent fight for justice. It began at Republic Square, where Turkey’s flag was burned, and proceeded to Tsitsernakaberd.