24 Ապրիլ 2026 - 07:03 AMT
Փաշինյան․ Չի կարելի թույլ տալ, որ Մեծ Եղեռնը միջազգային խաղացողների՝ մեկը մյուսի դեմ պայքարի գործիք դառնա
Ապրիլի 24-ին ոգեկոչում ենք 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության՝ Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը և հարգանքի տուրք ենք մատուցում մեր այն հայրենակիցներին, ովքեր հայ լինելու համար ջարդի, տեղահանության ու սովի ենթարկվեցին Օսմանյան Կայսրությունում: Այդ մասին ասվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ հրապարակված ուղերձում։
Նա նշել է, որ «չի կարելի թույլ տալ, որ Մեծ Եղեռնը միջազգային խաղացողների՝ մեկը մյուսի դեմ պայքարի գործիք դառնա», և հավելել, որ պետությունն ու խաղաղությունն են այն երաշխիքը, որ Հայոց ցեղասպանություն կրկին տեղի չունենա:
«Մեծ Եղեռնը մեզ հետ տեղի ունեցած մեծագույն ողբերգությունն է, որը մեր ժողովուրդը վերապրում է արդեն 111 տարի։ Ամեն տարի ապրիլի 24–ին մեր տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների թափորը բարձանում է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ խոնարհվելու մեր նահատակված հայրենակիցների առջև։
Ու ապրիլի 24–ի մեր համազգային երթը նաև մտածելու, խորհելու, պատմությունը գնահատելու, և Մեծ Եղեռնի կրկնությունը թույլ չտալու հաստատակամության դրսեւորում է։
Այս մտածումների և հաստատակամության վրա է հիմնված մեր՝ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության եւ կառավարող մեծամասնության վերջին տարիների քաղաքականությունը։
Ձեր՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պատգամով մենք վճռականություն ենք դրսևորել առավել խորությամբ հասկանալու մեր ժողովրդի անցյալում ապրած ու պարբերաբար կրկնվող պատմությունը՝ ապագայում այդ պատմության կրկնությունը թույլ չտալու, մեր այսօրը եւ գալիքը լավը դարձնելու համար։
Այսօր մենք հասել ենք այդ նպատակին, այդ թվում նրա շնորհիվ, որ հասկացել ենք, որ չի կարելի թույլ տալ, որ Մեծ Եղեռնը միջազգային խաղացողների՝ մեկը մյուսի դեմ պայքարի գործիք դառնա։
Մեր Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հրատարակած Հայոց պատմության հատորյակում է հիմնավոր կերպով արձանագրված, որ Մեծ Եղեռնը այլոց թվում հայ ժողովրդին միջազգային խարդավանքների մեջ ներքաշելու գործելակերպի հետեւանք է, գործելակերպ, որը մեկնարկեց 19–րդ դարի կեսերից եւ իր ողբերգական կուլմինացիային հասավ 1915 թվականին։
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ, մեր ժողովրդի մեծագույն փափագն իրականացված է․ մենք ունենք պետություն և մենք ունենք խաղաղություն։ Պետությունը եւ խաղաղությունն են այն երաշխիքը, որ Հայոց ցեղասպանություն կրկին տեղի չունենա։ Այս պատմական նպատակն իրագործելու համար մեզ անհրաժեշտ է դադարեցնել հայրենիքի փնտրտուքը մեր պետության, Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքից դուրս»«-ասվում է ուղերձում:
Փաշինյանը նշել է, որ այս տարածքը փոքր չէ հայ ժողովրդի բարգավաճման, զարգացման ու բարեկեցության համար։
«Այսօր մեր տասնյակ բնակավայրեր դատարկ են, տասնյակ բնակավայրեր և, ընդհանրապես, մեր պետությունը՝ թերբնակեցված։
Սրա պատճառը խաղաղության բացակայությունն է եղել և գիտակցության բացակայությունը, որ հայրենիքը պետությունն է, ինքնությունը պետությունն է, անվտանգությունը պետությունն է՝ իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքներով, և այս գիտակցության վրա հիմնվելով՝ հայ ժողովուրդը պետք է դուրս գա գաղթի և պանդխտության տրամաբանությունից։
Հայաստանի Հանրապետությունն իր այսօրվա տարածքով կարող է 5 միլիոն, 10 միլիոն հայերի բնակության վայր լինել։ Սինգապուրի տարածքը Սևանա լճի 2/3–ից էլ պակաս է, բայց այնտեղ 5․5 միլիոն մարդ է ապրում, որովհետեւ պետությունը հիմնված է կրթության, ինքնահայեցման, խաղաղության ու մարդակենտրոն ձգտումների վրա։
Այսօր մենք Հայաստանի Հանրապետությունն առաջնորդում ենք հենց այս տրամաբանությամբ, Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությամբ, հասկանալով, որ խաղաղությունն ու անվտանգությունն առաջին հերթին հարևանների հետ կարգավորված հարաբերություններն են՝ հիմնված միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, սահմանների անխախտելիությունը եւ քաղաքական անկախությունը ճանաչելու վրա։
Այն ուժերը, որոնք հանդես են գալիս «կորսված հայրենիքը վերադարձնելու, պատմական սահմանների և արդարության վերականգնման» կոչերով ու տրամաբանությամբ, Հայաստանի Հանրապետությունը դնում են 1878 թվականի Սան Ստեֆանոյի կոնֆերանսի ռելսերի վրա, որի անխուսափելի վերջին կանգառը պետականության ու հայրենիքի կորուստն է, որովհետեւ աշխարհում յուրաքանչյուրն ունի ի՛ր պատմությունը, յուրաքանչյուրն ունի ի՛ր արդարությունը, յուրաքանչյուրն ունի ի՛ր կորուսյալ հայրենիքը։ Մենք, ի վերջո, դուրս ենք եկել այս թակարդից, և Հայաստանը կրկին այդ ուղղությամբ տանելու փորձերը մեր պետությանն ու ժողովրդին ուղղված հրավեր են դեպի կառափնարան։
Զոհերի և զոհողությունների գնով մենք գտել, վերգտել ենք մեր հայրենիքը, և այդ հայրենիքը Հայաստանի Հանրապետությունն է։
Մեր բոլոր նահատակների զոհողությունների հատուցումը Հայաստանի Հանրապետության հարատևությունն է։
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ազատությունը, անվտանգությունը, բարեկեցությունն է մեր բոլոր նահատակների իղձերի եւ ընդհատված երազանքների իրագործումը։ Մենք գնում ենք այս ճանապարհով։ Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը գնում է այս ճանապարհով։

24 апреля армяне чтят память жертв Геноцида армян 1915 года — Великого злодеяния (Мец Егерн_)_, отдавая дань тем соотечественникам, которые подверглись резне, депортации и голоду в Османской империи, говорится в послании премьер-министра Никола Пашиняна по случаю 111-й годовщины.
Он отметил, что «нельзя допустить, чтобы Великое злодеяние стало инструментом международных игроков в их борьбе друг против друга», добавив, что «государство и мир являются гарантией того, что Геноцид армян не повторится».
«Мец Егерн — величайшая трагедия, пережитая нашим народом, которую мы проживаем уже 111 лет. Каждый год 24 апреля десятки тысяч наших граждан поднимаются к мемориалу Цицернакаберд, чтобы склонить головы перед нашими мучениками.
Наше общенациональное шествие 24 апреля — это также проявление размышления, осмысления истории и решимости не допустить повторения трагедии.
На этих размышлениях и решимости основана политика Правительства Республики Армения и правящего большинства последних лет.
По вашему мандату, граждане Республики Армения, мы проявили решимость глубже понять прошлое нашего народа и повторяющиеся в нем процессы, чтобы не допустить их повторения в будущем и сделать лучше наше настоящее и будущее.
Сегодня мы достигли этого понимания, в том числе осознав, что Великое злодеяние не должно становиться инструментом международного противостояния.
В издании Национальной академии наук Армении по истории армянского народа обоснованно зафиксировано, что Великое злодеяние, в числе прочего, стало следствием практики вовлечения армянского народа в международные интриги, начавшейся в середине XIX века и достигшей трагической кульминации в 1915 году.
Дорогой народ, дорогие граждане Республики Армения, наше величайшее стремление осуществлено: у нас есть государство и у нас есть мир. Государство и мир — это гарантия того, что Геноцид армян не повторится. Для реализации этой исторической цели нам необходимо прекратить поиск родины за пределами международно признанных 29 743 квадратных километров Республики Армения», — говорится в послании.
Пашинян отметил, что этой территории достаточно для процветания армянского народа.
«Сегодня десятки наших населенных пунктов пустуют, десятки других, и в целом наше государство, являются малонаселенными.
Причиной этого было отсутствие мира и осознания того, что родина — это государство, идентичность — это государство, безопасность — это государство с его международно признанными границами. Исходя из этого понимания, армянский народ должен выйти из логики эмиграции и рассеяния.
Республика Армения в своих нынешних границах может стать домом для 5 или даже 10 миллионов армян. Территория Сингапура меньше двух третей озера Севан, однако там проживает 5,5 миллионов человек, потому что государство построено на образовании, самосознании, мире и человекоцентричных устремлениях.
Сегодня мы ведем Республику Армения по этой логике, идеологии «Реальной Армении», понимая, что мир и безопасность прежде всего означают урегулированные отношения с соседями, основанные на взаимном признании территориальной целостности, суверенитета, нерушимости границ и политической независимости.
Силы, выступающие с призывами вернуть «утраченную родину» и восстановить исторические границы и справедливость, ставят Республику Армения на рельсы Сан-Стефанской конференции 1878 года, неизбежной конечной остановкой которой является потеря государственности и родины. У каждого в мире есть своя история, своя справедливость, своя утраченная родина. Мы в итоге вышли из этой ловушки, и попытки вернуть Армению на этот путь — это приглашение к гибели для нашего государства и народа.
Ценой жертв мы обрели и вновь обрели нашу родину, и этой родиной является Республика Армения.
Долговечность Республики Армения — это воздаяние за жертвы всех наших мучеников.
Свобода, безопасность и благосостояние граждан Республики Армения — это осуществление чаяний и прерванных мечтаний всех наших мучеников. Мы идем этим путем. Народ Республики Армения идет этим путем.