Ցեղասպանության հանցագործությունը չունի և չի կարող ունենալ որևէ արդարացում, ասվում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի՝ Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ հղած ուղերձում:
«Ապրիլի 24-ին մենք ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը՝ վերահաստատելով մարդու արժանապատվության ու հիմնարար իրավունքների գերակայությունը։
Անցած դարասկզբին Օսմանյան կայսրությունում ապրող հայերը ենթարկվեցին կազմակերպված զանգվածային ոճրագործությունների՝ դաժան սպանությունների, բռնի տեղահանության ու անմարդկային տանջանքների։ Սա մարդկության պատմության ամենածանր հանցագործություններից էր, որն ուղեկցվեց կյանքի իրավունքի զանգվածային խախտումներով, բռնի տեղահանություններով և խոշտանգումներով։
Ցեղասպանության հանցագործությունը չունի և չի կարող ունենալ որևէ արդարացում։
Այս օրը ևս մեկ հիշեցում է, որ նման հանցագործությունների կանխարգելումը պետությունների և միջազգային հանրության կարևորագույն պարտականությունն է, իսկ նման արարքների համար պատժելիությունը` կանխարգելման կարևորագույն գործիք։
Անպատժելիությունը խաթարում է արդարության հիմքերը և ծնում նոր հանցագործություններ։ Այսօրվա աշխարհում էլ իրականություն են էթնիկ հիմքով ատելության տարատեսակ դրսևորումները։ Դրանք պարարտ հող են ձևավորում ցեղասպանության և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների համար, ուստի պետք է արժանանան պատշաճ հակազդեցության։
Մարդու իրավունքների հարգումը, իրավունքի գերակայության երաշխավորումը և խտրականության բոլոր ձևերի բացառումը պետք է լինեն յուրաքանչյուր հասարակության հիմնասյուները, իսկ մեր ջանքերը պետք է մեկտեղված լինեն ատելության խոսքի, ատելության շարժառիթով կատարվող հանցագործությունների, անհանդուրժողականության և խտրականության բոլոր դրսևորումների կանխարգելման գործում։
Հայոց ցեղասպանության տարելիցը ևս մեկ հիշեցում է, որ պետք է լինենք առավել համախմբված՝ պաշտպանելու յուրաքանչյուրի իրավունքներն ու արժանապատվությունը՝ անկախ ազգային կամ էթնիկ պատկանելությունից, կրոնական համոզմունքներից կամ ցանկացած այլ հանգամանքից»,մ-ասվում է ուղերձում:
Մանասյանը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը մեզ համար ոչ միայն անցյալի վկայություն է, այլև ներկայի ու ապագայի հանդեպ պատասխանատվություն՝ նման հանցագործությունները կանխելու, ինչպես նաև արդար, իրավահավասար և մարդակենտրոն հասարակություն կառուցելու հարցում:

The crime of genocide has no and cannot have any justification, Armenia’s Human Rights Defender Anahit Manasyan said in a message marking the 111th anniversary of the Armenian Genocide.
“On April 24, we commemorate the innocent victims of the Armenian Genocide, reaffirming the primacy of human dignity and fundamental rights.
At the beginning of the last century, Armenians living in the Ottoman Empire were subjected to organized mass atrocities—brutal killings, forced displacement and inhuman suffering. This was one of the gravest crimes in human history, accompanied by mass violations of the right to life, forced deportations and torture.
The crime of genocide has no and cannot have any justification.
This day is another reminder that preventing such crimes is a key responsibility of states and the international community, while accountability for such acts is the most important tool of prevention.
Impunity undermines the foundations of justice and breeds new crimes. Even today, various manifestations of ethnically motivated hatred remain a reality. They create fertile ground for genocide and crimes against humanity and must therefore be met with an adequate response.
Respect for human rights, the rule of law, and the elimination of all forms of discrimination must be the pillars of every society. Our efforts must be united in preventing hate speech, hate crimes, intolerance and all forms of discrimination.
The anniversary of the Armenian Genocide is another reminder that we must be more united in protecting the rights and dignity of every individual, regardless of national or ethnic origin, religious beliefs or any other circumstance,” the message said.
Manasyan added that the memory of the innocent victims of the Armenian Genocide is not only a testimony to the past, but also a responsibility toward the present and the future—to prevent such crimes and to build a just, equal and human-centered society.