24 Ապրիլ 2026 - 07:03 AMT
Փաշինյան․ Չի կարելի թույլ տալ, որ Մեծ Եղեռնը միջազգային խաղացողների՝ մեկը մյուսի դեմ պայքարի գործիք դառնա
Ապրիլի 24-ին ոգեկոչում ենք 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության՝ Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը և հարգանքի տուրք ենք մատուցում մեր այն հայրենակիցներին, ովքեր հայ լինելու համար ջարդի, տեղահանության ու սովի ենթարկվեցին Օսմանյան Կայսրությունում: Այդ մասին ասվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ հրապարակված ուղերձում։
Նա նշել է, որ «չի կարելի թույլ տալ, որ Մեծ Եղեռնը միջազգային խաղացողների՝ մեկը մյուսի դեմ պայքարի գործիք դառնա», և հավելել, որ պետությունն ու խաղաղությունն են այն երաշխիքը, որ Հայոց ցեղասպանություն կրկին տեղի չունենա:
«Մեծ Եղեռնը մեզ հետ տեղի ունեցած մեծագույն ողբերգությունն է, որը մեր ժողովուրդը վերապրում է արդեն 111 տարի։ Ամեն տարի ապրիլի 24–ին մեր տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների թափորը բարձանում է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ խոնարհվելու մեր նահատակված հայրենակիցների առջև։
Ու ապրիլի 24–ի մեր համազգային երթը նաև մտածելու, խորհելու, պատմությունը գնահատելու, և Մեծ Եղեռնի կրկնությունը թույլ չտալու հաստատակամության դրսեւորում է։
Այս մտածումների և հաստատակամության վրա է հիմնված մեր՝ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության եւ կառավարող մեծամասնության վերջին տարիների քաղաքականությունը։
Ձեր՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պատգամով մենք վճռականություն ենք դրսևորել առավել խորությամբ հասկանալու մեր ժողովրդի անցյալում ապրած ու պարբերաբար կրկնվող պատմությունը՝ ապագայում այդ պատմության կրկնությունը թույլ չտալու, մեր այսօրը եւ գալիքը լավը դարձնելու համար։
Այսօր մենք հասել ենք այդ նպատակին, այդ թվում նրա շնորհիվ, որ հասկացել ենք, որ չի կարելի թույլ տալ, որ Մեծ Եղեռնը միջազգային խաղացողների՝ մեկը մյուսի դեմ պայքարի գործիք դառնա։
Մեր Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հրատարակած Հայոց պատմության հատորյակում է հիմնավոր կերպով արձանագրված, որ Մեծ Եղեռնը այլոց թվում հայ ժողովրդին միջազգային խարդավանքների մեջ ներքաշելու գործելակերպի հետեւանք է, գործելակերպ, որը մեկնարկեց 19–րդ դարի կեսերից եւ իր ողբերգական կուլմինացիային հասավ 1915 թվականին։
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ, մեր ժողովրդի մեծագույն փափագն իրականացված է․ մենք ունենք պետություն և մենք ունենք խաղաղություն։ Պետությունը եւ խաղաղությունն են այն երաշխիքը, որ Հայոց ցեղասպանություն կրկին տեղի չունենա։ Այս պատմական նպատակն իրագործելու համար մեզ անհրաժեշտ է դադարեցնել հայրենիքի փնտրտուքը մեր պետության, Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքից դուրս»«-ասվում է ուղերձում:
Փաշինյանը նշել է, որ այս տարածքը փոքր չէ հայ ժողովրդի բարգավաճման, զարգացման ու բարեկեցության համար։
«Այսօր մեր տասնյակ բնակավայրեր դատարկ են, տասնյակ բնակավայրեր և, ընդհանրապես, մեր պետությունը՝ թերբնակեցված։
Սրա պատճառը խաղաղության բացակայությունն է եղել և գիտակցության բացակայությունը, որ հայրենիքը պետությունն է, ինքնությունը պետությունն է, անվտանգությունը պետությունն է՝ իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքներով, և այս գիտակցության վրա հիմնվելով՝ հայ ժողովուրդը պետք է դուրս գա գաղթի և պանդխտության տրամաբանությունից։
Հայաստանի Հանրապետությունն իր այսօրվա տարածքով կարող է 5 միլիոն, 10 միլիոն հայերի բնակության վայր լինել։ Սինգապուրի տարածքը Սևանա լճի 2/3–ից էլ պակաս է, բայց այնտեղ 5․5 միլիոն մարդ է ապրում, որովհետեւ պետությունը հիմնված է կրթության, ինքնահայեցման, խաղաղության ու մարդակենտրոն ձգտումների վրա։
Այսօր մենք Հայաստանի Հանրապետությունն առաջնորդում ենք հենց այս տրամաբանությամբ, Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությամբ, հասկանալով, որ խաղաղությունն ու անվտանգությունն առաջին հերթին հարևանների հետ կարգավորված հարաբերություններն են՝ հիմնված միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, սահմանների անխախտելիությունը եւ քաղաքական անկախությունը ճանաչելու վրա։
Այն ուժերը, որոնք հանդես են գալիս «կորսված հայրենիքը վերադարձնելու, պատմական սահմանների և արդարության վերականգնման» կոչերով ու տրամաբանությամբ, Հայաստանի Հանրապետությունը դնում են 1878 թվականի Սան Ստեֆանոյի կոնֆերանսի ռելսերի վրա, որի անխուսափելի վերջին կանգառը պետականության ու հայրենիքի կորուստն է, որովհետեւ աշխարհում յուրաքանչյուրն ունի ի՛ր պատմությունը, յուրաքանչյուրն ունի ի՛ր արդարությունը, յուրաքանչյուրն ունի ի՛ր կորուսյալ հայրենիքը։ Մենք, ի վերջո, դուրս ենք եկել այս թակարդից, և Հայաստանը կրկին այդ ուղղությամբ տանելու փորձերը մեր պետությանն ու ժողովրդին ուղղված հրավեր են դեպի կառափնարան։
Զոհերի և զոհողությունների գնով մենք գտել, վերգտել ենք մեր հայրենիքը, և այդ հայրենիքը Հայաստանի Հանրապետությունն է։
Մեր բոլոր նահատակների զոհողությունների հատուցումը Հայաստանի Հանրապետության հարատևությունն է։
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ազատությունը, անվտանգությունը, բարեկեցությունն է մեր բոլոր նահատակների իղձերի եւ ընդհատված երազանքների իրագործումը։ Մենք գնում ենք այս ճանապարհով։ Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը գնում է այս ճանապարհով։

24 April 2026 - 07:39 AMT
On April 24, Armenians commemorate the victims of the 1915 Armenian Genocide, the Mets Yeghern (Great Crime), paying tribute to compatriots who were massacred, deported, and starved in the Ottoman Empire, Prime Minister Nikol Pashinyan said in a message marking the 111th anniversary.
He stressed that “the Mets Yeghern must not be allowed to become a tool for international players in their struggle against one another,” adding that “the state and peace are the guarantees that the Armenian Genocide will not happen again.”
“The Mets Yeghern is the greatest tragedy experienced by our people, which we have lived through for 111 years. Every year on April 24, tens of thousands of our citizens march to the Tsitsernakaberd memorial to bow before our martyred compatriots.
Our nationwide procession on April 24 is also an expression of reflection, assessment of history, and determination to prevent the repetition of the Mets Yeghern.
The policies of the Government of the Republic of Armenia and the ruling majority in recent years are based on this reflection and determination.
With the mandate of the citizens of the Republic of Armenia, we have shown determination to more deeply understand our people’s past and its recurring patterns, in order to prevent repetition in the future and improve our present and future.
Today we have reached that understanding, including by realizing that the Mets Yeghern must not become a tool for international rivalries.
A volume of Armenian history published by our National Academy of Sciences records that the Mets Yeghern, among other factors, resulted from a practice of involving the Armenian people in international intrigues, a practice that began in the mid-19th century and reached its tragic culmination in 1915.
Dear people, dear citizens of the Republic of Armenia, our greatest aspiration has been fulfilled: we have a state and we have peace. The state and peace are the guarantees that the Armenian Genocide will not happen again. To realize this historic goal, we must stop searching for a homeland beyond the internationally recognized 29,743 square kilometers of the Republic of Armenia,” the message said.
Pashinyan noted that this territory is sufficient for the prosperity and development of the Armenian people.
“Today dozens of our settlements are empty, and dozens more—and our state as a whole—are underpopulated.
The reason has been the absence of peace and the lack of awareness that the homeland is the state, identity is the state, security is the state with its internationally recognized borders. Based on this understanding, the Armenian people must move beyond the logic of exile and migration.
With its current territory, the Republic of Armenia can be home to 5 million or even 10 million Armenians. Singapore’s territory is smaller than two-thirds of Lake Sevan, yet 5.5 million people live there because the state is built on education, self-awareness, peace and human-centered aspirations.
Today we guide the Republic of Armenia with this logic, with the ideology of Real Armenia, understanding that peace and security primarily mean normalized relations with neighbors, based on mutual recognition of territorial integrity, sovereignty, inviolability of borders and political independence.
Forces advocating the return of a ‘lost homeland’ and restoration of historical borders and justice place the Republic of Armenia on the rails of the 1878 San Stefano conference, whose inevitable final stop is the loss of statehood and homeland. Everyone in the world has their own history, their own justice, their own lost homeland. We have ultimately escaped this trap, and attempts to lead Armenia back in that direction are an invitation to the gallows for our state and people.
At the cost of sacrifices, we have found and regained our homeland, and that homeland is the Republic of Armenia.
The endurance of the Republic of Armenia is the repayment for all our martyrs’ sacrifices.
The freedom, security and prosperity of the citizens of the Republic of Armenia fulfill the dreams and aspirations of all our martyrs. We are moving along this path. The people of the Republic of Armenia are moving along this path.