Ցեղասպանության հանցագործությունը չունի և չի կարող ունենալ որևէ արդարացում, ասվում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի՝ Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ հղած ուղերձում:
«Ապրիլի 24-ին մենք ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը՝ վերահաստատելով մարդու արժանապատվության ու հիմնարար իրավունքների գերակայությունը։
Անցած դարասկզբին Օսմանյան կայսրությունում ապրող հայերը ենթարկվեցին կազմակերպված զանգվածային ոճրագործությունների՝ դաժան սպանությունների, բռնի տեղահանության ու անմարդկային տանջանքների։ Սա մարդկության պատմության ամենածանր հանցագործություններից էր, որն ուղեկցվեց կյանքի իրավունքի զանգվածային խախտումներով, բռնի տեղահանություններով և խոշտանգումներով։
Ցեղասպանության հանցագործությունը չունի և չի կարող ունենալ որևէ արդարացում։
Այս օրը ևս մեկ հիշեցում է, որ նման հանցագործությունների կանխարգելումը պետությունների և միջազգային հանրության կարևորագույն պարտականությունն է, իսկ նման արարքների համար պատժելիությունը` կանխարգելման կարևորագույն գործիք։
Անպատժելիությունը խաթարում է արդարության հիմքերը և ծնում նոր հանցագործություններ։ Այսօրվա աշխարհում էլ իրականություն են էթնիկ հիմքով ատելության տարատեսակ դրսևորումները։ Դրանք պարարտ հող են ձևավորում ցեղասպանության և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների համար, ուստի պետք է արժանանան պատշաճ հակազդեցության։
Մարդու իրավունքների հարգումը, իրավունքի գերակայության երաշխավորումը և խտրականության բոլոր ձևերի բացառումը պետք է լինեն յուրաքանչյուր հասարակության հիմնասյուները, իսկ մեր ջանքերը պետք է մեկտեղված լինեն ատելության խոսքի, ատելության շարժառիթով կատարվող հանցագործությունների, անհանդուրժողականության և խտրականության բոլոր դրսևորումների կանխարգելման գործում։
Հայոց ցեղասպանության տարելիցը ևս մեկ հիշեցում է, որ պետք է լինենք առավել համախմբված՝ պաշտպանելու յուրաքանչյուրի իրավունքներն ու արժանապատվությունը՝ անկախ ազգային կամ էթնիկ պատկանելությունից, կրոնական համոզմունքներից կամ ցանկացած այլ հանգամանքից»,մ-ասվում է ուղերձում:
Մանասյանը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը մեզ համար ոչ միայն անցյալի վկայություն է, այլև ներկայի ու ապագայի հանդեպ պատասխանատվություն՝ նման հանցագործությունները կանխելու, ինչպես նաև արդար, իրավահավասար և մարդակենտրոն հասարակություն կառուցելու հարցում:

24 Апрель 2026 - 08:39 AMT
Преступление геноцида не имеет и не может иметь никакого оправдания, говорится в послании омбудсмена Армении Анaит Манасян по случаю 111-й годовщины Геноцида армян.
«24 апреля мы чтим память невинных жертв Геноцида армян, подтверждая приоритет человеческого достоинства и основных прав.
В начале прошлого века армяне, проживавшие в Османской империи, подверглись организованным массовым преступлениям — жестоким убийствам, насильственным депортациям и бесчеловечным страданиям. Это было одним из самых тяжких преступлений в истории человечества, сопровождавшимся массовыми нарушениями права на жизнь, насильственными переселениями и пытками.
Преступление геноцида не имеет и не может иметь никакого оправдания.
Этот день — еще одно напоминание о том, что предотвращение подобных преступлений является важнейшей обязанностью государств и международного сообщества, а наказуемость таких деяний — важнейший инструмент профилактики.
Безнаказанность подрывает основы справедливости и порождает новые преступления. И сегодня в мире сохраняются различные проявления этнической ненависти. Они создают благоприятную почву для геноцида и преступлений против человечества и должны получать надлежащий отпор.
Уважение прав человека, обеспечение верховенства права и исключение всех форм дискриминации должны стать основой каждого общества, а наши усилия должны быть объединены для предотвращения языка ненависти, преступлений на почве ненависти, нетерпимости и дискриминации во всех ее проявлениях.
Годовщина Геноцида армян — это еще одно напоминание о необходимости большей сплоченности для защиты прав и достоинства каждого человека независимо от национальной или этнической принадлежности, религиозных убеждений или любых иных обстоятельств», — говорится в послании.
Манасян отметила, что память о невинных жертвах Геноцида армян является не только свидетельством прошлого, но и ответственностью перед настоящим и будущим — в деле предотвращения подобных преступлений и построения справедливого, равноправного и человекоцентричного общества.